Найменування та ознаки належності до Національної поліції та відповідальність за їх незаконне використання

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Нормативна база

Символіка поліції

Ознаками належності до поліції є символіка поліції, однострій поліцейських, спеціальні звання, відомчі відзнаки, спеціальний жетон та службове посвідчення поліцейського відповідно до статті 51 Закону України Про Національну поліцію України".

  • Емблема Національної поліції України - це срібна (біла) восьмикутна промениста зірка, у центрі якої розміщено зображення малого Державного Герба України.
  • Прапор Національної поліції України – це прямокутне полотнище темно-синього кольору зі співвідношенням ширини до довжини 2x3, у центрі якого розміщено емблему Національної поліції України. Висота емблеми становить 7/9 ширини полотнища.
  • Службовим прапором територіального органу, науково-дослідної установи Національної поліції України - це квадратне полотнище темно-синього кольору розміром 130x130 см з рукавом для прикріплення до древка.
  • Штандарт керівника Національної поліції України - це темно-синє квадратне полотнище розміром 90 х 90 см із зображенням у центрі емблеми Національної поліції України. Висота емблеми становить 2/3 висоти штандарта.

Описи та малюнки символіки Національної поліції зазначені в Указі Президента України від 09 грудня 2015 року № 692 "Про символіку Національної поліції України".

Використання найменування поліції або похідних від нього, у тому числі викладених іноземною мовою, ознак належності до поліції здійснюється виключно поліцією, а в інших випадках - за рішенням керівника поліції.

Використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами, фізичними особами - підприємцями та громадськими об’єднаннями, а так само фізичними особами ознак належності, найменування поліції або похідних від нього, у тому числі викладених іноземною мовою, на одязі, транспортних засобах, будівлях, бланках документів, у найменуванні з порушенням вимог частини другої цієї статті забороняється і має наслідком відповідальність відповідно до закону.

Однострій поліцейських

Однострій поліцейських - це формений одяг працівників поліції. Згідно зі статтею 20 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські мають єдиний однострій. Приклади і малюнки форменого одягу працівників поліції зазначені в постанові Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 "Про однострій поліцейських".

На однострої поліцейського розміщується спеціальний жетон. Поліцейському заборонено знімати з однострою чи приховувати спеціальний жетон, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню її за допомогою технічних засобів. Поліцейський, який виконує службові обов’язки в цивільному одязі, зобов’язаний завжди мати при собі спеціальний жетон, крім випадків, коли його наявність перешкоджає проведенню оперативно-розшукових заходів, негласних слідчих (розшукових) дій, виконанню завдань в умовах режиму секретності, або здійсненню заходів із забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також спеціальних заходів із забезпечення безпеки працівників суду і правоохоронних органів та їх близьких родичів, або під час здійснення повноважень поліції під час дії воєнного стану.

У разі виконання поліцейським службових обов’язків із використанням засобів індивідуального захисту на них розмішується ідентифікаційний номер або спеціальний жетон, крім здійснення повноважень поліції під час дії воєнного стану.

Спеціальні звання

Згідно з статтею 80 Закону України "Про Національну поліцію" передбачені такі види спеціальних звань поліцейських:

  1. Спеціальні звання молодшого складу: рядовий поліції, капрал поліції, сержант поліції, старший сержант поліції;
  2. Спеціальні звання середнього складу: молодший лейтенант поліції, лейтенант поліції, старший лейтенант поліції, капітан поліції, майор поліції, підполковник поліції, полковник поліції;
  3. Спеціальні звання вищого складу поліції: генерал поліції третього рангу, генерал поліції другого рангу, генерал поліції першого рангу.

Граничні спеціальні звання молодшого, середнього складу поліції за штатними посадами встановлюються керівником поліції. Граничні спеціальні звання поліції вищого складу поліції за штатними посадами встановлюються Президентом України. Порядок присвоєння, позбавлення спеціальних звань та строки вислуги передбачені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2016 року № 177 "Про затвердження Порядку присвоєння спеціальних звань поліції та позбавлення спеціальних звань".

Поліцейські можуть бути позбавлені спеціального звання за вчинення кримінального правопорушення на підставі вироку суду, що набрав законної сили. Позбавлення спеціального звання здійснюється за наказом керівника органу поліції, який присвоїв відповідне спеціальне звання. Кадрові підрозділи органів та підрозділів поліції протягом десяти діб з моменту отримання належним чином завіреної копії вироку суду, що набрав законної сили, про позбавлення спеціального звання осіб молодшого складу готують відповідний наказ по особовому складу.

Відомчі відзнаки

  • Подяка Національної поліції України
  • Грамота Національної поліції України
  • Почесна грамота Національної поліції України
  • Нагрудний знак «Знак Пошани»;
  • Медаль «10 років сумлінної служби»;
  • Медаль «15 років сумлінної служби»;
  • Медаль «20 років сумлінної служби»;
  • Медаль «Ветеран служби».

Вищою відзнакою Національної поліції України є нагрудний знак «Знак Пошани». Підстави для нагородження, порядок вручення, носіння, зберігання, опис і зразки передбачені Положенням про відомчі заохочувальні відзнаки Національної поліції України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 квітня 2019 року № 317.

Спеціальний жетон та службове посвідчення поліцейського

Згідно з статтею 17 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Спеціальні жетони видаються особам, які призначаються на службу в поліцію на посади молодшого, середнього, вищого складу Національної поліції України, а також курсантам, слухачам, ад’юнктам, докторантам денної форми навчання та працівникам вищого навчального закладу МВС, які набули статусу поліцейських, відряджених до таких навчальних закладів із залишенням на службі в Національній поліції України, і проходять службу в Національній поліції України відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".

Спеціальні жетони з індивідуальними номерами закріплюються за поліцейськими наказами Національної поліції України, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, закладів, установ Національної поліції України та вищих навчальних закладів МВС одночасно з призначенням на службу на посади молодшого, середнього, вищого складу поліції та зберігаються за ними протягом усього періоду їх служби.

Спеціальний жетон розміщується на однострої поліцейських. Зразки та опис спеціального жетона поліцейського передбачені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 грудня 2015 року № 1614 "Про організацію видачі спеціальних жетонів поліцейським".

Відповідальність за незаконне використання найменування та ознак належності до Національної поліції України

За незаконне використання фізичною особою ознак належності до Національної поліції України за відсутності ознак кримінального злочину передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Стаття 1843 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Незаконне використання фізичною особою ознак належності до Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України, або незаконне використання фізичною особою на транспортному засобі найменування Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України чи похідних від них, у тому числі викладених іноземною мовою, - тягнуть за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Незаконне використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами, фізичними особами - підприємцями, а також громадськими об’єднаннями ознак належності, найменування Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України або похідних від них, у тому числі викладених іноземною мовою, на одязі, транспортних засобах, будівлях, бланках документів, у найменуванні за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України - тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців, посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою або другою статті 1843 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме правопорушення тягнуть за собою накладення штрафу на фізичних осіб від трьох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на фізичних осіб - підприємців, посадових осіб - від чотирьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Стаття 353 Кримінального кодексу України. Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи.

Самовільне присвоєння владних повноважень або звання службової особи, поєднане із вчиненням будь-яких суспільно небезпечних діянь, -

карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Те саме діяння, пов'язане з використанням форменого одягу чи службового посвідчення працівника правоохоронного органу, -

карається обмеженням волі на строк до чотирьох років або позбавленням волі на строк до трьох років.