Переваги та недоліки встановлення газобалонного обладнання на автомобіль (ГБО) в Україні

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 10:23, 20 квітня 2021, створена Kyiv4.kyiv (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text Кодекс України про адміністративні пр...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Встановлення ГБО

Згідно п. 4 Постанови №607, до переобладнання транспортного засобу власник або його представник подає транспортний засіб за місцем реєстрації такого засобу для проведення огляду територіальним органом з надання сервісних послуг МВС, за результатами якого отримує відповідний акт, складений за формою, установленою МВС.

Важливо! Перед переобладнанням транспортного засобу для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива огляд такого засобу не проводиться. Відповідно до п.37 Постанови №1388, переобладнання транспортних засобів для роботи на газових паливах здійснюється виключно суб’єктами господарювання, які провадять господарську діяльність з переобладнання п’яти і більше транспортних засобів протягом року та мають свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на відповідний вид переобладнання.

Зверніть увагу! Власникам переобладнаних транспортних засобів видаються нові свідоцтва про реєстрацію із зазначенням нових ідентифікаційних номерів складових частин або особливостей конструкції, що виникли в результаті змін в ній.

Важливо! Після встановлення підприємство, де встановлювали ГБО має видати документ - акт прийому / передачі авто, переобладнаного для роботи на газу.

Реєстрація ГБО

Реєстрація ГБО є обов’язковою, так як встановлення ГБО призводить до зміни технічних характеристик автомобіля, а це вважається переобладнанням транспортних засобів (п. 1 Постанови № 607).

Відповідно до п. 13 Постанови №607 після переобладнання транспортного засобу власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження (далі - заява про проведення оцінювання). За результатами такого оцінювання видається:

  • сертифікат відповідності - для переобладнаних автобусів та транспортних засобів, які переобладнані (за винятком транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива) суб'єктом господарювання, що має нормативно-технічну документацію на відповідний вид переобладнання, узгоджену з МВС та Мінінфраструктури, і свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;
  • акт технічної експертизи або сертифікат відповідності - для транспортних засобів, що переобладнані в індивідуальному порядку, а також для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива.

До організацій з оцінки відповідності належать (п. 14 Постанови №607):

  • випробувальна лабораторія (центр), що має атестат акредитації відповідної галузі;
  • орган з оцінки відповідності, визнаний та призначений в установленому порядку для проведення процедури сертифікації транспортних засобів;
  • підприємство, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО з установлення відповідності конструкції транспортного засобу, що переобладнаний, умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження.

Також для реєстрації ГБО необхідні інші документи:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • сертифікат відповідності або відомості про такий сертифікаті, які зберігаються в Державному реєстрі сертифікатів відповідності транспортних засобів, або відомості про такий документ про узгодження, інформація про які знаходиться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів (п. 37 постанови № 1388).

Зверніть увагу! Відповідно до п. 4 ст. 32 Закону України «Про дорожній рух» переобладнання, що призвело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, повинно бути відображено у його реєстраційних документах.

Важливо! Не дозволяється без погодження з виробниками транспортних засобів та їх складових частин або іншої спеціально уповноваженої на це Кабінетом Міністрів України організації переобладнання, що призводить до зміни повної маси та її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії (п. 2 ст. 32 Закону).

Відповідно до п. 18 Постанови № 607, перереєстрація транспортного засобу, що переобладнаний, проводиться територіальним органом з надання сервісних послуг МВС відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. N 1388.

Відповідальність

Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил переобладнання автомобіля, а саме:

  1. Керування водієм транспортним засобом, який переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне правопорушення протягом року, - тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців або адміністративний арешт на строк від п'яти до десяти діб.
  2. Керування водієм транспортним засобом, який не зареєстрований або не перереєстрований в Україні в установленому порядку, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне правопорушення протягом року, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.