Отримання компенсації в результаті травми чи збитків при падінні на слизькій дорозі

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 06:52, 25 червня 2018, створена Hanna.marych (обговорення | внесок) (Створена сторінка: '''Зміст''' 1. Нормативно-правова база 2. Як діяти у разі отримання травми чи збитків при п...)

Зміст

1. Нормативно-правова база

2. Як діяти у разі отримання травми чи збитків при падінні на слизькій дорозі

3. Кому висувати претензії

4. Отримання компенсації

4.1. Позасудовий порядок

4.2. Судовий порядок

4.3. Як розрахувати суму компенсації

Нормативно-правова база

• Цивільний кодекс України.

• Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 року № 2807-IV.

• Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 року № 2866-III.

• Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року № 3353-VII.

• Закон України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI.

• Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру» від 22 березня 2001 року № 270.

• Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76.

• Академічний тлумачний словник української мови.

Як діяти у разі отримання травми чи збитків при падінні на слизькій дорозі

Якщо ви постраждали внаслідок падіння на слизькій дорозі, необхідно:

• знайти свідків даного нещасного випадку та взяти у них контактні дані;

• у разі відсутності свідків – сфотографувати місце падіння з прив’язкою до об’єктів нерухомості на яких є вивіски (бажано);

• уважно подивитися навкруги, можливо поблизу є банківська установа, магазин, у яких зазвичай є камери зовнішнього спостереження;

• викликати швидку допомогу за місцем травмування. Прослідкувати, щоб лікарі зафіксували, що травма отримана внаслідок падіння на слизькій ділянці за певною адресою та в певний час і надали відповідну довідку. Бажано також записати особисті дані бригади медичних працівників, які доставили вас з місця падіння до лікарні;

• викликати поліцію для складання протоколу та фіксації факту травмування;

• написати відповідну заяву до правоохоронних органів. Всі дані, відображені у заяві, будуть внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань;

• пройти судово-медичну експертизу, яка необхідна для визначення ступені тяжкості тілесного ушкодження;

• якщо немає можливості викликати швидку допомогу та поліцію, необхідно звернутися до найближчого травмпункту. В амбулаторній картці лікар повинен зафіксувати з ваших слів: де, коли і за яких обставин отримано травму, хто при цьому був присутнім.

Кому висувати претензії

Все залежить від території, на якій стався нещасний випадок.

Законодавче визначення «прибудинкова територія» закріплене щодо багатоквартирного будинку в Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій, відповідно до яких це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою й призначена для обслуговування багатоквартирного будинку. Схоже визначення містить Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку». Водночас відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» (далі — Закон про благоустрій), прибудинкову територію необхідно розуміти, як один з об’єктів у сфері благоустрою населених пунктів, який може включати в себе серед іншого наступні елементи:

• покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;

• обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;

• малі архітектурні форми, тощо.

Стосовно територій навколо будівель підприємств та під ними законодавство використовує поняття «території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору», які також є об’єктом у сфері благоустрою й включають ті самі елементи.

Чинне законодавство покладає обов’язок утримувати прибудинкову територію в належному стані саме на власника (балансоутримувача) об’єкта благоустрою (ст. 25 Закону про благоустрій). До того ж такий обов’язок не залежить ані від пори року, ані від погодних умов. Органи державної влади та місцевого самоврядування можуть також утворювати спеціалізовані підприємства державної та комунальної власності, метою яких буде утримання об’єктів благоустрою (ст. 15 Закону про благоустрій).

Дорожня мережа України перебуває в державній власності. Відповідно до ст.24 Закону України "Про дорожній рух", кожна дорога має "власника". За дороги загальнодержавного значення (між містами України) відповідає Державна служба автомобільних доріг України, а за дороги в містах – комунальні підприємства органів місцевого самоврядування.

Інформацію про власника можна дізнатися за запитом до органів місцевої влади.

Зверніть увагу! На даний час чинна постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру», відповідно до пункту 9 якої, районна держадміністрація (виконавчий орган міської районної у місті ради) протягом доби з часу надходження від лікувально-профілактичного закладу повідомлення про нещасний випадок (за винятком нещасних випадків із смертельним наслідком) приймає рішення щодо утворення комісії з розслідування нещасного випадку у складі не менш як трьох осіб.

Отримання компенсації

Відповідно до академічного тлумачного словника української мови компенсація – це відшкодування, зрівноважування, винагорода за що-небудь, а також сума, яку сплачують як відшкодування, винагороду; покриття витрат, утрат. Відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок неналежного виконання обов’язків, щодо благоустрою території — є цілком нормальним та реальним явищем, за умови наявності класичних складових у деліктних правовідносинах: протиправної дії (бездіяльності), безпосередньо шкоди, причинно-наслідкового зв’язку між протиправним діянням та шкодою, а також вини (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Перед зверненням до суду чи безпосередньо до підприємства-правопорушника потерпілий, насамперед, має потурбуватися про доказову базу щодо:

• наявності травми, що підтверджується довідками з лікарні, у яких би зазначався вид травми, за яких обставин ця травма отримана тощо;

• наявності порушення відповідача у сфері благо¬устрою: можна зробити декілька фото із зазначенням дати та часу, заручитися підтримкою;

• свідків пригоди, не зайвим буде звернутися до Інспекції з благоустрою населеного пункту;

• підтвердження понесення матеріальних втрат: рецепт лікаря, чеки, квитанції з аптек тощо;

• підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, показання свідків, що б підтвердили тяжкість моральних страждань, рецепти лікаря на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.

Позасудовий порядок

Спробуйте звернутися з претензією до організації, на ділянці якої ви травмувалися. У претензії необхідно зазначити суму збитків. Є також шанс отримати компенсацію не тільки за лікування, а й за пошкоджене майно, наприклад, розбитий мобільний телефон. Для цього потрібні свідки або стовідсоткові докази того, що телефон був при вас в момент падіння і був пошкоджений внаслідок нещасного випадку. Довести це складно, але можливо.

Судовий порядок

Якщо мирним шляхом питання вирішити не вдалося, то слід звернутися з позовом до суду. Відповідачем може виступити адміністрація міста або власник злощасної ділянки. Для цього необхідно мати при собі довідки з лікарні, розрахунок матеріальної шкоди (чеки) і обґрунтування моральної шкоди.

Під час підготовки до судових баталій необхідно також розуміти та враховувати той факт, що сторона відповідача так само не сидить склавши руки, найімовірніше, до судового засідання будуть надані всі наявні документи, що свідчитимуть про добросовісність виконання працівниками підприємств усіх необхідних заходів по утриманню об’єктів благоустрою: вчасне прибирання снігу, розкидання піщано-соляної суміші тощо.

Проте, з огляду на судову практику, за останні роки можемо зробити висновок: шанс виграти справу, отримати відшкодування моральної та матеріальної шкоди таки є. Суди все частіше стають на сторону постраждалих від недбалого виконання своїх обов’язків балансоутримувачами прибудинкових територій.

Тож щоб виграти справу, варто добре подбати про доказову базу, адже в судовому процесі кожен учасник має доводити ті обставини, на які посилається.

Варто звернути увагу, що справу можна виграти не лише коли травму отримано у дворі дому чи біля під’їзду. У судовій практиці достатньо справ, що стосуються відшкодування шкоди потерпілому від падіння на слизькій зупинці громадського транспорту, тротуарі чи парковці.

Як розрахувати суму компенсації

Сума компенсації буде складатися з відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

Підтвердженням матеріальних збитків є чеки на придбання лікарських препаратів, плівки для рентгену, медикаментів для подальшого лікування, тощо.

Визначити розмір моральної шкоди значно складніше.

Згідно українського законодавства, під моральною шкодою розуміється заподіяння особі немайнової шкоди, яке виражається в душевних і фізичних стражданнях, викликаних неправомірними діями. Закон чітко не визначає, які саме душевні і фізичні страждання повинні бути заподіяні потерпілій особі. У деяких випадках це може бути фізичний біль, зміна звичного способу життя (наприклад, настання інвалідності), настання глибокої депресії та інші негативні наслідки. Стягнення і подальша виплата моральної шкоди в обов'язковому порядку проводитися в грошовому еквіваленті.

Прикладом доказу душевних страждань може бути довідка/висновок лікаря-психолога, проте вона не може слугувати обґрунтуванням заявленої суми моральної шкоди.

Одним з методів доведення немайнової (моральної) шкоди є проведення експертизи експертною організацією. Результатом проведеного дослідження є експертний висновок, який можна додати до позовної заяви в якості обґрунтування розрахунку суми компенсації моральної шкоди.

Але пам’ятайте, що розмір відшкодування повинен бути адекватним завданій реальній шкоді.

Важливо! У відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи.