Переведення з одного виду пенсії на інший: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(зміни в законодавстві)
 
(Не показані 39 проміжних версій 10 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
# [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1058-15 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV] <br />
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодекс адміністративного судочинства України]
# [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1788-12 Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. № 1788-XII]<br />
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
# [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05 Постанова правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 р. № 22-1]<br />
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1058-15 Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»]  
# [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодекс адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV]<br />
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1788-12 Закон України "Про пенсійне забезпечення"]
# [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI]<br />
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закон України "Про судовий збір"]  
# [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2246-19 Закон України "Про державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 р. № 2246-VIII]<br />
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05 Постанова правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"]
<br />
== Види пенсій ==
''' Види пенсій '''
Відповідно до [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1058-15 статті 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»] особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається '''один вид пенсії''', за її вибором, а саме:
* [[Пенсія за віком. Умови дострокового виходу на пенсію за віком|за віком;]]
* [[Пенсія по інвалідності|по інвалідності;]]
* [[Пенсія в разі втрати годувальника|у зв’язку з втратою годувальника.]]
== Порядок переведення з одного виду пенсії на інший ==
Відповідно до пункту 1.1 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05 Порядку подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1] (далі - Порядок), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
 
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05#n194 Шаблон заяви про призначення/перерахунок пенсії.]
 
За нормами частини третьої [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/page4 статті 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування"] переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
 
Заява з необхідними документами може бути подана територіальному органу Пенсійного фонду України в електронному вигляді з використання [[Порядок отримання кваліфікованого електронного підпису|кваліфікованого електронного підпису]] через [https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoRecalculation '''Портал електронних послуг'''].
==Перелік документів==
Поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
 
При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати (пункт 2.8. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05#n35 Порядку]):
 
# документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;
# довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05#n35 пункту 2.1];
# документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім’ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім’ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).
 
При переведенні на пенсію по інвалідності з іншого виду пенсії орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про встановлення або зміну групи інвалідності.
 
Орган, що призначає пенсію, додає одержані від органів, що призначають допомогу, відомості про розмір допомоги, строки її виплати.
 
Громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, для поновлення виплати пенсії до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення Російської Федерації.
 
==Ухвалення рішення==
Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
 
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається '''не пізніше 10''' днів після надходження заяви. (пункт 4.3. розділу ІV [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05#n146 Порядку]).
 
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
 
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
 
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати. (пункт 4.7. розділу ІV [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05#n146 Порядку]).
 
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії '''не пізніше одного місяця''' з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
 
== Врахування заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії на інший ==
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/conv/paran606#n606 статті 40 цього Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування] (далі - Закон) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
 
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/conv/paran606#n671 абзацом п’ятим частини четвертої статті 42 цього Закону]) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/conv/paran606#n606 частиною другою статті 40 цього Закону] для призначення пенсії.
 
==Оскарження дій (бездіяльності) посадових осіб органів Пенсійного фонду України==
У випадку, якщо орган Пенсійного фонду України прийняв рішення про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший та в проведенні відповідного перерахунку пенсійних виплат особі, яка подала заяву, особа може:
*врегулювати цей спір в досудовому порядку шляхом звернення із письмовою заявою до вищестоящого органу (наприклад: Головне Управління Пенсійного фонду України у відповідній області, а також до Пенсійного фонду України);
 
*звернутись до [[Звернення до суду: провадження в адміністративній справі|суду]] щодо оскарження неправомірних дій [https://www.pfu.gov.ua/pro-pfu/struktura/pidvidomchi-upravlinnya/ територіального органу Пенсійного фонду].
<u>Документи, копії яких слід підготувати та додати до позовної заяви під час звернення до суду:</u>
#паспорт;
#картка фізичної особи-платника податків;
#пенсійне посвідчення;
#[[Встановлення факту внутрішнього переміщення особи та отримання відповідної довідки|довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи(в разі, якщо особа є ВПО)]];
#документи, отримані від територіального органу Пенсійного фонду України, за результатами звернення (обґрунтування відмови переведення на інший вид пенсії);
#відповідні документи, які підтверджують право особи на переведення на інший вид пенсії;
#оригінал квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову або клопотання про звільнення від сплати судового збору, у разі наявності причин такого звільнення;
#копії адміністративного позову з додатками для відповідача.
'''<u>Детальніше див.</u>''' "[[Порядок подання та розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення]]".


Відповідно до [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1058-15 ст. 10 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»] (далі — Закон № 1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається '''один вид пенсії''', за її вибором, а саме:<br />
== Вартість ==
* за віком<br />
[[Порядок сплати судового збору|Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.]]
* по інвалідності<br />
* у зв’язку з втратою годувальника<br />
== Порядок переведення з одного виду пенсії на інший. ==
Відповідно до пункту 1.5. [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05 Порядку подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"], '''заява про переведення з одного виду пенсії на інший''', подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, '''за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії'''.<br />
Пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, необхідно звертатися до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.<br /><br />
За нормами [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1058-15/page4 статті 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»], переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.<br />
<br />
Днем звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. <br />
Якщо заява пересилається поштою, днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.<br />


== Перелік документів: ==
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Для переведення з одного виду пенсії на інший, пенсіонер додає до заяви відповідний пакет документів, визначений п. 2.1.[http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1566-05 Порядку подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"], в залежності від обраного виду пенсії.


== Ухвалення рішення: ==
Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028 грн. (стаття 7 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-20#n27 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік"]).
Не пізніше 10 днів після отримання заяви з усіма необхідними для переходу на інший вид пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи й ухвалює рішення про переведення на інший вид пенсії.<br />
При цьому періоди, за які відсутня інформація про сплату страхових внесків у Пенсійний фонд, не враховують.<br />
Після отримання даних про їхню оплату проводять перерахунок пенсії з моменту її призначення.<br />
Також проводять перерахунок пенсії у разі відсутності даних про середню заробітну плату по Україні за попередній рік.<br />
Якщо після проведення перерахунку розмір пенсії зменшився, пенсію в новому розмірі призначають з наступного місяця.
<br />
Виплату нової пенсії проводять '''не пізніше одного місяця''' від дня ухвалення рішення про переведення на інший вид пенсії.<br />
== Оскарження дій (бездіяльності) посадових осіб органів Пенсійного фонду України ==
Про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії Управління Пенсійного фонду України потрібно подати адміністративний позов, відповідно до ст.ст. 160, 161 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2747-15/paran10693#n10693 Кодексу адміністративного судочинства України].<br /><br />


Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 4 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17/paran32#n32 Закону України "Про судовий збір"] за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і становить 1211.20 грн (станом на 2024 рік).
Відповідно до пп. 1 п.3 ч. 2 ст. 4 [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3674-17/paran32#n32” Закону України “Про судовий збір”], за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.<br /><br />
Відповідно до [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2246-19 ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік"], прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2018 року становить 1762 гривні, з 1 липня - 1841 гривня, з 1 грудня - 1921 гривня.


[[Категорія:Пенсія]]<br />
==Див. також==
[[Категорія:Переведення пенсії]]<br />
*[[Звернення до суду: провадження в адміністративній справі]]
[[Категорія:Види пенсії]]
*[[Вимоги до оформлення звернень громадян та терміни їх розгляду]]
[[Категорія:Пенсійне забезпечення]]

Поточна версія на 10:44, 14 лютого 2024

Нормативна база

Види пенсій

Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один вид пенсії, за її вибором, а саме:

Порядок переведення з одного виду пенсії на інший

Відповідно до пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок), заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

Шаблон заяви про призначення/перерахунок пенсії.

За нормами частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Заява з необхідними документами може бути подана територіальному органу Пенсійного фонду України в електронному вигляді з використання кваліфікованого електронного підпису через Портал електронних послуг.

Перелік документів

Поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати (пункт 2.8. Порядку):

  1. документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;
  2. довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1;
  3. документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім’ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім’ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

При переведенні на пенсію по інвалідності з іншого виду пенсії орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про встановлення або зміну групи інвалідності.

Орган, що призначає пенсію, додає одержані від органів, що призначають допомогу, відомості про розмір допомоги, строки її виплати.

Громадянами України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації, для поновлення виплати пенсії до наявних документів додається заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта. Орган, що призначає пенсію, здійснює поновлення виплати пенсії цим особам після надходження на запит пенсійної справи з документами про припинення виплати пенсії органами пенсійного забезпечення Російської Федерації.

Ухвалення рішення

Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. (пункт 4.3. розділу ІV Порядку).

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об’єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати. (пункт 4.7. розділу ІV Порядку).

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

Врахування заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії на інший

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п’ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Оскарження дій (бездіяльності) посадових осіб органів Пенсійного фонду України

У випадку, якщо орган Пенсійного фонду України прийняв рішення про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший та в проведенні відповідного перерахунку пенсійних виплат особі, яка подала заяву, особа може:

  • врегулювати цей спір в досудовому порядку шляхом звернення із письмовою заявою до вищестоящого органу (наприклад: Головне Управління Пенсійного фонду України у відповідній області, а також до Пенсійного фонду України);

Документи, копії яких слід підготувати та додати до позовної заяви під час звернення до суду:

  1. паспорт;
  2. картка фізичної особи-платника податків;
  3. пенсійне посвідчення;
  4. довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи(в разі, якщо особа є ВПО);
  5. документи, отримані від територіального органу Пенсійного фонду України, за результатами звернення (обґрунтування відмови переведення на інший вид пенсії);
  6. відповідні документи, які підтверджують право особи на переведення на інший вид пенсії;
  7. оригінал квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову або клопотання про звільнення від сплати судового збору, у разі наявності причин такого звільнення;
  8. копії адміністративного позову з додатками для відповідача.

Детальніше див. "Порядок подання та розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення".

Вартість

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028 грн. (стаття 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік").

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і становить 1211.20 грн (станом на 2024 рік).

Див. також