Кримінальна відповідальність за посів або вирощування снотворного маку чи конопель

Матеріал з WikiLegalAid

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база


Поняття та ознаки злочину

Відповідно до статті 310 Кримінального кодексу України незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості від ста до п'ятисот рослин чи конопель у кількості від десяти до п'ятдесяти рослин - караються штрафом від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців , або обмеженням волі на строк до трьох років .

Незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку чи конопель особою, яка була засуджена за статтею чи яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених статтями 307, 309, 311, 317 Кримінального кодексу України, або вчинені за попередньою змовою групою осіб з метою збуту, а також незаконний посів або незаконне вирощування снотворного маку в кількості п'ятисот і більше рослин чи конопель у кількості п'ятдесят і більше рослин - караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років .


Кваліфікуючими ознаками злочину є незаконні посів або вирощування снотворного маку чи конопель:

  • особою, яка була засуджена за цією статтею;
  • особою, яка раніше вчинила один із злочинів, передбачених ст. ст. 307, 309, 311, 317 КК України;
  • за попередньою змовою групою осіб з метою збуту;
  • у кількості п'ятисот і більше рослин маку снотворного чи п’ятдесят і більше рослин конопель.

Склад злочину

Об'єктом злочину є здоров'я населення.

Предметом злочину - це не власне наркотики, готові до вживання, а лише рослини (чи їх частини), що містять наркотичні засоби,- мак снотворний і коноплі.

Об'єктивну сторону злочину утворюють незаконний посів або вирощування снотворного маку чи конопель, тобто культивування цих рослин.

Суб'єкт злочину загальний. Якщо наркотиковмісні культури були незаконно посіяні чи вирощувались службовою особою, яка для цього використала владу чи службове становище всупереч інтересам служби, вчинене за наявності підстав слід кваліфікувати за ст. ст. 364 і 310 Кримінального кодексу України.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується умислом, Якщо ці дії вчинюються за попередньою змовою групою осіб ч. 2 ст. 310 Кримінального кодексу України, така група має діяти з метою збуту. Ця мета містить у собі намагання винних передати у володіння іншій особі (безоплатно чи за винагороду) врожай снотворного маку чи конопель, які посіяні або вирощені вказаною групою осіб. Виникнення такої мети можливе як до посіву снотворного маку чи конопель, так і на етапі їх вирощування.

Повторність утворюють лише діяння, передбачені ст. ст. 307, 309, 310, 311 і 317 Кримінального кодексу України. В інших випадках відповідальність за ч. 2 ст. 310 Кримінального кодексу України настає незалежно від того, чи була особа засуджена за вчинення будь-якого з перерахованих злочинів. При цьому попередня судимість особи є важливою лише в одному випадку - у разі засудження за ст. 310 Кримінального кодексу України.