Патент на винахід та корисну модель

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 13:46, 7 липня 2020, створена Inna.bondar (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text| Цивільний кодекс України] * [https://zakon.rada.g...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Загальна характеристика

Винахід (корисна модель) - результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології.

Корисна модель - це нове промислово застосовуване технічне рішення, що має не дуже високий винахідницький рівень.

Набуття права інтелектуальної власності на винахід (корисну модель) засвідчується патентом.

Корисна модель - це результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технології.

Відмінність полягає у вимогах (критеріях) необхідних для реєстрації обох об‘єктів інтелектуальної власності і як наслідок в обсязі одержуваної охорони. Якщо бути точним, то існують певні умови отримання охорони для винаходи і для корисної моделі. Винахід вважається патентоздатним, якщо він є новим, має винахідницький рівень і є промислово придатним. Корисна ж модель, патентоспроможні, якщо вона є новою і промислово придатною.

Поняття патенту на винахід та корисну модель

Патент на винахід — авторське право на технічне рішення, що є новим, корисним у господарській діяльності і може застосовуватися практично. В процесі патентування кожен винахід проходить експертизу від офіційних експертів на предмет інноваційності та унікальності.

Патент на корисну модель. Корисні моделі є підвидом винаходів, однак, на відміну від останніх, мають коротший термін захисту (10 років в Україні, від 6 до 10 років у інших країнах) та менш жорсткі умови патентоздатності.

Патент на винахід – це охоронний документ, що засвідчує пріоритет, авторство і право власності на винахід. Патент має територіальну дію, тобто якщо він зареєстрований на території України, то його правова охорона буде поширюватися виключно на території України.

Як отримати патент України на винахід (корисну модель)?

Способи отримання результату: Для надання адміністративної послуги заявка на видачу патенту має пройти відповідні процедури (перевірка заявленого винаходу/корисної моделі на відповідність умовам патентоздатності та умовам надання правової охорони, проведення формальної та кваліфікаційної експертизи заявки тощо) відповідно до Закону України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі". На підставі висновку закладу експертизи Мінекономіки приймає рішення про видачу патенту. Державна реєстрація патенту здійснюється за наявності документів про сплату державного мита за його видачу і збору за публікацію про видачу патенту. Зазначені мито та збір сплачуються після надходження до заявника рішення про видачу патенту. Патент видається особі, яка має право на його одержання, або надсилається за адресою для листування. Патент надають уповноваженому представнику одержувача за наявності належно оформленого підтвердження наданих йому повноважень (довіреності).

Особа, яка бажає одержати патент на винахід (корисну модель) і має на це право, може подати заявку на його видачу до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі - Мінекономіки), яке приймає, розглядає та проводить експертизу заявок. Заявка подається до Мінекономіки на адресу Державного підприємства "Український інститут інтелектуальної власності" (далі – Укрпатент): вул. Глазунова, 1, м. Київ-42, 01601, Україна. Вимоги до складу й оформлення матеріалів заявки, подання заявки визначаються Законом України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі" та Правилами складання і подання заявки на винахід та заявки на корисну модель, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України № 22 від 22.01.2001 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України за № 173/5364 від 27.02.2001 (далі – Правила). За дорученням заявника заявку можна подати через представника в справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) або іншу довірену особу. Іноземні особи та особи без громадянства, які проживають чи мають постійне місцезнаходження поза межами України, реалізують свої права через представників у справах інтелектуальної власності (патентних повірених).

Заявка – сукупність документів, необхідних для видачі патенту.

Заявка на винахід повинна стосуватися одного винаходу або групи винаходів, пов'язаних єдиним винахідницьким задумом (вимога єдиності винаходу). Заявка на корисну модель повинна стосуватися однієї корисної моделі.

Заявка складається українською мовою й повинна містити:

  • заяву про видачу патенту на винахід (корисну модель);
  • опис винаходу (корисної моделі);
  • формулу винаходу (корисної моделі);
  • креслення (якщо на них є посилання в описі);
  • реферат.

За подання заявки сплачується збір. Документ про сплату збору повинен надійти до Укрпатенту разом із заявкою або протягом двох місяців після дати подання заявки. Цей строк продовжується, але не більше ніж на шість місяців, якщо до його спливу буде подано клопотання про продовження строку надходження документа про сплату збору за подання заявки та сплачено відповідний збір.

Строк дії патенту на винахід становить 20 років від дати подання заявки.

Патент на корисну модель - різновид патенту, що видається за результатами формальної експертизи заявки. Строк дії патенту на корисну модель становить 10 років від дати подання заявки. Строк дії патенту на винахід, об'єктом якого є лікарський засіб, засіб захисту тварин, засіб захисту рослин тощо, використання якого потребує дозволу відповідного компетентного органу, може бути продовжено за клопотанням власника цього патенту на строк, що дорівнює періоду між датою подання заявки та датою одержання такого дозволу, але не більше ніж на 5 років.

Строки та порядок сплати зборів за подання заявки, а також їх розміри зазначені в Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1716 від 23 грудня 2004 року.

Корисною моделлю можуть бути:

  • Продукт (пристрій, речовина, штам мікроорганізму, культура клітин рослини, тварини);
  • Процес (спосіб);
  • Нове застосування раніше відомого продукту чи процесу (способу).

Критерії охороноздатності корисної моделі

Корисна модель відповідає критеріям охороноздатності, якщо вона:

  • Є новою (тобто не є частиною існуючого рівня техніки).
  • Є промислово придатною.

Патент на корисну модель надає його власнику такі права:

  • ВИКОРИСТОВУВАТИ корисну модель на свій розсуд
  • ДОЗВОЛЯТИ використання корисної моделі іншим особам
  • ЗАБОРОНЯТИ використання корисної моделі іншими особам
  • Право в судовому порядку ВИМАГАТИ відшкодування шкоди, а також інші компенсації в разі незаконного використання корисної моделі іншими особами

Відмінність між винаходами і корисними моделями полягає в різних умовах їх патентоспроможності. Умови патентоспроможності винаходу є більш жорсткими. Винахід відповідає умовам патентоспроможності, якщо він є новим, має винахідницький рівень і є промислово придатним, а для відповідності умовам патентоспроможності корисної моделі достатньо, щоб вона була новою і промислово придатною.

Не дивлячись на те, що корисна модель повинна бути новою і промислово придатною, ці критерії патентним відомством не перевіряються. Патент на корисну модель видається під відповідальність заявника, тому його ще називають декларативним.

Також відрізняються терміни дії патенту і терміни отримання патенту. Так патент на корисну модель можна отримати за 7-9 (в деяких випадках за 2-3 місяці) і він діє 10 років від дати подання заявки. Патентування винаходу може зайняти кілька років, однак такий патент діятиме протягом 20 років від дати подання заявки.

При виборі між заявкою на винахід або корисну модель необхідно виходити саме з переваг і недоліків кожного типу патенту. Так, якщо планується захистити фармацевтичну композицію, яка буде актуальною і через 10, і 15 років, то доцільно патентувати винахід. Якщо ж планується захистити нову систему обробки даних контент-оператора, яка буде актуальна лише кілька років, то вибирають корисну модель. Також можна одночасно подати заявку і на винахід та на корисну модель.

Слід зазначити, що в багатьох країнах патентування корисних моделей не передбачено законодавством. Наприклад, в США можна отримати патент тільки на винахід. Навіть у тих країнах, в яких передбачена можливість патентування корисної моделі, є істотні обмеження.

Підстави для відмови у видачі патенту

Невідповідність плати за видачу патенту встановленому розміру; ненадходження документів про сплату державного мита за видачу патенту і збору за публікацію про видачу патенту протягом трьох місяців з дати надходження до заявника рішення про видачу патенту. Також, рішення про відмову у видачі патенту приймається, якщо: - заявлений винахід (корисна модель) або група винаходів не відповідають умовам надання правової охорони; - заявник не надіслав матеріалів на запит закладу експертизи протягом установленого строку або клопотання про його продовження; - заявка з урахуванням матеріалів, надісланих у відповідь на запит закладу експертизи, не відповідає встановленим вимогам щодо її оформлення; - заявка на видачу патенту на винахід не відповідає локальній новизні; - заявка не відповідає умовам патентоздатності; - винахід, охарактеризований у незалежному пункті багатоланкової формули, що не має інших незалежних пунктів, відповідає умові патентоздатності, але характеристика винаходу, яка міститься в залежних пунктах, є такою, що перешкоджає здійсненню винаходу або реалізації вказаного заявником призначення, або є підставою для визнання винаходу таким, що суперечить суспільним інтересам, принципам гуманності та моралі; - хоча б один із заявлених винаходів групи, охарактеризованих у формулі, не є патентоздатним.

Патент на корисну модель діє десять років від дати подачі заявки до патентного органу та має, як правило, менш суворі вимоги експертизи в порівнянні з винаходом.

Відмінності корисної моделі від винаходу

Корисна модель не має винахідницького рівня. Це означає, що корисною моделлю може бути визнаний будь-який новий об'єкт (новий пристрій, новий спосіб або нове застосування раніше відомого пристрою або способу). При цьому в цілому таке нове технічне рішення об'єкта може бути цілком очевидним для фахівця в цій галузі знань. При цьому, найголовніше, щоб це нове рішення раніше не було ніде описано і не застосовано практично.

Корисна модель може бути захищена деклараційним патентом. Фактично, наявність виняткових прав на винахід підтверджує держава шляхом проведення кваліфікаційної експертизи заявки на отримання патенту на винахід та прийняттям рішення про видачу такого патенту. А при подачі заявки на отримання патенту на корисну модель - сам заявник стверджує (декларує) її відповідність критеріям охороноздатності.

При розгляді заявки на отримання патенту не проводиться кваліфікаційна експертиза.

Рішення про видачу патенту приймається на підставі результатів формальної експертизи, яка не включає в себе перевірку за критерієм "новизна"

Термін дії патенту на корисну модель становить 10 років, на винахід - 20 років.

Не можуть бути визнані корисною моделлю:

  • Відкриття, наукові теорії та математичні методи;
  • Методи інтелектуальної, господарської, організаційної та комерційної діяльності (планування, фінансування, кредитування, прогнозування тощо);
  • Правила виконання фізичних вправ, проведення ігор, конкурсів, аукціонів;
  • Проекти та схеми планування споруд, будівель, територій;
  • Умовні позначення (дорожні знаки, маршрути, коди, шрифти), розклади, інструкції;
  • Комп'ютерні програми;
  • Форми подання інформації (у вигляді таблиці, діаграми, графіка тощо).

Якщо Ви створили корисну модель і розкрили інформацію про неї раніше, ніж за рік до подачі заявки на отримання відповідного деклараційного патенту, і якщо факт такого розкриття інформації буде встановлено експертизою, Вам можуть відмовити у видачі деклараційного патенту, оскільки Ваша корисна модель вже не буде вважатися новою, оскільки деклараційний патент може бути отриманий тільки на корисну модель, яка є новою та промислово придатною . Новою визнається корисна модель, відомості про яку не стали загальнодоступними у світі до дати подання заявки на дану корисну модель.

Корисна модель є промислово придатною, якщо вона може бути використана в промисловості або іншій сфері діяльності. Промислова придатність заявленої корисної моделі обов'язково перевіряється експертизою патентного органу.