Відмінності між версіями «Огляд транспортного засобу під час зупинки поліцейським»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(5)
Рядок 1: Рядок 1:
== Зміст ==
# Нормативні документи
# Підстави зупинення транспортного засобу поліцейським;
# Поверхнева перевірка транспортного засобу поліцейським;
# Огляд транспортного засобу поліцейським.
== Нормативні документи ==
== Нормативні документи ==
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80732-10#n560 Кодекс України про адміністративні правопорушення]
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80732-10#n560 Кодекс України про адміністративні правопорушення]

Версія за 10:42, 17 травня 2021

Нормативні документи

  1. Кодекс України про адміністративні правопорушення
  2. Закон України "Про національну поліцію".

Підстави зупинення транспортного засобу поліцейським

За змістом статті 35 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі:

1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;

2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;

3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;

4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;

5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;

6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;

7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;

8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;

10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

11) якщо є інформація, що свідчить про порушення власником транспортного засобу митних правил, виявлені митними органами відповідно до Митного кодексу України, а саме: порушення строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту іншого транспортного засобу особистого користування, використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, розкомплектування чи передачу у володіння, користування або розпорядження такого транспортного засобу особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту;

12) якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб, який зареєстрований в іншій країні, не зареєстрований в Україні у встановлені законодавством строки чи перебуває на території України з порушенням строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, чи використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, чи переданий у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

Однак, слід зауважити, що поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки.

Під час зупинки транспортного засобу поліцейським можуть здійснюватись поверхнева перевірка і огляд транспортного засобу. Зазначені поліцейські заходи мають певні особливості.

Поверхнева перевірка транспортного засобу поліцейським

Поверхнева перевірка, як превентивний поліцейський захід, є здійсненням візуального огляду транспортного засобу. Статтею 34 Закону України "Про національну поліцію" визначено, що поліцейський може здійснювати поверхневу перевірку транспортного засобу у таких випадках:

1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;

3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Поверхнева перевірка транспортного засобу здійснюється шляхом візуального огляду транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону. Під час поверхневої перевірки транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст транспортного засобу.

При виявленні в ході поверхневої перевірки будь-яких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність та огляд відповідно до вимог статті 237 Кримінального процесуального кодексу України.

Отже, поверхнева перевірка транспортного засобу може здійснюватися за відсутності вчинення адміністративного правопорушення. Законом не передбачено наявність свідків при проведенні поверхневої перевірки.

Огляд транспортного засобу поліцейським.

Огляд транспортного засобу, як визначено статтею 264 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може провадитись уповноваженими на те посадовими особами органів Національної поліції, згідно вимог статті з наступних підстав:

- якщо водій або власник авто вчинили адміністративне правопорушення;

-якщо автомобіль містить ознаки, що свідчать про вчинення правопорушення;

-якщо наявне конкретне орієнтування (стосується автомобілів, чиї номерні знаки були зафіксовані при скоєнні адміністративного правопорушення).

Огляд транспортних засобів здійснюється, як правило, у присутності особи, у власності (володінні) якої вони є. У невідкладних випадках транспортний засіб може бути піддано оглядові з участю двох понятих під час відсутності власника (володільця).

Про огляд транспортного засобу складається протокол або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання.