Перехід права на прийняття спадщини (спадкова трансмісія)

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:51, 26 грудня 2016, створена Svitlana.fesh (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == # [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України] , # [http://zakon3.rada.gov.u...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

 1. Цивільний кодекс України ,
 2. Закон України "Про нотаріат"

Поняття спадкової трансмісії

Спадкова трансмісія - це перехід права на прийняття спадщини від померлого спадкоємця, який не встиг реалізувати своє право на прийняття спадщини до його спадкоємців, тобто – перехід права, а не виникнення права на спадкування після смерті першого спадкодавця.

Трансмітент — спадкодавець, який помер.

Трансмісари — особи, які успадковують замість трансмітента.

Перехід права на прийняття спадщини

Ст. 1276 ЦКУ визначає перехід права на прийняття спадщину: «… Якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов’язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).»

Спадкову трансмісію не можна ототожнювати зі спадкуванням за правом представлення.

Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

Отже, перехід права на прийняття спадщини до спадкоємців особи, яка мала це право, називається спадковою трансмісією.

Спадкова трансмісія має місце, коли спадкоємець, закликаний до спадкування за законом або за заповітом, помре після відкриття спадщини, не встигнувши її прийняти в установлений строк.

Якщо спадкоємець помре після смерті спадкодавця, але до закінчення шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини, належне йому (спадкоємцю) право на спадщину разом з іншими його правами і обов’язками переходить до його спадкоємців.

Особливості прийняття спадщини

Спадкова трансмісія має певні особливості у спадкоємстві права на прийняття спадщини.

По – перше, право на прийняття спадщини може бути здійснене у строк, який не сплив на момент смерті спадкодавця, у той час як для прийняття решти спадкового майна встановлено шестимісячний строк, який обчислюється з моменту смерті спадкодавця.

Якщо ж строк на прийняття права на спадщину пропущений, а строк на решту частки спадщини не пропущений, то спадкова частка, на яку поширюється право на прийняття спадщини (а строк його прийняття пропущений), повинна перейти до часток спадкоємців спадкодавця, який помер першим, або передається територіальній громаді.

По – друге, на цю частку можуть звернути свої вимоги кредитори того спадкодавця, який помер першим, у той час як залишок частки спадщини спадкоємця, який помер, не встигши прийняти спадщину, від вимог цих кредиторів вільний. На нього вимоги можуть звернути лише його кредитори.

Що ж стосується кредиторів останнього спадкодавця, то вони можуть звернути свої вимоги на цю частку лише після задоволення вимог кредиторів первісного спадкодавця.

Куди звернутися

Прийняття спадщини здійснюється шляхом подання заяви про це до державної нотаріальної контори. Згідно з ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Зразок заяви

Зразок заяви про прийняття спадщини за заповітом в порядку спадкової трансмiсiї

              ДО КОМПЕТЕНТНИХ ОРГАНІВ ЗА МІСЦЕМ ВИМОГИ
               _________________________________
               _________________________________
               громадянина України
               ______________________________________
               (ПІБ, дата народження),
               ______________________________________
              (реєстраційний номер облікової картки платника податків з 
Державного реєстру фізичних осіб – платників податків) який(а) зареєстрований(а) за адресом: ______________________________________ паспорт _______________________________
      З А Я В А

_____________________ року помер(ла) – _____________________________________,

 (дата смерті)            (ПІБ померлої особи, дата народження)

який(а) був(ла) зареєстрований(а) за адресом:_____________________________________,
що залишив(ла) на моє ім’я заповіт, посвідчений нотаріусом _______________________ державної нотаріальної контори ____________________ року за реєстром № _______,
який(а) прийняла, але не оформила спадкових прав після смерті ______________________ та на день смерті був(ла) зареєстрований(а) за адресом:________________________________________.

Спадщину за заповітом цією заявою я приймаю. Крім мене є спадкоємець за заповітом_________________________________, який(а)

                                         (ПІБ)

Зареєстрований(а) за адресом:___________________________________________________. Інші спадкоємці__________________________________________________________.

          (передбачених ст.1241 Цивільного Кодексу України)
Мені нотаріусом роз’яснено, що моя заява про прийняття спадщини є безумовною та беззастережною, але може бути відкликана протягом строку встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України. 

Документи, необхідні для одержання свідоцтва про право на спадщину будуть мною подані додатково.

    Зміст ст.ст. 1241, 1268 - 1270, 1273, 1276, 1296-1298 Цивільного Кодексу України щодо спадкування малолітніми, неповнолітніми, повнолітніми непрацездатними дітьми спадкодавця, непрацездатною вдовою та непрацездатними батьками, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала  б  кожному з них у разі спадкування за законом, прийняття спадщини, подання заяви про прийняття спадщини, строків для прийняття спадщини, права про відмову від прийняття спадщини, щодо переходу права на прийняття спадщини, оформлення права на спадщину, мені нотаріусом роз'яснений та зрозумілий.


  (дата)                                             (підпис)