Оскарження неправомірних рішень і дії медичних працівників, закладів та органів охорони здоров'я

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:21, 20 грудня 2016, створена Vladyslav.krut (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Законодавство України : 1. Конституція України 2. Закон України "Про охорону здоров'я" 3. З...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Законодавство України : 1. Конституція України 2. Закон України "Про охорону здоров'я" 3. Закон України "Про інформацію" 3. Закон України "Про звернення громадян" 4. Наказ МОЗ України від 01.10.2015 № 638 "Про внесення змін до Порядку розгляду звернень громадян у Міністерстві охорони здоров'я України". Кожен пацієнт, який звернувся за наданням йому медичної допомоги, має право на вільний вибір лікаря, якщо останній може запропонувати свої послуги, та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій, пацієнт також вправі вимагати заміни лікаря. Якщо ж пацієнт бажає заміни лікуючого лікаря, на що він має повне право, то тут має бути дотримано певної процедури. Пацієнт, який не бажає продовжувати лікування у конкретного лікаря, повинен звернутися з відповідною письмовою заявою на ім’я головного лікаря закладу охорони здоров’я. Заява обов’язково має містити таку інформацію: прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, суть прохання з обґрунтуванням необхідності заміни лікаря. Заява має бути підписана пацієнтом із зазначенням дати. Керівник лікувального закладу зобов’язаний відреагувати на таке звернення.Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Враховуючи особливість такого звернення пацієнта, заміну лікуючого лікаря, залежно від обставин бажано здійснити у термін, що не перевищує 15 днів. Пацієнт має право на отримання всієї інформації щодо стану його здоров’я, у т. ч. має право знайомитися з медичною документацією та іншими документами, що стосуються його лікування. Тому лікар не має права відмовити пацієнту, зокрема в ознайомленні з медичною картою.

  Щоб скористатися  правом  на оскарження  неправомірних рішень медичних працівників і отримати відшкодування, пацієнтові необхідно довести причинно-наслідковий зв’язок між діями медичного працівника  та настанням негативних наслідків у пацієнта, заподіянням шкоди його здоров’ю. Право на відшкодування заподіяної здоров’ю пацієнта шкоди у переважній більшості випадків реалізується у судовому провадженні.
  Пацієнту необхідно звернутитсь до  до керівника закладу охорони здоров’я - до головного лікаря. Скарга пацієнта оформлюється  у письмовій формі і повинна містити прізвище головного лікаря медичного закладу, повну назву закладу охорони здоров'я та його адресу, прізвище, ім'я, по-батькові пацієнта та його адресу. У тексті звернення необхідно вказати крім свого прізвища ім'я та по-батькові також ім'я і посаду лікаря, безпосередньо сам текст скарги повинен містити  претензії до тієї чи іншої особи викладені тактовно і законодавчо правильно. Чим грамотніше складена скарга, тим більше шансів на те, що її розглянуть. Найкраще, якщо  претензії будуть підкріплені переліком прав та законів, які, на  думку пацієнта, порушувалися при наданні  медичних послуг, а також скарга може підкріплюватися відповідними дублікатами документів, які вказують на надання  необхідного лікування.
  Також можна звернутись до   управління охорони здоров’я. Щоб написати скаргу на головного лікаря необхідно дізнатися повну офіційну назву органу, що здійснює контроль діяльності медичних закладів у  районі.  Скарга повинна бути викладена у письмовій формі з дотриманням правил діловодства. найкращі наслідки розгляд має колективна скарга, для чого необхідно знайти пацієнтів з аналогічними проблемами.
  ще один спосіб захисту - звернення до інспекції з питань захисту прав споживачів. таке звернення можливе, якщо  відносини з лікарем або лікувальною установою носять договірно-розрахунковий характер. Тоді пацієнта  додатково захищає Закон України "Про захист прав споживачів", який передбачає право на:  отримання якісних і безпечних послуг;  повну і достовірну інформацію про послугу і її виконавця; надання послуги у встановлений термін; стягнення неустойки за прострочення надання послуги;  відшкодування збитків, заподіяних неналежним виконанням послуги; відшкодування моральної шкоди; судовий захист порушених прав.

Ступені оскарження дій медичних працівників : 1) головний лікар закладу охорони здоров’я; 2) управління охорони здоров’я міста; 3) обласне управління охорони здоров’я, 4) Міністерство охорони здоров’я України. Телефони "гарячої лінії" Відповідно до наказу МОЗ України № 292 від 10.04.2013 р. "Про модернізацію роботи системи телефонної "гарячої лінії" МОЗ України" та з метою забезпечення оперативного реагування на звернення громадян в МОЗ діє телефонна "гаряча лінія"  щоденно (з 9.00 до 18.00 години, у п'ятницю до 16.45, перерва з 13.00 до 14.00), окрім вихідних та святкових днів" Телефон "гарячої лінії": 0-800-801-333.