Відмінності між версіями «Повернення коштів, викрадених з платіжних карток»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
м (Банк має надати письмову інформацію клієнту про хід розгляду заяви.)
 
(Не показані 14 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== '''Нормативна база''' ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2346-14 Закон України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2346-14 Закон України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"]
* Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0705500-14 Постановою  Правління Національного банку України від 05.11.2014р. №705 ”Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів”]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0705500-14 Положення про порядок емісії спеціальних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затверджене Постановою Правління Національного банку України від 05 листопада 2014 року № 705 "Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів" (далі - Положення)]
== Загальна інформація ==
'''Платіжна операція''' - дія, ініційована користувачем електронного платіжного засобу, з унесення або зняття готівки з рахунку, здійснення розрахунків у безготівковій формі з використанням цього електронного платіжного засобу та/або його реквізитів за банківськими рахунками (підпункт 11 пункту 4 розділу I [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0705500-14 Положення]).


== '''Порядок дій для повернення викрадених коштів''' ==
Користувач <u>зобов'язаний контролювати рух коштів за своїм рахунком</u> та повідомляти банк про операції, які ним не виконувалися (пункт 2 розділу VI [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0705500-14 Положення]).
Якщо Ви втратили саму картку або її вкрали разом з гаманцем, одразу блокуйте картку! Звертайтеся до найближчого відділення банку з письмовою заявою або дзвоніть на гарячу лінію Вашого банку. Можливо зловмисники ще не встигли зняти кошти.
== Дії для повернення викрадених коштів ==
При зверненні до банку, співробітниками установи перевіряються всі останні транзакції по Вашій карті. Іноді банк вимагає підтвердження того, що Ви самі не зняли ці кошти.
Користувач після виявлення факту <u>втрати</u> електронного платіжного засобу (банківської картки) та/або <u>платіжних операцій, які він не виконував</u>, ''зобов'язаний негайно повідомити'' банк або визначену ним юридичну особу в спосіб, передбачений договором. <br />До моменту повідомлення користувачем банку ''ризик збитків'' від здійснення операцій та відповідальність несе користувач, а з часу повідомлення користувачем банку ризик збитків від здійснення операцій за електронним платіжним засобом користувача несе банк (пункт 6 розділу VI Постанови правління НБУ"Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів".
Далі всі документи надсилаються до представництва міжнародної платіжної системи. Якщо там визнають, що операція була здійснена незаконно – гроші повернуть на картку. Проте якщо ні, то Ви маєте право оскаржити таке рішення. У разі повторної відмови залишається тільки звертатися до суду.
== '''Судовий порядок''' ==
До правоохоронних органів, а саме в поліцію, потрібно звертатися обов`язково.
Вам потрібно скласти і подати заяву в міліцію, в якій вказати всі обставини, що такого-то числа з Вашої банківської картки були незаконно списані (або зняті) грошові кошти, Ви зверталися в банк, але відповіді з цього питання так і не отримали. Тому Ви вважаєте, що грошові кошти якимось незаконним чином були списані і попросіть правоохоронні органи розібратися в даній ситуації і притягнути винних осіб до кримінальної відповідальності. Зверніть увагу, що при цьому необхідно додати до заяви копію звернення до банку, де вказано, що воно прийнято до розгляду.
Після відкриття кримінального провадження та встановлення слідством осіб винних у скоєні даного злочину Вам додатково потрібно буде пред`явити до вищевказаних осіб цивільний позов у ​​кримінальній справі (ст.128 КПК України)
Банки зобов'язані зі своїх коштів повертати клієнтам гроші, викрадені з їх карт шахраями, якщо немає доказів, що клієнти самі спровокували крадіжку своїми діями або бездіяльністю. Таку можливість дає правова позиція ВСУ, сформульована в ході розгляду справи № 6-71цс15 в рамках розгляду між банком і його клієнтом. Згідно з п. 37.2 ст. 37 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2346-14 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"], потерпілому клієнту банк зобов'язаний повернути гроші за рахунок власних коштів плюс пеню. Крім того, п.п. 6.7 і 6.8 положення № 223 визначають, що якщо клієнт відразу ж повідомив банку про невирішеною операції, установа повинна відшкодувати йому суму такої операції. Власник картки не несе відповідальності за проведення платіжної операції, якщо карта була використана без його фізичної участі або електронної ідентифікації. Винятком є випадки, коли було доведено, що дії або бездіяльність власника картки, якими він сприяв втраті або незаконного використання картки, привели до списання грошей.
== '''Вартість''' ==
Позивачі за подання до суду позовної заяви про повернення коштів, викрадених з платіжних карток звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (пункт 6 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»).
== '''Особливі випадки''' ==
Крім різноманітних махінацій з картками, ще є ряд ситуацій, коли з картки зникають гроші та коли питання можна вирішити за допомогою так званого чарджбека.
Chargeback – фінансова претензія, яка виставляється вашим банком банкові торговця, виходячи з написаної Вами заяви.
До уваги! Найпоширеніші ситуації, коли можна ініціювати Chargeback:
* Ви оплатили товар у магазині, а сума списалася з картки двічі.
* Ви заказали та оплатили товар в Інтернеті, проте не отримали його, або Вас не задовольнила якість.
* Вас не влаштовує сума або дата списання грошей.
* Ви абсолютно впевнені, що не робили операцію з карткою.
* Ви хочете повернути товар та гроші за нього, а продавець відмовляється це робити.
Для того, щоб повернути гроші на картку та ініціювати Chargeback, спочатку необхідно отримати виписку, де видно суму сплати, яка, наприклад,  списалася двічі. Далі необхідно звернутися до банку, написати заяву про спірну транзакцію та надати відповідний чек. Зверніть увагу на обмеження в часі подання претензій щодо транзакцій (це може бути, наприклад, лише 45 днів). Відповідна інформація зазначається в договорі з банком.<br />


'''''Втрата електронного платіжного засобу''''' - неможливість здійснення користувачем контролю (володіння) за електронним платіжним засобом, неправомірне заволодіння та/або використання електронного платіжного засобу чи його реквізитів.
Банк, що випустив банківську картку (емітент) або визначена ним юридична особа під час отримання повідомлення та/або заяви про втрату банківської картки та/або платіжні операції, які не виконувалися користувачем, <u>зобов'язаний ідентифікувати користувача і зафіксувати обставини, дату, годину та хвилини його звернення</u> на умовах і в порядку, установлених договором.<br />Банк, що випустив банківську картку, після надходження повідомлення та/або заяви про втрату банківської картки та/або платіжні операції, які не виконувалися користувачем, ''зобов'язаний негайно зупинити'' здійснення операцій з використанням цього електронного платіжного засобу (пункт 7 розділу VI [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0705500-14 Положення]).
Користувач не несе відповідальності за здійснення платіжних операцій, якщо електронний платіжний засіб було використано без фізичного пред'явлення користувачем та/або електронної ідентифікації самого електронного платіжного засобу і його користувача, крім випадків, якщо доведено, що дії чи бездіяльність користувача призвели до втрати, незаконного використання ПІНу або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції.
== Розгляд банком заяви/повідомлення ==
Банк зобов'язаний розглядати заяви (повідомлення) користувача, що стосуються використання банківської картки, електронного платіжного засобу або незавершеного переказу, ініційованого з його допомогою, надати користувачу можливість одержувати інформацію про хід розгляду заяви (повідомлення) і повідомляти в письмовій формі про результати розгляду заяви (повідомлення) у строк, установлений договором, але не більше строку, передбаченого для розгляду звернень скарг громадян Законом України "Про звернення громадян".При цьому банк має надати постраждалому клієнту можливість одержувати інформацію про хід розгляду заяви чи повідомлення і повинен повідомляти в письмовій формі про результати розгляду.<br />Залишок коштів на рахунку в разі втрати банківської картки за дорученням власника рахунку ''перераховується'' на інші рахунки або ''видається готівкою'' з дотриманням термінів, установлених правилами платіжної системи та договором.(пункт 10 розділу VI [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0705500-14 Положення]).
== Строк повернення коштів на рахунок ==
На час встановлення ініціатора та правомірності переказу, але <u>не більше ніж впродовж дев'яноста календарних днів</u>, банк має право не повертати на рахунок неналежного платника суму попередньо списаного неналежного переказу. <br />У разі ініціації неналежного переказу з рахунка неналежного платника, з вини ініціатора переказу, що не є платником, банк зобов'язаний переказати на рахунок неналежного платника відповідну суму грошей за рахунок власних коштів, а також сплатити неналежному платнику <u>пеню в розмірі 0,1 відсотка суми неналежного переказу</u> за кожний день, починаючи від дня неналежного переказу до дня повернення відповідної суми на рахунок, якщо більший розмір пені не обумовлений договором між ними (пункт 37.2 статті 37 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2346-14 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"]).
== Оскарження рішення банку про відмову у поверненні коштів ==
У випадку відмови банку у поверненні коштів на рахунок платника, останній має право звернутися до районного, районного у місті, міського та мійськрайонного суду за місцезнаходженням банку [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|в порядку цивільного судочинства]].
'''Вартість''': за подання позовної заяви майнового характеру позивач (власник банківської картки) повинен сплатити судовий збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 1 частини другої статті 4 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закону України "Про судовий збір"]).
'''Автоматичний розрахунок судового збору''' [http://court.gov.ua/affairs/sudytax/ на сайті "Судова влада"]
Користувач '''не несе відповідальності''' за здійснення платіжних операцій, якщо електронний платіжний засіб було використано без фізичного пред'явлення користувачем та/або електронної ідентифікації самого електронного платіжного засобу і його користувача, крім випадків, якщо доведено, що дії чи бездіяльність користувача <u>призвели до втрати, незаконного використання ПІНу або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції</u> (пункт 9 розділу VI [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0705500-14 Положення]).
== Судова практика ==
* [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/44268905 Постанова Верховного Суду України від 13 травня 2015 року у справі № 6-71цс15]
* [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/44268905 Постанова Верховного Суду від 20 червня 2018 року у справі № 691/699/16-ц]
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/80005723?fbclid=IwAR0xWHXTQoC2wRETrH2mHTP9YXL_i3E7_jjLXFfK43X04-R2_uOUgce1oUU Постанова Верховного Суду від 14 лютого 2019 року у справі № 454/420/17] (платіжна картка є офіційним документом)
== Див. також ==
* [[Договір банківського рахунка]]
* [[Повернення грошових коштів у випадку їх помилкового переказу неналежному отримувачу]]
* [[Розрахунок платіжними картками]]
* [[Кримінальна відповідальність за кіберзлочини]]
* [[Помилково перераховані кошти іншій особі: процедура повернення]]
[[Категорія:Банківське право]]
[[Категорія:Банківське право]]
[[Категорія:Суди]]

Поточна версія на 07:34, 10 березня 2023

Нормативна база

Загальна інформація

Платіжна операція - дія, ініційована користувачем електронного платіжного засобу, з унесення або зняття готівки з рахунку, здійснення розрахунків у безготівковій формі з використанням цього електронного платіжного засобу та/або його реквізитів за банківськими рахунками (підпункт 11 пункту 4 розділу I Положення).

Користувач зобов'язаний контролювати рух коштів за своїм рахунком та повідомляти банк про операції, які ним не виконувалися (пункт 2 розділу VI Положення).

Дії для повернення викрадених коштів

Користувач після виявлення факту втрати електронного платіжного засобу (банківської картки) та/або платіжних операцій, які він не виконував, зобов'язаний негайно повідомити банк або визначену ним юридичну особу в спосіб, передбачений договором.
До моменту повідомлення користувачем банку ризик збитків від здійснення операцій та відповідальність несе користувач, а з часу повідомлення користувачем банку ризик збитків від здійснення операцій за електронним платіжним засобом користувача несе банк (пункт 6 розділу VI Постанови правління НБУ"Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів".

Втрата електронного платіжного засобу - неможливість здійснення користувачем контролю (володіння) за електронним платіжним засобом, неправомірне заволодіння та/або використання електронного платіжного засобу чи його реквізитів.

Банк, що випустив банківську картку (емітент) або визначена ним юридична особа під час отримання повідомлення та/або заяви про втрату банківської картки та/або платіжні операції, які не виконувалися користувачем, зобов'язаний ідентифікувати користувача і зафіксувати обставини, дату, годину та хвилини його звернення на умовах і в порядку, установлених договором.
Банк, що випустив банківську картку, після надходження повідомлення та/або заяви про втрату банківської картки та/або платіжні операції, які не виконувалися користувачем, зобов'язаний негайно зупинити здійснення операцій з використанням цього електронного платіжного засобу (пункт 7 розділу VI Положення).

Користувач не несе відповідальності за здійснення платіжних операцій, якщо електронний платіжний засіб було використано без фізичного пред'явлення користувачем та/або електронної ідентифікації самого електронного платіжного засобу і його користувача, крім випадків, якщо доведено, що дії чи бездіяльність користувача призвели до втрати, незаконного використання ПІНу або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції.

Розгляд банком заяви/повідомлення

Банк зобов'язаний розглядати заяви (повідомлення) користувача, що стосуються використання банківської картки, електронного платіжного засобу або незавершеного переказу, ініційованого з його допомогою, надати користувачу можливість одержувати інформацію про хід розгляду заяви (повідомлення) і повідомляти в письмовій формі про результати розгляду заяви (повідомлення) у строк, установлений договором, але не більше строку, передбаченого для розгляду звернень скарг громадян Законом України "Про звернення громадян".При цьому банк має надати постраждалому клієнту можливість одержувати інформацію про хід розгляду заяви чи повідомлення і повинен повідомляти в письмовій формі про результати розгляду.
Залишок коштів на рахунку в разі втрати банківської картки за дорученням власника рахунку перераховується на інші рахунки або видається готівкою з дотриманням термінів, установлених правилами платіжної системи та договором.(пункт 10 розділу VI Положення).

Строк повернення коштів на рахунок

На час встановлення ініціатора та правомірності переказу, але не більше ніж впродовж дев'яноста календарних днів, банк має право не повертати на рахунок неналежного платника суму попередньо списаного неналежного переказу.
У разі ініціації неналежного переказу з рахунка неналежного платника, з вини ініціатора переказу, що не є платником, банк зобов'язаний переказати на рахунок неналежного платника відповідну суму грошей за рахунок власних коштів, а також сплатити неналежному платнику пеню в розмірі 0,1 відсотка суми неналежного переказу за кожний день, починаючи від дня неналежного переказу до дня повернення відповідної суми на рахунок, якщо більший розмір пені не обумовлений договором між ними (пункт 37.2 статті 37 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні").

Оскарження рішення банку про відмову у поверненні коштів

У випадку відмови банку у поверненні коштів на рахунок платника, останній має право звернутися до районного, районного у місті, міського та мійськрайонного суду за місцезнаходженням банку в порядку цивільного судочинства.

Вартість: за подання позовної заяви майнового характеру позивач (власник банківської картки) повинен сплатити судовий збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір").

Автоматичний розрахунок судового збору на сайті "Судова влада"

Користувач не несе відповідальності за здійснення платіжних операцій, якщо електронний платіжний засіб було використано без фізичного пред'явлення користувачем та/або електронної ідентифікації самого електронного платіжного засобу і його користувача, крім випадків, якщо доведено, що дії чи бездіяльність користувача призвели до втрати, незаконного використання ПІНу або іншої інформації, яка дає змогу ініціювати платіжні операції (пункт 9 розділу VI Положення).

Судова практика

Див. також