Особливості судового провадження у справах за зверненнями податкових та митних органів: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 15: Рядок 15:
*найменування адміністративного суду;
*найменування адміністративного суду;
*найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника;
*найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника;
*найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою статті 283 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text Кодексу адміністративного судочинства України];
*найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою статті 283 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text Кодексу адміністративного судочинства України];
*підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника;
*підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника;
*перелік документів та інших матеріалів, що додаються;
*перелік документів та інших матеріалів, що додаються;

Версія за 07:36, 17 серпня 2022

Нормативна база

Категорії справ, за зверненнями податкових та митних органів, щодо яких встановлено особливий порядок судового провадження

Відповідно до частини 1 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо:

  • зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків;
  • підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків;
  • надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі;
  • зобов'язання керівника підприємства провести інвентаризацію основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, які перебували або перебувають під митним контролем чи використовувалися цим підприємством разом із товарами, які були поміщені у відповідний митний режим;
  • стягнення коштів за податковим боргом;
  • зобов'язання платника податків, який має податковий борг, укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості цього платника на податковий орган.

Звернення до суду податкових та митних органів у справах, щодо яких встановлено особливий порядок судового провадження

Відповідно до статті 269 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених зокрема статтею 283, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив). Копії позовної заяви та доданих до неї документів направляються відповідачу й іншим учасникам справи на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, якщо така відома суду, або надаються для ознайомлення в судовому засіданні.

Згідно із частиною 2 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України, у письмовій формі та повинна містити:

  • найменування адміністративного суду;
  • найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника;
  • найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, щодо сторони, до якої застосовуються заходи, визначені частиною першою статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України;
  • підстави звернення із заявою, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника;
  • перелік документів та інших матеріалів, що додаються;
  • підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.

Згідно із частнами 1-3, 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України на обчислення строків, встановлених статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.

Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.

Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Залишення заяви без руху та усунення недоліків

Відповідно до частини 3 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України у разі недотримання вимог частини другої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.

Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику заяви та доданих до неї документів.

Повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з нею до суду після усунення її недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.

Відмова у відкритті провадження

Згідно із частинами 4-6 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалою відмовляє у відкритті провадження за заявою, якщо:

Відмова у відкритті провадження за заявою унеможливлює повторне звернення заявника з такою самою заявою. Заявник у цьому випадку має право звернутися з тими самими вимогами до суду в загальному порядку.

Ухвалу про відмову в прийнятті заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 24 годин з моменту її постановлення.

Особливості розгляду справи

Відповідно до частини 7 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду.

Розгляд заяви відбувається за участю податкового органу, митного органу, що її вніс, та платника податків, стосовно якого її внесено.

Згідно із статтею 268 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених зокрема статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.

Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.

Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Відповідно до статті 271 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд проголошує повне судове рішення.

Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.

Особливості оскарження судових рішень

Згідно із частиною 8 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду у справах, визначених пунктами 1 - 4 частини 1 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1 - 4 частини 1 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, не перешкоджає його виконанню.

Відповідно до частин 1 – 3 статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України cудові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених пунктами 5 та 6 частини першої статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суд апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України, не може повертати справу на новий розгляд.

Судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до частини 10 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу у десятиденний строк після закінчення строку на апеляційне оскарження.