Перехід права на прийняття спадщини (спадкова трансмісія): відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 38: Рядок 38:


== Куди звернутися ==
== Куди звернутися ==
Прийняття спадщини здійснюється шляхом подання заяви про це до державної нотаріальної контори. Згідно з ч. 1 ст. 1269 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільного кодексу України] спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.<br />
Прийняття спадщини здійснюється шляхом подання заяви про це до державної нотаріальної контори. Згідно з ч. 1 ст. 1269 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільного кодексу України] спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.<br />
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.



Версія за 13:41, 7 листопада 2018

Нормативна база

  1. Цивільний кодекс України16 січня 2003 року № 435-IV ,
  2. Закон України "Про нотаріат"2 вересня 1993 року N 3425-XII

Поняття спадкової трансмісії

 Спадкова трансмісія - це перехід права на прийняття спадщини від померлого спадкоємця, який не встиг реалізувати своє право на прийняття спадщини до його спадкоємців, тобто – перехід права, а не виникнення права на спадкування після смерті першого спадкодавця.<br />

Трансмітент — спадкодавець, який помер.

Трансмісари — особи, які успадковують замість трансмітента.

Перехід права на прийняття спадщини

Ст. 1276 ЦКУ визначає перехід права на прийняття спадщину: «… Якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов’язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).»
Спадкову трансмісію не можна ототожнювати зі спадкуванням за правом представлення.

Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

Отже, якщо спадкоємець, закликаний до спадкування за законом або за заповітом, помер після відкриття спадщини, але до закінчення шестимісячного строку, встановленого для прийняття спадщини, в цьому випадку належне йому (спадкоємцю) право на спадщину разом з іншими його правами і обов’язками переходить до його спадкоємців .

 Свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкової трансмісії видається за місцем відкриття спадщини після смерті першого спадкодавця.

Особливості прийняття спадщини

Спадкова трансмісія має певні особливості.

По – перше, право на прийняття спадщини може бути здійснене у строк, який не сплив на момент смерті спадкодавця, у той час як для прийняття решти спадкового майна встановлено шестимісячний строк, який обчислюється з моменту смерті спадкодавця.

По-друге, якщо строк на прийняття права на спадщину пропущений, а строк на решту частки спадщини не пропущений, то спадкова частка, на яку поширюється спадкова трансмісія, повинна перейти до часток спадкоємців спадкодавця, який помер першим, або передається територіальній громаді.

По – третє, на цю частку можуть звернути свої вимоги кредитори того спадкодавця, який помер першим, у той час як залишок частки спадщини спадкоємця, який помер, не встигши прийняти спадщину, від вимог цих кредиторів вільний. На нього вимоги можуть звернути лише його кредитори.

Що ж стосується кредиторів останнього спадкодавця, то вони можуть звернути свої вимоги на цю частку лише після задоволення вимог кредиторів первісного спадкодавця.

Куди звернутися

Прийняття спадщини здійснюється шляхом подання заяви про це до державної нотаріальної контори. Згідно з ч. 1 ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника. Заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої або недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун.

Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.

Зразок заяви

Зразок заяви про прийняття спадщини за заповітом в порядку спадкової трансмiсiї

                            ДО КОМПЕТЕНТНИХ ОРГАНІВ ЗА МІСЦЕМ ВИМОГИ
                             _________________________________
                             _________________________________
                             громадянина України
                             ______________________________________
                              (ПІБ, дата народження),
                             ______________________________________
                            (реєстраційний номер облікової картки платника податків з 
Державного реєстру фізичних осіб – платників податків) який(а) зареєстрований(а) за адресом: ______________________________________ паспорт _______________________________
            З А Я В А

_____________________ року помер(ла) – _____________________________________,

  (дата смерті)                       (ПІБ померлої особи, дата народження)

який(а) був(ла) зареєстрований(а) за адресом:_____________________________________,
що залишив(ла) на моє ім’я заповіт, посвідчений нотаріусом _______________________ державної нотаріальної контори ____________________ року за реєстром № _______,
який(а) прийняла, але не оформила спадкових прав після смерті ______________________ та на день смерті був(ла) зареєстрований(а) за адресом:________________________________________.

Спадщину за заповітом цією заявою я приймаю. Крім мене є спадкоємець за заповітом_________________________________, який(а)

                                                                                 (ПІБ)

Зареєстрований(а) за адресом:___________________________________________________. Інші спадкоємці__________________________________________________________.

                    (передбачених ст.1241 Цивільного Кодексу України)
Мені нотаріусом роз’яснено, що моя заява про прийняття спадщини є безумовною та беззастережною, але може бути відкликана протягом строку встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України. 

Документи, необхідні для одержання свідоцтва про право на спадщину будуть мною подані додатково.

        Зміст ст.ст. 1241, 1268 - 1270, 1273, 1276, 1296-1298 Цивільного Кодексу України  щодо спадкування малолітніми, неповнолітніми, повнолітніми  непрацездатними дітьми спадкодавця, непрацездатною вдовою та непрацездатними батьками,  незалежно від змісту заповіту,  половину частки,  яка належала   б   кожному  з  них  у  разі  спадкування  за  законом, прийняття спадщини, подання заяви про прийняття спадщини, строків для прийняття спадщини, права про відмову від прийняття спадщини,  щодо переходу права на прийняття спадщини, оформлення права на спадщину, мені нотаріусом роз'яснений та зрозумілий.


   (дата)                                                                                         (підпис)