Оскарження відмови уповноваженого органу у встановленні статусу особи, постраждалої внаслідок аварії на ЧАЕС I категорії

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 06:47, 27 травня 2021, створена Yuliya.filonenko (обговорення | внесок) (Yuliya.filonenko перейменував сторінку з [[Оскарження відмови уповноваженого органу у встановленні статусу особи, постраждалої внаслідок ЧАЕС I...)

Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Які особи належить до постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії

Особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу відноситься до категорії 1 (стаття 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення.
Особам з інвалідністю видаються посвідчення категорії 1 із зазначенням групи інвалідності та строку, на який установлено інвалідність. У разі установлення групи інвалідності довічно на правій внутрішній стороні посвідчення робиться запис “Безстроково”.

Куди звертатись

Посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (регіональні комісії) (п.11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551).

Строки прийняття рішення

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.
Під час заміни посвідчення з однієї категорії на іншу попереднє посвідчення підлягає вилученню уповноваженим органом для подальшого зберігання в особовій справі постраждалої особи.
У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Відмова у видачі посвідчення, причини відмови

Починаючи з 2015 року орган, уповноважений на прийняття документів для підтвердження статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачу відповідного посвідчення у відмовах (відповідь на звернення) у прийнятті відповідних документів для встановлення статусу потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та видачі відповідного посвідчення посилаються на Закон України від 28.12.2014 р. "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України", на підставі якого виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: з переліку територій, що зазнали радіоактивного забруднення, виключено зону посиленого радіоекологічного контролю.

Порядок оскарження

Рішення про відмову у прийнятті відповідних документів для встановлення статусу потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС та видачі відповідного посвідчення можуть бути оскаржені у судовому порядку.
Позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду.

Підсудність

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи про визнання відмови суб'єкта владних повноважень неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії розглядаються окружними адміністративним судами.

Строки подання позовної заяви та її розгляду

Особа може оскаржити відповідне рішення шляхом подання до суду адміністративного позову (зразок) у строк не пізніше 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права. Суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.
Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті(стаття 193 КАСУ).

Судовий збір

За подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду (пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".)
Сплата судового збору здійснюється на розрахунковий рахунок суду, до підсудності якого відноситься розгляд справи у готівковій чи безготівковій формі.
Судовий збір позивач має право сплатити через електронні сервіси Міністерства юстиції України, в тому числі, звернувшись до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за місцем проживання. Реквізити для сплати судового збору можна дізнатися через сайт судової влади чи звернутися безпосередньо до місцевого суду.
Стаття 5 Закону України "Про судовий збір" передбачає пільги щодо сплати судового збору. Окрім цього згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір" можливе відстрочення, розстрочення сплати судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, зменшення його розміру або взагалі звільнення від сплати останнього. Рішення про останнє приймається у вигляді ухвали суду, прийнятої із врахуванням майнового стану сторони.

Див.також