Наруга над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Кримінальний кодекс України

Сутність злочину

Наруга над могилою, іншим місцем поховання, над трупом або урною з прахом покійного, а також викрадення предметів, що знаходяться в місці поховання або на трупі являється злочином, відповідальність за який передбачено ст. 297 Кримінального кодексу України. Другою та третью частинами зазначеної статті встановлено наступні кваліфікуючі ознаки.
1. Осквернення або руйнування:

  • братської могили;
  • могили Невідомого солдата;
  • пам’ятника, спорудженого в пам’ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни - радянських воїнів-визволителів, учасників партизанського руху, підпільників, жертв нацистських переслідувань, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців.

2. Вчинення злочину повторно або за попередньою змовою групою осіб, або з корисливих чи хуліганських мотивів.

Дане кримінальне правопорушення спрямоване проти моральних засад суспільства в частині поваги до померлих та місць їхнього поховання. Цей злочин заподіює моральну шкоду насамперед рідним і близьким померлих, порушує громадський спокій, може викликати міжетнічні та міжконфесійні конфлікти, негативно впливає на виховання підлітків.

Предмет злочину, об'єктивна сторона

Предметами даного злочину (речі матеріального світу, з приводу яких чи у зв'язку з якими вчиняється злочин) являються:

  • могила (яма для поховання тіла померлого, а також насип, споруди (хрест, стела, камінь) над місцем поховання);
  • інше місце поховання ( мавзолей, склеп, корабель чи літак'з тілами загиблих тощо);
  • труп (тіло померлого як ціле, так і розчленоване, чи його окремі частини);
  • урна з прахом (посудина для зберігання праху померлого, який піддано спаленню)
  • предмети, що знаходяться в місці поховання або на трупі (будь-які речі, які перебувають в могилі чи на ній, в іншому місці поховання).

Відповідно до ч. 2. ст. 297, предметом злочину виступають братська могила чи могила Невідомого солдата; пам’ятник, споруджений в пам’ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців. Проявляється даний злочин у:

  1. нарузі над могилою, іншим місцем поховання, над трупом або урною з прахом покійного (осквернення, у т.ч. шляхом вчинення непристойних надписів, малюнків, виливання нечистот; руйнування надмогильних споруд; розкопування місця поховання, розчленування трупа чи його знищення, зривання одягу);
  2. викраденні предметів, що знаходяться в місці поховання або на трупі.

Також, не включається вчинення даного злочину через бездіяльність, наприклад, невтручання в поведінку свійських тварин, які, наприклад, розривають могилу, справляють на ній природні потреби.

Відповідальність

Санкцією статті 297 Кримінального кодексу України передбачені наступні види кримінальної відповідальності:

  • штраф;
  • арешт;
  • обмеження волі;
  • позбавлення волі;

Куди звертатись?

Про факт вчинення діяння, які мають ознаки наруги над могилою, іншим місцем поховання або над тілом померлого, необхідно повідомити правоохоронні органи.