Зміна способу стягнення аліментів (не розміру)

Матеріал з WikiLegalAid

Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Тобто існує два способи стягнення аліментів:

  • Частка від доходу
  • Тверда грошова сума

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України йдеться про зміну способу стягнення аліментів, які були визначені рішенням суду рішенням суду.

СК України не передбачає зміни способу стягнення аліментів, якщо між батьками був укладений нотаріально посвідченний договір. Однак це не означає, що платник чи стягувач втратили право на звернення до суду із заявою про стягнення аліментів. ==Нормативна база==*Сімейний кодекс України

Підсудність

Застосовуються загальні правила підсудності передбаченні ЦПК України. Однак існують відмінності залежно від того, хто звертається з позовом про зміну способу стягнення адіментів. Стягувач аліментів має право обрати суд, до якого пред’явити позов про зміну способу їх стягнення:або суд за зареєстрованим місцем проживання стягувача (ч. 1 ст. 28 ЦПК України) або платника аліментів (ч. 1 ст. 27 ЦПК України).

У платника аліментів відсутня така альтернатива. Відповідно до статті 28 ЦПК України чітко закріплює, що альтернативна підсудність стосується лише позову про збільшення розміру аліментів і, відповідно, не застосовується до позову про зміну способу їх стягнення. Отже платник аліментів може звертатися з позовом про зміну способу стягнення аліментів лише до суду за місцем проживання стягувача аліментів.

Судовий збір

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.