Отримання дозволу на перевезення неповнолітньої дитини через лінію зіткнення для отримання паспорту

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Опис суттєвих аспектiв, що впливають на один iз варiантiв вирiшення проблеми (добровiльний, позасудовий та судовий порядок)

Виїзд із тимчасово неконтрольованої території


Для того щоб вивезти дітей, які не досягли 16 років, а також осіб, які народилися 1998 року й пізніше, й оформляють паспорт громадянина України з тимчасово неконтрольованої території, на пункті пропуску необхідно надати:

  1. Свідоцтво про народження дитини;
  2. Документ, що засвідчує особу супроводжуючого. Перелік таких документів визначено статтею 5 Закону України «Про громадянство України» або статтею 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»: паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення моряка, посвідчення члена екіпажу, дипломатичний паспорт, службовий паспорт та ін.
  3. Дозвіл супроводжуючого на перетин лінії розмежування (перепустка). Для отримання дозволу фізичній особі необхідно зареєструватися на порталі СБУ: «Реєстр дозволів для переміщення осіб у районі проведення АТО» і заповнити формалізовану заявку. Інформація про надання дозволу автоматично відображається на власній сторінці заявника.
 Дозвіл фізичній особі надається на підставі поданої заявки упродовж 10 днів (робочих). 
  1. Для того щоб вивезти дитину, яка народилася після початку проведення АТО, і в результаті проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють у повному обсязі свої повноваження, їй не було оформлено свідоцтво про народження, необхідно пред’явити:
  2. Будь-який документ, визначений статтею 5 Закону України «Про громадянство України» або статтею 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» особи (осіб), у супроводі якої (яких) дитина виїжджає з неконтрольованої території;
  3. Дозвіл супроводжуючого (супроводжуючих) на перетин лінії розмежування (перепустка).

В’їзд на тимчасово неконтрольовану територію


  • осіб, що народилися 1998 року й пізніше, й оформляють паспорт громадянина України, здійснюється при пред’явленні довідки Державної міграційної служби України про здавання документів для отримання паспорта.
  • дітей, які не досягли 16-річного віку, здійснюється з дотриманням вимог передбачених для таких осіб Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

За загальним правилом в’їзд на тимчасово неконтрольовану територію таких осіб здійснюється за умови перетину разом із дитиною лінії розмежування обома батьками. Однак, в’їзд на тимчасово неконтрольовану територію дітей, які не досягли 16-річного віку, також може здійснюватися:

1. За нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній території прямування та відповідного часового проміжку перебування, якщо другий із батьків відсутній у пункті пропуску;
2. Без нотаріально засвідченої згоди іншого з батьків: у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

  • свідоцтва про смерть другого з батьків;
  • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
  • рішення суду про визнання другого з батьків безвісти відсутнім;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;


3. Довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини в супроводі одинокої матері)
4. Рішення суду про надання дозволу на в’їзд / виїзд громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

добровiльний порядок


У разі відсутності одного з батьків, необхідно мати нотаріально посвідчену згоду другого з батьків, тобто оформлюється нотаріально засвідчена згода (довіреность) другого з батьків.

Куди звернутися


До нотаріату.

Вартiсть


Вартість розраховується відповідно до Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2012 р. за № 1623/21935).

Перелiк та зразки необхiдних документiв


Додаток 1.

Я, ________________________________________________(ПІБ), _____________ року народження, у зв’язку з дією «Тимчасового Порядку здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів і вантажів через лінію зіткнення в межах Донецької та Луганської областей», затвердженого наказом першого заступника керівника АТЦ при СБУ від 12 червня 2015 року № 415 ог, згідно з яким визначено, що в’їзд на неконтрольовану територію дітей, які не досягли 16-річного віку, здійснюється з дотриманням вимог, передбачених для таких осіб Правилами перетинання державного кордону громадянами України, надаю згоду на в’їзд на тимчасово неконтрольовану територію Донецької та Луганської областей мого(моєї) малолітнього/неповнолітнього сина(доньки) _________________________________________(ПІБ), _______________ року народження, який(яка) проживає за адресою: Україна, ______область, місто(село/селище)______, вулиця_____, будинок ____, до досягнення ним 16-річного віку у супроводі матері, ___________________________________________(ПІБ), _____________ року народження, на яку я покладаю відповідальність за життя та здоров’я мого(моєї) малолітнього(ої)/неповнолітнього(ої) сина(доньки) під час його(її) перебування на тимчасово неконтрольованій території Донецької та Луганської областей.
Дата
Підпис

судовий порядок


Куди звернутися


За відсутності можливості оформлення довіреності, необхідно звернутися до суду з позовною заявою про надання дозволу на в’їзд на тимчасово неконтрольовану територію і виїзд із неї громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу одного з батьків.

Вартiсть

br> Сплата судових витрат провадиться згідно Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 р. зі змінами .

Перелiк та зразки необхiдних документiв


Додаток 2. ПОЗИВАЧ: ______________________ місце реєстрації: _____________ ____________________________ тел.:________________________

ПРЕДСТАВНИК: Адвокат ____________________ ПОЗИВАЧА місце проживання: ___________ ____________________________ тел.: _______________________

ВІДПОВІДАЧ: ____________________________ місце реєстрації: _____________ ____________________________ тел.:________________________


ТРЕТЯ ОСОБА: Служба у справах дітей ____________________________ ____________________________ ____________________________ тел.: ________________________

ПОЗОВНА ЗАЯВА про отримання дозволу на виїзд дитини без згоди другого батька ______________________ року я зареєструвала шлюб з відповідачем – _______________________, (свідоцтво про шлюб серія ____ № ________від ____________ р.) _________________ року від шлюбу народилась дитина – _______, (свідоцтво про народження серія ______ № ________ р.). __________________________року рішенням _______________________________ Луганської області шлюб між мною та відповідачем було розірвано. Після розірвання шлюбу спільна дитина – ________ залишилася на моєму утриманні. ____________________ року я перемістилась з тимчасово окупованої териториї м. ______________ до м._______________________ Луганської області.

Після того, як наш шлюб було розірвано, я вимушена шукати собі та нашій неповнолітній дитині житло, яке б відповідало вимогам утримання малолітньої дитини.
На даний час я не працюю, оскільки здійснюю догляд за дитиною. Іншого джерела доходу окрім соціальних виплат я не маю.
Відповідач добровільно брати участь в утриманні нашої дитини відмовляється, на підставі чого мною було подано позов про стягнення аліментів.
За таких обставин, винаймання житла та сплата комунальних послуг разом з утриманням дитини для мене виявляється непосильним тягарем.

Разом з тим я маю власне житло у м. ___________ та маю можливість проживати в своєму будинку, разом з батьками, які готові надавати мені та моїй дитині матеріальну допомогу та брати участь у вихованні дитини.

Відповідач добровільно відмовляється надати дозвіл на вивезення дитини у м. ________________ без повідомлення причин, разом з тим відмовляється винаймати нам з дитиною житло на території України та сплачувати комунальні послуги та відмовляється добровільно брати участь в утриманні дитини.

Всі ці дії з боку відповідача ставлять мене, а головне, нашу дитину у дуже скрутне становище.

Відповідно до п.п. 5.1.2. Тимчасового порядку «Контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей» в`їзд на неконтрольовану територію дітей, які не досягли 16-річного віку, здійснюється з дотриманням вимог, передбачених для таких осіб Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Порядок виїзду за кордон без згоди другого з подружжя визначено законом України «Про порядок виїзду з України і в`їзд в Україну громадян України» від 21.01.1994 р. № 3857-ХІІ, Постановою КМУ від 27.01.1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», Правилами оформлення, видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1995 р. № 231.

Стаття 18 цих Правил передбачає, що виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, у супроводі одного з батьків здійснюється у разі пред`явлення оригіналів документів, або їх нотарально завірених копій: рішень суду щодо надання дозволу на виїзд за межі України дитини, яка не досягла 16 річного віку без згоди та супроводу другого з батьків.
Відповідно до ст. 313 ЦК України, фізична особа, яка не досягла 16-річного віку, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів, в їхньому супроводі, або у супроводі осіб, уповноважених ними.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 313 ЦПК України, законом України «Про порядок виїзду з України і в`їзд в Україну громадян України» від 21.01.1994 р. № 3857-ХІІ, Постановою КМУ від 27.01.1995 р. № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», Правилами оформлення, видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», затвердженого Постановою КМУ від 31.03.1995 р. № 231. Тимчасовим порядком «Контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів (товарів) через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей», Керуючись викладеним, на підставі ст.ст. 118-120 ЦПК України, ПРОШУ:

  1. Надати дозвіл неповнолітньому __________________________, _____________________ року народження на виїзд за межі України – через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, на неконтрольовану територію м. _________________, на строк - до досягнення ним 16-річного віку, у супроводі його матері _________________________, _________________року народження (ід. номер Хххх), без згоди його батька – ___________________, _______________ року народження.
  2. Стягнути з відповідача _________________, на мою користь судові витрати у сумі сплаченого судового збору у розмірі ________________ грн.

Додатки:

  1. копія позовної заяви з додатками - 2 прим.;
  2. копія паспорту позивача - 2 прим.;
  3. копія паспорту відповідача - 2 прим;
  4. копія свідоцтва про розірвання шлюбу - 2 прим;
  5. копія свідоцтва про народження дитини - 2 прим;
  6. квитанція про сплату судового збору.

Дата Підпис

[[Категорія:]]