Кримінальне провадження щодо окремої категорії осіб: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України] * [http://zakon2.ra...)
 
Немає опису редагування
Рядок 42: Рядок 42:
# Щодо адвокатів - відповідні органи адвокатського самоврядування;
# Щодо адвокатів - відповідні органи адвокатського самоврядування;
# щодо інших категорій осіб, передбачених [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 ст. 480 КПК], - органи і службові особи, які їх обрали або призначили чи відповідають за заміщення їхніх посад.
# щодо інших категорій осіб, передбачених [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 ст. 480 КПК], - органи і службові особи, які їх обрали або призначили чи відповідають за заміщення їхніх посад.
[[Категорія: Кримінальне процесуальне право]]

Версія за 12:00, 28 липня 2017

Нормативна база

Поняття

Застосування особливого порядку кримінального провадження означає, що стосовно осіб, указаних у переліку осіб, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження, кримінальне провадження загалом здійснюється за загальними правилами, встановленими КПК, із врахуванням низки особливостей (особливих процедур), визначених у главі 37 КПК.

Особи, щодо яких здійснюється особливий порядок кримінального провадження

Особливий порядок кримінального провадження застосовується стосовно:

  1. Народного депутата України
  2. Судді Конституційного Суду України, професійного судді, а також присяжного і народного засідателя на час здійснення ними правосуддя
  3. Кандидата у Президенти України
  4. Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини
  5. Голови Рахункової палати, його першого заступника, заступника, головного контролера та секретаря Рахункової палати
  6. Депутата місцевої ради
  7. Адвоката
  8. Генерального прокурора України, його заступника.

Особливості кримінального провадження щодо окремої категорії осіб

Особливості кримінального провадження щодо окремої категорії осіб стосуються:

  1. Повідомлення про підозру;
  2. Затримання та обрання запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою і домашнього арешту;
  3. Обшуку, огляду особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення народного депутата та вжиття щодо нього інших заходів.

Особливості порядку притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і обрання запобіжного заходу

  1. Притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України, його затримання або обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту не може бути здійснено без згоди Верховної Ради України. Обшук, затримання народного депутата України чи огляд його особистих речей і багажу, транспорту, жилого чи службового приміщення, а також порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції та застосування інших заходів, в тому числі негласних слідчих дій, що відповідно до закону обмежують права і свободи народного депутата України, допускаються лише у разі, якщо Верховною Радою України надано згоду на притягнення його до кримінальної відповідальності, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо. (ЗУ "Про статус народного депутата України", ЗУ "Про Регламент Верховної Ради України" )
  2. Затримання судді або обрання стосовно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою чи домашнього арешту до ухвалення обвинувального вироку судом не може бути здійснено без згоди Верховної Ради України. (ЗУ "Про судоустрій і статус суддів")
  3. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини користується правом недоторканності на весь час своїх повноважень. Він не може бути без згоди Верховної Ради України притягнутий до кримінальної відповідальності або підданий заходам адміністративного стягнення, що накладаються в судовому порядку, затриманий, заарештований, підданий обшуку, а також особистому огляду. Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення може бути здійснено Уповноваженому лише Генеральним прокурором України (ст. 20 ЗУ "Про уповноваженого Верховної Ради України з прав людини").
  4. Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення Голові Рахункової палати, першому заступнику і заступнику Голови, головним контролерам, секретарю Рахункової палати може бути здійснено лише Генеральним прокурором України. (ст. 37 ЗУ "Про Рахункову палату")
  5. Повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення депутату місцевої ради може бути здійснено відповідно Генеральним прокурором України, заступником Генерального прокурора України, прокурором Автономної Республіки Крим, області, міста Києва або Севастополя у межах його повноважень. Прокурор, який здійснив повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення депутату місцевої ради, повідомляє про це відповідну місцеву раду не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення про підозру. (ч. 1, ст. 31 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад")
  6. Забороняються будь-які втручання і перешкоди здійсненню адвокатської діяльності; забороняється вимагати від адвоката, його помічника, стажиста, особи, яка перебуває у трудових відносинах із адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням, а також від особи, стосовно якої припинено або зупинено право на заняття адвокатською діяльністю, надання відомостей, що є адвокатською таємницею. З цих питань зазначені особи не можуть бути допитані, крім випадків, якщо особа, яка довірила відповідні відомості, звільнила цих осіб від обов'язку зберігати таємницю в порядку, передбаченому законом; забороняється проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов'язаних із здійсненням адвокатської діяльності; забороняється втручання у приватне спілкування адвокатів з клієнтом; повідомлення про підозру адвоката у вчиненні кримінального правопорушення може бути здійснене виключно Генеральним прокурором України, його заступником, прокурором Автономної Республіки Крим, області, міста Києва та міста Севастополя. (ст. 23 ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність")

Інформування державних та інших органів чи службових осіб

Про застосування запобіжного заходу, ухвалення вироку повідомляються

  1. Щодо адвокатів - відповідні органи адвокатського самоврядування;
  2. щодо інших категорій осіб, передбачених ст. 480 КПК, - органи і службові особи, які їх обрали або призначили чи відповідають за заміщення їхніх посад.