Одноразова натуральна допомога «пакунок малюка»

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 16:51, 4 листопада 2020, створена Valentyna.nykonchuk (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Затверджена версія (різн.) • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Нормативнo-правова база

Поняття «пакунок малюка»

Одноразова натуральна допомога “пакунок малюка” (далі - допомога “пакунок малюка”) - набір необхідних речей для новонародженої дитини.
Перелік дитячих товарів для комплектування одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” при народженні дитини, затверджено наказом Мінсоцполітики від 17 липня 2018 року № 1025.

"Пакунок малюка” є одноразовою безповоротною адресною соціальною допомогою сім’ям, у яких народилася дитина, а у разі відсутності матері/батька - родичам, патронатним вихователям новонародженої дитини.

Суб’єкти отримання допомоги

Право на отримання “пакунка малюка” мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах проживають на території України і народили живонароджену дитину.

Отримувачем “пакунка малюка” є мати, батько, родичі, патронатний вихователь новонародженої дитини.

“Пакунок малюка” надається на кожну новонароджену дитину.

Якщо в матері новонародженої дитини виникли ускладнення під час пологів чи хвороба, що унеможливлює здійснення нею догляду за новонародженою дитиною, “пакунок малюка” надається батьку або родичам, патронатним вихователям, які доглядатимуть за дитиною.

Якщо батьки або родичі відмовилися від новонародженої дитини в закладі охорони здоров’я, пакунок малюка надається патронатному вихователю, який здійснюватиме догляд за новонародженою дитиною.

Якщо в матері новонародженої дитини відсутні документи, що посвідчують особу, заклад охорони здоров’я залучає фахівців із соціальної роботи для надання матері соціальних послуг з метою оформлення/відновлення таких документів. При цьому “пакунок малюка” надається батьку або родичам такої дитини, а в разі їх відсутності - матері новонародженої дитини на підставі акта приймання-передачі згідно з додатком 1 до Порядку надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року № 512 (далі - Порядок).

Підстави для відмови у наданні “пакунка малюка”

“Пакунок малюка” не надається у разі:

  • відмови від новонародженої дитини у пологовому будинку (відділенні) усіх форм власності;
  • відбування матір’ю покарання у місцях позбавлення волі та подальшого перебування новонародженої дитини в будинку дитини при установі виконання покарань;
  • смерті новонародженої дитини в пологовому будинку.

Вартість "пакунка малюка"

Вартість одноразової натуральної допомоги "пакунок малюка" становить не більш як 5 тис. гривень (пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року № 512 "Деякі питання реалізації пілотного проекту із надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” ).

Отримання “пакунка малюка” не тягне за собою зміни розміру допомоги при народженні дитини.

Вартість отриманого “пакунка малюка” не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги та соціальних послуг, що надаються відповідно до законодавства.

Використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення дитини при народженні “пакунком малюка”, здійснюється відповідно до Порядку.

Товари для комплектування «пакунка малюка»

Перелік дитячих товарів для комплектування одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини визначено наказом Міністерства соціальної політики України від 17 липня 2018 року № 1025 "Деякі питання надання одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» при народженні дитини".

Порядок отримання «Пакунку малюка»

“Пакунок малюка” видається його отримувачу при народженні дитини у закладі охорони здоров’я або за місцем проживання/перебування новонародженої дитини структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, об’єднаних територіальних громад (далі - місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати її народження.

У закладі охорони здоров’я видача отримувачу “пакунка малюка” здійснюється працівником, уповноваженим головним лікарем.

Факт передачі “пакунка малюка” отримувачу фіксується в акті приймання-передачі та в журналі обліку згідно з додатком 1 і 2 до Порядку, який підписується отримувачем “пакунка малюка” та працівником, який його видав.

У разі відсутності в закладі охорони здоров’я “пакунка малюка” на день виписки новонародженої дитини видається довідка про те, що “пакунок малюка” в закладі охорони здоров’я не видано.

На підставі заяви отримувача “пакунка малюка”, поданої у паперовій або електронній формі, та довідки про неотримання “пакунка малюка” в закладі охорони здоров’я місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення за місцем проживання/перебування новонародженої дитини видають “пакунок малюка”.

Місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть залучати до видачі “пакунка малюка” фахівця із соціальної роботи, соціального працівника, фахівця недержавної організації, до повноважень яких належить проведення соціальної роботи із сім’ями та дітьми або надання медичної допомоги.

У разі народження дитини за межами України або вдома та відмови матері від подальшої госпіталізації “пакунок малюка” видається місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за місцем проживання/перебування новонародженої дитини на підставі особистої письмової заяви отримувача “пакунка малюка” та копії свідоцтва про народження дитини.

У разі виявлення неповного комплектування “пакунка малюка” відповідно до переліку дитячих товарів для комплектування одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка”, затвердженого Мінсоцполітики, пошкодження товарів, що входять до її складу, закладом охорони здоров’я/місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається відповідний акт у довільній формі, який у триденний строк надсилається Мінсоцполітики для організації роботи з усунення виявлених недоліків.

Планування обсягу потреби в “пакунках малюка”, розподіл “пакунків малюка” між закладами охорони здоров’я та місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення здійснює Мінсоцполітики за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення).

Контроль за своєчасним та адресним наданням “пакунків малюка” здійснюється регіональними органами соціального захисту населення, територіальними органами Державної соціальної служби, місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Отримувач “пакунка малюка” може відмовитися від його отримання на підставі особистої письмової заяви.(пункт 9 Порядку).

Монетизація одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” у 2020-2021 роках

З 01.09.2020 р. починає працювати новий механізм отримання грошової компенсації одноразової допомоги "пакунок малюка", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року № 744 "Деякі питання реалізації пілотного проекту з монетизації одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка.

Порядок та умови, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року № 744, визначають механізм реалізації пілотного проекту “Монетизація одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” у 2020-2021 роках, що передбачає перерахування грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” (далі - грошова компенсація) на поточний рахунок із спеціальним режимом використання батьків, у яких народилася дитина, а в разі їх відсутності - патронатних вихователів, прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів новонародженої дитини, відкритий в акціонерному товаристві комерційний банк “ПриватБанк”.

Право на отримання грошової компенсації мають:

громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які разом з дитиною на законних підставах проживають на території України, є її батьками, патронатними вихователями, прийомними батьками, батьками-вихователями, опікунами (якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), перинатальному, неонатальному центрі) (далі - отримувач) і забезпечують належні умови для догляду за нею та її виховання.

Грошова компенсація є одноразовою виплатою на кожну живонароджену дитину для придбання дитячих товарів та товарів для породіллі.

Призначення грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за місцем проживання або місцем перебування отримувача.

Для призначення грошової компенсації отримувач подає (надсилає) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, виконавчому органу сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади:

  • заяву за формою згідно з додатком у паперовій або електронній формі із зазначенням реквізитів спеціального рахунка;
  • документи (відомості) у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 8 і 9 Порядку та умови, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 року № 744.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, які призначають грошову компенсацію, здійснюють контроль за її цільовим використанням.

Увага! Дані про роздрібні торгівельні точки з Реєстру закладів торгівлі, що приєдналися до публічного договору про реалізацію пілотного проекту

Виплата грошової компенсації не тягне за собою зміни розміру допомоги при народженні дитини.

Додаткові програми для батьків

З 1 січня 2019 року в Україні почала діяти соціальна програма «муніципальна няня». З її допомогою уряд може відшкодовувати батькам частину зарплати няні, яка доглядає дітей до трьох років.

Детально за посиланням: https://www.facebook.com/volodymyrgroysman/videos/718231831679067/.

Див. додатково