Зґвалтування

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Поняття зґвалтування

Зґвалтування (стаття 152 Кримінального кодексу України - далі КК України), вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування).

Під зґвалтуванням слід розуміти статеві зносини між особами різної (а іноді і однієї) статі всупереч або з ігноруванням волі потерпілої (-лого) особи із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи.

Потерпілою особою від зґвалтування може бути особа як жіночої, так і чоловічої статі, незалежно від її поведінки до вчинення злочину, способу життя, попередніх стосунків із суб'єктом злочину, зокрема перебування з ним у зареєстрованому шлюбі, проживання однією сім'єю тощо.

Тому дії особи, яка домоглася згоди особи протилежної статі на статеві зносини в інший спосіб, наприклад, шляхом настирливих пропозицій вступити у статеві зносини або шляхом обману чи зловживання довірою (освідчення у коханні, завідомо неправдива обіцянка укласти шлюб, сплатити за сексуальну послугу тощо) не можуть кваліфікуватись за статтею 152 КК України.

Слід зазначити, що покарання за злочин, який вчинено відповідно до статті 152 КК України становить від трьох років до довічного позбавлення волі.

Куди звернутися

Національна поліція

У разі вчинення  кримінального правопорушення слід негайно звернутись до правоохоронних органів (відділу поліції) телефоном та викликати працівників поліції на місце вчинення злочину, які, в свою чергу приймуть від особи заяву та складуть Протокол про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію.

Крім того, можливо звернутись  з відповідною заявою до найближчого щодо вчинення місця злочину відділку Національної поліції України або прокуратури.

Медична установа

Дуже важливо негайно після вчинення злочину не переодягаючись і не приймаючи душ для отримання медичної допомоги та відібрання необхідних зразків біологічних матеріалів викликати швидку, або ж звернутись до медичної установи.

Особа буде перевірена лікарем на наявність травм, інфекцій що передаються статевим шляхом  а також допоможе слідству в разі порушення кримінальної справи.

У разі звернення до лікаря не відразу, у деяких випадках лікарі також можуть зібрати докази  навіть через кілька днів після зґвалтування.

Досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, серед іншого і ст.. 152 КК України крім тих, які віднесені до підслідності інших органів досудового розслідування -здійснюють слідчі органів Національної поліції України


Порядок подання заяви в прокуратуру чи поліцію

Законодавством не передбачено особливих вимог чи певної форми щодо написання заяви про вчинення злочину.  Однак, вона повинна містити конкретні відомості про вчинення злочину та прохання особи прийняти та невідкладно зареєструвати заяву про вчинення злочину до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а також розпочати за цією заявою досудове розслідування у формі досудового слідства. Доцільно зазначити своє прізвище, ім’я та по батькові, адресу та номер телефону. Письмова заява може бути передана при особистому зверненні, або надіслана поштою, телеграфом, факсимільним зв’язком або іншим видом зв’язку.

Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Важливо !!! Якщо у відділку поліції відмовили у прийнятті заяви, у такому випадку громадянин має право у 10-денний термін звернутись до суду з заявою про бездіяльність службових осіб поліції.

Строки розгляду заяви

Відповідно до  статті 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.  

Якщо відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені прокурором, він зобов’язаний невідкладно, але не пізніше наступного дня, з дотриманням правил підслідності передати наявні у нього матеріали до органу досудового розслідування та доручити проведення досудового розслідування.

Права та обов’язки потерпілого

Згідно ст.ст.55-57 КПК України після подання зави про вчинений, щодо особи злочин та після внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, така особа отримує статус потерпілого у кримінальному провадження. Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.