Звільнення від покарання на підставі закону України про амністію або акта про помилування: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
м (Відредаговано нормативну базу; додані категорії)
Немає опису редагування
Мітка: редагування коду 2017
(Не показані 9 проміжних версій 6 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1185-18 Закон України «Про амністію»]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1185-18 Закон України «Про амністію у 2014 році»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80 Закон України «Про застосування амністії в Україні»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80 Закон України «Про застосування амністії в Україні»]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/223/2015 Указ Президента «Про порядок здійснення помилування» від 21 квітня 2015 року № 223/2015]
*[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/223/2015 Указ Президента України від 21 квітня 2015 року № 223 «Про Положення про порядок здійснення помилування»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0700-21#Text Наказ Міністерства юстиції України від 26 травня 2021 року  № 1848/5 «Про затвердження Порядку подання до Офісу Президента України матеріалів за клопотаннями про помилування засуджених та виконання указів Президента України про помилування»]
==Амністія==
===Загальні положення===
'''Амністія''' (грец. αμνηστια — прощення) — повне або часткове звільнення від відбування покарання осіб, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили.


== Амністія ==
Амністія <u>оголошується законом про амністію</u>, який приймається відповідно до положень [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституції України], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text Кримінального кодексу України] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80#Text Закону України "Про застосування амністії в Україні"] (далі - Закон).
=== Загальні положення ===
'''Амністія''' (грец. αμνηστια — прощення) — повне або часткове (заміна м'якшим) звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочинів.<br />


Амністія оголошується законом України стосовно певної категорії осіб.<br />
Верховна Рада України вправі прийняти закон про амністію як щодо певної категорії осіб, так і щодо конкретно визначеної особи (індивідуальна амністія) (частина четверта статті 1 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80#Text Закону]).


=== Куди звернутися ===
Закони про амністію, за винятком законів про умовну амністію, Верховна Рада України може приймати '''не частіше одного разу протягом календарного року''', крім випадків індивідуальної амністії (стаття 7 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80#Text Закону]).
 
Дія закону про амністію поширюється на кримінальні правопорушення, вчинені до дня набрання ним чинності включно, і не поширюється на триваючі або продовжувані кримінальні правопорушення, якщо вони закінчені, припинені або перервані після набрання законом про амністію чинності.
 
У виняткових випадках з метою припинення суспільно небезпечних групових проявів чинність амністії може бути поширена на діяння, вчинені до певної дати після оголошення амністії, за умови обов'язкового виконання до цієї дати вимог, передбачених законом про амністію (умовна амністія) (стаття 5 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80#Text Закону]).
 
===Куди звернутися===
Питання про застосування амністії суд вирішує за ініціативою прокурора, органу або установи виконання покарань, а також за ініціативою обвинуваченого (підсудного) чи засудженого, їх захисників чи законних представників.
Питання про застосування амністії суд вирішує за ініціативою прокурора, органу або установи виконання покарань, а також за ініціативою обвинуваченого (підсудного) чи засудженого, їх захисників чи законних представників.


'''''Застосування цього Закону здійснюється щодо:'''''
'''''Застосування цього Закону здійснюється щодо:'''''  
* осіб, звільнених від відбування покарань з випробувань, та осіб, яких засуджено до покарань, що не пов’язаних з позбавленням волі, крім покарань у виді штрафу, — за поданням органу Виконання покарань, який здійснює контроль за поведінкою засудженого, або за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника;
*осіб, звільнених від відбування покарань з випробувань, та осіб, яких засуджено до покарань, що не пов’язаних з позбавленням волі, крім покарань у виді штрафу, — за поданням органу виконання покарань, який здійснює контроль за поведінкою засудженого, або за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника;
* осіб, яких засуджено до покарань у виді штрафу, якщо на день набрання чинності цим Законом це покарань не виконано, — за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника;
*осіб, яких засуджено до покарань у виді штрафу, якщо на день набрання чинності цим Законом це покарань не виконано, — за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника;
* засуджених, які перебувають в установах Виконання покарань, — за поданням начальника встанови, погодження відповідною спостережною комісією або службою у справах для дітей, або за клопотанням самого засудженого, його захисника чи законного представника;
*засуджених, які перебувають в установах виконання покарань, — за поданням начальника встанови, погодження відповідною спостережною комісією або службою у справах для дітей, або за клопотанням самого засудженого, його захисника чи законного представника;
* осіб, щодо яких судом ухвалено вирок, який не набрав законної сили, — за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника.
*осіб, щодо яких судом ухвалено вирок, який не набрав законної сили, — за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника.


Рішення про застосування або незастосування амністії приймається судом до кожної особи індивідуально після ретельної перевірки матеріалів особової справи та відомостей про поведінку засудженого за час відбування покарання, яка особа викликається в судове засідання і може давати пояснення.  Неявка цієї особи не зупиняє розгляду справи. У разі відсутності необхідних відомостей про особу,  до  якої застосовується амністія, розгляд питання про застосування амністії відкладається до їх одержання. Судам, а  також  органам  та  установам,  на  які  покладено підготовку  матеріалів  для  вирішення  питань,  пов'язаних  із застосуванням  цього  Закону,  надається  право  вимагати  від відповідних установ необхідні відомості.  Такі вимоги повинні бути виконані негайно.<br />
Рішення про застосування або незастосування амністії приймається судом до кожної особи індивідуально після ретельної перевірки матеріалів особової справи та відомостей про поведінку засудженого за час відбування покарання, яка особа викликається в судове засідання і може давати пояснення.   


Особи, засуджені за вчинення злочину, які відповідно до закону про амністію підлягають звільненню від відбування (подальшого відбування) покарання, звільняються не пізніше ніж протягом трьох місяців після опублікування закону про амністію.  Але це не значить, що амністія можлива лише протягом 3 місяців. Цей термін встановлено для посадових осіб пенетеціарних установ, прокуратури та суду, щоб вони не зволікали із застосуванням ЗУ «Про амністію».
Неявка цієї особи не зупиняє розгляду справи. У разі відсутності необхідних відомостей про особу, до якої застосовується амністія, розгляд питання про застосування амністії відкладається до їх одержання.
=== Перелік документів ===
 
Клопотання про застосування амністії, його може подати установа виконання покарань, також засуджена особа, якщо подає засуджена особа, то усі необхідні документи вилучаються  із кримінальної справи тієї особи, також якщо він має неповнолітню дитину, тоді він додає свідоцтво про народження, якщо інвалід справку про інвалідність, якщо батьки похилого віку пенсійне посвідчення і т.д.
Судам, а також органам та установам, на які покладено підготовку матеріалів для вирішення питань, пов'язаних із застосуванням цього Закону, надається право вимагати від відповідних установ необхідні відомості. Такі вимоги повинні бути виконані негайно.
 
Особи, засуджені за вчинення кримінального правопорушення, які відповідно до закону про амністію підлягають звільненню від відбування (подальшого відбування) покарання, звільняються не пізніше ніж протягом трьох місяців після опублікування закону про амністію.  Але це не значить, що амністія можлива лише протягом 3 місяців. Цей термін встановлено для посадових осіб пенетенціарних установ, прокуратури та суду, щоб вони не зволікали із застосуванням Закону про амністію.
===Перелік документів===
Клопотання про застосування амністії може подати установа виконання покарань, також засуджена особа. Якщо подає засуджена особа, то усі необхідні документи вилучаються  із кримінальної справи такої особи. Також якщо засуджена особа має неповнолітню дитину, тоді до клопотання додається свідоцтво про народження. Якщо засуджений є особою з інвалідністю -  до клопотання додається довідка про інвалідність, якщо батьки похилого віку - пенсійне посвідчення тощо.
   
   
=== Підстави для відмови ===
===Підстави для відмови===
Законом України "Про застосування амністії" визначено коло осіб, щодо яких не допускається застосування амністії:
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80#top Законом] визначено коло осіб, щодо яких не допускається застосування амністії:  
* осіб, яким смертну кару в порядку помилування замінено на позбавлення волі, і до осіб, яких засуджено   до   довічного позбавлення волі;
*осіб, яким смертну кару в порядку помилування замінено на позбавлення волі, і до осіб, яких засуджено до довічного позбавлення волі;
* осіб, які мають дві і більше судимості за вчинення умисних тяжких   та/або особливо   тяжких   злочинів,   крім   випадків індивідуальної амністії;
*осіб, які мають дві і більше судимості за вчинення умисних тяжких та/або особливо тяжких злочинів, крім випадків індивідуальної амністії;
* осіб, яких засуджено за злочини проти основ національної безпеки України, терористичний акт, бандитизм, умисне вбивство при обтяжуючих обставинах;
*осіб, яких засуджено за злочини проти основ національної безпеки України, терористичний акт, бандитизм, умисне вбивство при обтяжуючих обставинах;
* осіб, яких засуджено за злочин або злочини, що спричинили загибель двох і більше осіб;
*осіб, яких засуджено за злочин або злочини, що спричинили загибель двох і більше осіб;
* осіб, стосовно яких протягом останніх десяти років було застосовано амністію або помилування незалежно від зняття чи погашення судимості та які знову вчинили умисний злочин.
*осіб, стосовно яких протягом останніх десяти років було застосовано амністію або помилування незалежно від зняття чи погашення судимості та які знову вчинили умисне кримінальне правопорушення.


Амністія також не застосовується до осіб, засуджених за умисне  вбивство; катування; насильницьке донорство; незаконне позбавлення волі або викрадення людини, якщо при цьому сталося заподіяння смерті, або нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що потягнули за собою смерть.
Амністія також не застосовується до осіб, засуджених за умисне  вбивство; катування; насильницьке донорство; незаконне позбавлення волі або викрадення людини, якщо при цьому сталося заподіяння смерті, або нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що потягнули за собою смерть.
<br /><br />


Особи, визнані винними у вчиненні корупційних злочинів, вироки стосовно яких не набрали законної сили, не можуть бути звільнені від відбування покарання, а особи, вироки стосовно яких набрали законної сили, - не можуть бути повністю звільнені законом про амністію від відбування покарання. Зазначені особи можуть бути звільнені від відбування покарання після фактичного відбуття ними строків, встановлених частиною третьою статті 81 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінального Кодексу].<br />
Законом про амністію можуть бути визначені й інші категорії осіб, на які амністія не поширюється (стаття 4 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/392/96-%D0%B2%D1%80#Text Закону]).


Законом про амністію можуть бути визначені й інші категорії осіб, на які амністія не поширюється.
Особи, визнані винними у вчиненні державної зради, диверсії,  корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушенні правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вироки стосовно яких не набрали законної сили, не можуть бути звільнені від відбування покарання, а особи, вироки стосовно яких набрали законної сили, - не можуть бути повністю звільнені законом про амністію від відбування покарання. Зазначені особи можуть бути звільнені від відбування покарання після фактичного відбуття ними строків, встановлених частиною третьою статті 81 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінального кодексу України].
 
Дія законів про амністію не поширюється на осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння у стані неосудності. Застосування амністії передбачає звільнення від кримінальної відповідальності чи від покарання осіб, які вчинили злочини, а неосудні до таких осіб не належать. Водночас обмежено осудна особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності чи від покарання або від його подальшого відбування у випадках, передбачених законом, у тому числі на підставі акта амністії.
Дія законів про амністію не поширюється на осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння у стані неосудності. Застосування амністії передбачає звільнення від кримінальної відповідальності чи від покарання осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, а неосудні до таких осіб не належать. Водночас обмежено осудна особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності чи від покарання або від його подальшого відбування у випадках, передбачених законом, у тому числі на підставі акта амністії.
=== Порядок та строки оскарження ===
===Порядок та строки оскарження===
Вказуються в рішенні суду та оскаржуються в апеляційному суді.
Вказуються в рішенні суду та оскаржуються в апеляційному суді.


== Помилування ==
==Помилування==
=== Основні аспекти ===
'''Помилування''' — звільнення від відбування кримінального покарання індивідуальним рішенням, як правило, глави держави.
'''Помилування''' — звільнення від відбування кримінального покарання індивідуальним рішенням, як правило, глави держави.


В Україні помилування здійснюється лише щодо засуджених осіб. Питання помилування регламентовано Указом Президента України, яким затверджено Положення про порядок здійснення помилування (надалі - Положення).
В Україні помилування здійснюється лише щодо засуджених осіб. Питання помилування регламентовано Указом Президента України від 21 квітня 2015 року № 223 «Про порядок здійснення помилування», яким затверджено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/223/2015#Text Положення про порядок здійснення помилування] (надалі - Положення).


'''''Помилування засуджених здійснюється у виді:'''''
'''''Помилування засуджених здійснюється у виді:'''''  
* заміни довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше 25 років;
*заміни довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше 25 років;
* повного або часткового звільнення від основного і додаткового покарань;
*повного або часткового звільнення від основного і додаткового покарань.
* заміни покарання або невідбутої його частину більш м’яким покаранням.


'''''Право клопотати про помилування має особа''''' (не мають право подати клопотання батьками засудженої особи, дружина (чоловік), діти, законний представник, Уповноважений з прав людини, громадські об‘єднання):
'''''Право клопотати про помилування має особа''''':  
* засуджена судом України і відбуває покарання в Україні;
*засуджена судом України і відбуває покарання в Україні;
* засуджена судом іноземної держави і передана для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, вирок суду щодо якої приведено у відповідність із законодавством України;
*засуджена судом іноземної держави і передана для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, вирок суду щодо якої приведено у відповідність із законодавством України;
* засуджена в Україні і передана для відбування покарання іноземній державі, якщо ця держава погодилася визнати і виконати прийняте в Україні рішення про помилування.
*засуджена в Україні і передана для відбування покарання іноземній державі, якщо ця держава погодилася визнати і виконати прийняте в Україні рішення про помилування;
*є захисником, одним із батьків, дружиною (чоловіком), дитиною, іншим членом сім'ї, законним представником засудженої особи;
*у виняткових випадках за наявності надзвичайних обставин клопотання про помилування також може бути подано головою або іншим членом Комісії при Президентові України у питаннях помилування, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Уповноваженим Президента України з прав дитини, Радником - уповноваженим Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, Радником - уповноваженим Президента України з питань безбар'єрності (пункт 3 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/223/2015#Text Положення]).
Згідно з нормами [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/223/2015#Text Положення] клопотання подається лише після набрання вироком законної сили, а у разі оскарження вироку в касаційному порядку - після прийняття рішення відповідним судом.


Згідно до норм вказаного Положення клопотання подається лише після набрання вироком законної сили, а у разі оскарження вироку в касаційному порядку - після прийняття рішення відповідним судом.
<br />
У випадку засудження особи до довічного позбавлення волі, клопотання про її помилування може бути подано після відбуття нею не менше 20 років призначеного покарання.
У випадку засудження особи до довічного позбавлення волі, клопотання про її помилування може бути подано після відбуття нею не менше 20 років призначеного покарання.


Особа, яку  раніше було неодноразово (два і більше разів) засуджено за вчинення умисних злочинів або  до  якої  раніше  було застосовано  амністію, помилування, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, заміну  невідбутої  частини  покарання більш м'яким, звільнення від відбуванню покарання з випробуванням, якщо вона до погашення чи зняття судимості знову  вчинила  умисний злочин, може бути помилувана лише у виняткових випадках.
===Куди звернутися===
Клопотання про помилування особою, засудженою судом України, яка відбуває покарання в Україні, або засудженою судом іноземної держави і переданою для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, подається через адміністрацію установи виконання покарань або іншого органу, що здійснює виконання кримінальних покарань (абзац перший пункту 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/223/2015#Text Положення]).   
===Зразки необхідних документів та строки розгляду питання===
Перш за все, клопотання про помилування оформляється власноруч в довільній формі, яке адміністрацією установи невідкладно реєструються в журналі обліку клопотань про помилування засуджених.  


Клопотання про помилування засуджених, які не стали на шлях виправлення або не відбули половини  призначеного  їм  строку покарання,  а  також  клопотання  осіб,  засуджених  за  тяжкі  чи особливо тяжкі злочини,  можуть бути задоволені лише за  наявності обставин, що потребують особливо гуманного ставлення.
Адміністрація установи '''протягом 15 днів''' з дня подання клопотання забезпечує підготовку характеристики на засудженого і відомостей про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі та направляє клопотання про помилування засудженого(ї) та підготовлені до нього документи до Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород Офісу Президента України (далі - Департамент).


=== Куди звернутися ===
У характеристиці, яка долучається до клопотання про помилування повинно відображатися поведінка за весь період відбування покарання (ставлення до праці та навчання, участь у виховних заходах і реалізації програм диференційного виховного впливу, соціально-корисна активність, ставлення до вчиненого кримінального правопорушення та відшкодування завданого збитку, соціальні зв’язки, ступінь виправлення) із викладеною думкою адміністрації і, як правило, спостережної комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування, а також інші відомості і дані, що мають значення для розгляду питання про застосування помилування.
Клопотання  про   помилування особою подається через адміністрацію  установи  виконання покарань або іншого органу, що здійснює  виконання  кримінальних покарань.   
=== Зразки необхідних документів та строки розгляду питання ===
Перш за все, клопотання про помилування - оформляється власноруч в довільній формі.


Далі, клопотання засудженого про помилування Адміністрацією установи невідкладно реєструються в журналі обліку клопотань про помилування засуджених.
Крім цього, до клопотання про помилування особи, засудженої до довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, обмеження волі, арешту, додаються:
<br />
#анкета засудженого;
Адміністрація установи протягом 15 днів з дня подання клопотання забезпечує підготовку характеристики на засудженого і відомостей про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі.
#копії вироків, ухвал і постанов суду, які є підставою для відбування покарання засудженим;
<br />
#копія повідомлення про набрання вироком, ухвалою або постановою законної сили;
Звертаємо Вашу увагу, що у характеристиці, яка долучається до клопотання про помилування повинно відображатися наступна інформація: поведінка  засудженого за період відбування ним покарання, ставлення засудженого до праці із викладеною думкою адміністрації і, як правило, спостережної комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування, а також інші документи і дані, що мають значення для розгляду питання про застосування помилування.
#характеристика на засудженого;
#відомості про заохочення та стягнення;
#виписка з медичної карти амбулаторного хворого ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0661-12#n15 форма № 025/о]) та виписка з карти хворого, який вибув із стаціонару ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0661-12#n15 форма № 066/о]);
#відомості про наявність майнового позову, який підлягає стягненню, та стан відшкодування заподіяних кримінальним правопорушенням збитків;
#психологічна характеристика на засудженого (щодо особи, засудженої до довічного позбавлення волі).


Крім цього, до клопотання про помилування особи, засудженої до довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, обмеження волі, арешту, додаються:
Вказане [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/223/2015/ed20210826#top Положення] саме надає право засудженому до клопотання про помилування долучити інші документи, які, на його погляд, мають значення для застосування помилування.
# анкета засудженого;
# копії вироків, ухвал і постанов суду, які є підставою для відбування покарання засудженим;
# копія повідомлення про набрання вироком, ухвалою або постановою законної сили;
# характеристика на засудженого;
# відомості про заохочення та стягнення;
# виписка з медичної карти амбулаторного хворого (форма № 025/о) та виписка з карти хворого, який вибув із стаціонару (форма № 066/о).
# відомості про наявність майнового позову, який підлягає стягненню, та стан відшкодування заподіяних.
# додаються відомості про строк відбуття покарання та притягнення до адміністративної відповідальності у період відбування покарання.


Вказане Положення саме надає право засудженому до клопотання про помилування долучити інші документи, які, на його погляд, мають значення для застосування помилування.
Після погодження характеристики заступником начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи та затвердження її начальником установи клопотання засудженого про помилування, характеристика на засудженого і відомості про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі протягом '''3-х робочих днів''' з дня реєстрації клопотання про помилування передаються до підрозділу контролю за виконанням судових рішень установи для подальшого оформлення документів.


Після погодження характеристики заступником начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи та затвердження її начальником установи клопотання засудженого про помилування, характеристика на засудженого і відомості про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі протягом 3- х робочих днів з дня реєстрації клопотання про помилування передаються до підрозділу контролю за виконанням судових рішень установи для подальшого оформлення документів.
Адміністрація установи зобов'язана під особистий підпис ознайомити засудженого із копіями документів, які додаються до клопотання про помилування, що проставляється на копії супровідного листа до Департаменту, після чого вони долучаються до особової справи засудженого.
<br />
Далі, Адміністрація установи зобов'язана під особистий підпис ознайомити засудженого із копіями документів, які додаються до клопотання про помилування, що проставляється на копії супровідного листа до Адміністрації Президента України, після чого вони долучаються до особової справи засудженого.


Після спливу '''5 денного строку''' Адміністрація установи передає клопотання разом з характеристикою на засудженого до Адміністрації Президента України.
Після спливу '''5 денного строку''' Адміністрація установи передає клопотання разом з характеристикою на засудженого до Адміністрації Президента України.


Управління з питань помилування Адміністрації Президента України (надалі - Управління) здійснює підготовку матеріалів до розгляду клопотання про помилування та повідомляє заявника про результати такого розгляду.
Клопотання про помилування і підготовлені Департаментом матеріали попередньо розглядаються Комісією при Президентові України у питаннях помилування (далі - Комісія) (пункт 6 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/223/2015#Text Положення]).


'''''Під час розгляду клопотання про помилування враховуються:'''''
'''''Під час розгляду клопотання про помилування враховуються:'''''  
* ступінь тяжкості вчиненого злочину, строк відбутого покарання, особа засудженого, його поведінка, щире каяття, стан відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди, сімейні та інші обставини;
*ступінь тяжкості вчиненого злочину, строк відбутого покарання, особа засудженого, його поведінка, щире каяття, стан відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди, сімейні та інші обставини;
* думка адміністрації установи виконання покарань або іншого органу, який виконує покарання, спостережної комісії, служби у справах дітей, місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, громадських об'єднань та інших суб’єктів про доцільність помилування.
*думка адміністрації установи виконання покарань або іншого органу, який виконує покарання, спостережної комісії, служби у справах дітей, місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, громадських об'єднань та інших суб’єктів про доцільність помилування.


Підготовлені Управлінням матеріали разом з клопотанням передається до Комісії при Президентові України у питаннях помилування (далі - Комісія), яка здійснює  попередній їх розгляд.
За результатами попереднього розгляду клопотань про помилування і матеріалів, Комісія вносить Президентові України пропозиції про застосування помилування.


За результатами попереднього розгляду клопотань про помилування і матеріалів, Комісія вносить Президентові України пропозиції про застосування помилування.
Про клопотання, підстав для задоволення яких не знайдено, Комісія доповідає Президентові України (пункт 12 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/223/2015#Text Положення]).
<br />
Про клопотання, підстав для задоволення яких не знайдено, Комісія доповідає Президентові України.


Про помилування засудженого Президент України видає указ.
Про помилування засудженого Президент України видає '''указ'''.


Після цього, з метою виконання такого указу, він надсилається:
Після цього, з метою виконання такого указу, він надсилається:  
* щодо осіб, які відбувають покарання в установах чи органах виконання покарань, - Державній пенітенціарній службі України;
*щодо осіб, які відбувають покарання в установах чи органах виконання покарань, а також щодо осіб (громадян іноземної держави), засуджених судами України до позбавлення волі, які передані для відбування покарання в державах, громадянами яких вони є, - Міністерству юстиції України;
* щодо осіб, які звільняються від додаткових покарань, - відповідним судам;
*щодо осіб, які звільняються від додаткових покарань, - відповідним судам;
* щодо осіб, засуджених до тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, до службових обмежень для військовослужбовців чи до позбавлення військових звань, - Міністерству оборони  України;
*щодо осіб, засуджених до тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, до службових обмежень для військовослужбовців чи до позбавлення військових звань, - Міністерству оборони  України;
* щодо інших осіб - відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади;
*щодо інших осіб - відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.


Крім того, укази Президента України про помилування засуджених надсилаються Міністерству внутрішніх справ України до відома та іншим державним органам, органам місцевого самоврядування для забезпечення соціальної адаптації осіб, які відбули покарання.
Крім того, укази Президента України про помилування засуджених надсилаються Міністерству внутрішніх справ України до відома та іншим державним органам, органам місцевого самоврядування для забезпечення соціальної адаптації осіб, які відбули покарання.
    
    
=== Порядок оскарження ===
===Порядок оскарження===
У разі відхилення Комісією клопотання про помилування повторне   клопотання   щодо   особи,   засудженої   до довічного позбавлення волі, за відсутності нових обставин, що заслуговують на увагу,  може бути внесено на розгляд Комісії не раніш як через п'ять років, а щодо інших засуджених - не раніш як через рік із часу відхилення попереднього клопотання. Повторне клопотання, що надійшло до закінчення цих строків, повертається заявникові з відповідним роз'ясненням.
У разі відхилення Комісією клопотання про помилування повторне клопотання щодо особи, засудженої до довічного позбавлення волі, за відсутності нових обставин, що заслуговують на увагу,  може бути внесено на розгляд Комісії не раніш як через п'ять років, а щодо інших засуджених - не раніш як через рік із часу відхилення попереднього клопотання. Повторне клопотання, що надійшло до закінчення цих строків, повертається заявникові з відповідним роз'ясненням.
== Зразок клопотань ==
==Зразки клопотань==  
=== [https://drive.google.com/file/d/0B84Fn7fObiluOTBkdDdsekl5cjQ/view?usp=sharing Клопотання про застосування амністії та звільнення від покарання] ===
 
*[https://drive.google.com/file/d/0B84Fn7fObiluOTBkdDdsekl5cjQ/view?usp=sharing Клопотання про застосування амністії та звільнення від покарання]
*[https://drive.google.com/file/d/0B84Fn7fObiluZEo4c2JpSTRxRzQ/view?usp=sharing Клопотання про помилування]
 
== Примітка ==
17.02.2022 року прийнято за основу проект Закону "Про амністію з нагоди 30-ї річниці незалежності України".
 
Законопроектом пропонується визначити правові основи звільнення осіб від відбування покарання на підставі акту амністії, механізм взаємодії кримінально-виконавчої служби з органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
 
Проектом передбачається оголосити амністію і поширити її дію, насамперед, на ті категорії засуджених, які найбільш незахищені та вразливі соціально: на неповнолітніх та жінок, а також чоловіків, які мають дітей віком до 16 років або дітей з інвалідністю, до осіб з інвалідністю першої, другої та третьої груп, хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання, осіб, що досягли пенсійного віку, учасників бойових дій, осіб, які захищали суверенітет та територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, тощо.
 
Основними критеріями для застосування амністії згідно з проектом є:
 
- незначна суспільна небезпека діянь, що вчинила особа, яка відбуває  покарання;
 
- об’єктивні фактори (тяжка хвороба, похилий вік тощо), що суттєво знижують небезпечність осіб, яких пропонується звільнити від відбування покарання;
 
- значний строк відбутого засудженими особами покарання на момент проголошення амністії.


=== [https://drive.google.com/file/d/0B84Fn7fObiluZEo4c2JpSTRxRzQ/view?usp=sharing Клопотання про помилування] ===
Законопроектом, також, визначено категорії засуджених, щодо яких амністія не застосовується. Це, насамперед, особи, які скоїли тяжкі та особливо тяжкі кримінальні правопорушення, а також особи, які вчинили кримінальні правопорушення з використанням службового становища (корупційні кримінальні правопорушення).


Проект Закону зареєстровано за №5249-1.
[[Категорія:Кримінальне право‎]]
[[Категорія:Кримінальне право‎]]
[[Категорія:Засуджені‎‎]]
[[Категорія:Засуджені‎‎]]
[[Категорія:Суди‎]]
[[Категорія:Суди‎]]
[[Категорія:Президент України‎]]
[[Категорія:Президент України‎]]

Версія за 16:14, 10 березня 2022

Нормативна база

Амністія

Загальні положення

Амністія (грец. αμνηστια — прощення) — повне або часткове звільнення від відбування покарання осіб, визнаних винними у вчиненні кримінального правопорушення, або кримінальні справи стосовно яких розглянуті судами, але вироки стосовно цих осіб не набрали законної сили.

Амністія оголошується законом про амністію, який приймається відповідно до положень Конституції України, Кримінального кодексу України та Закону України "Про застосування амністії в Україні" (далі - Закон).

Верховна Рада України вправі прийняти закон про амністію як щодо певної категорії осіб, так і щодо конкретно визначеної особи (індивідуальна амністія) (частина четверта статті 1 Закону).

Закони про амністію, за винятком законів про умовну амністію, Верховна Рада України може приймати не частіше одного разу протягом календарного року, крім випадків індивідуальної амністії (стаття 7 Закону).

Дія закону про амністію поширюється на кримінальні правопорушення, вчинені до дня набрання ним чинності включно, і не поширюється на триваючі або продовжувані кримінальні правопорушення, якщо вони закінчені, припинені або перервані після набрання законом про амністію чинності.

У виняткових випадках з метою припинення суспільно небезпечних групових проявів чинність амністії може бути поширена на діяння, вчинені до певної дати після оголошення амністії, за умови обов'язкового виконання до цієї дати вимог, передбачених законом про амністію (умовна амністія) (стаття 5 Закону).

Куди звернутися

Питання про застосування амністії суд вирішує за ініціативою прокурора, органу або установи виконання покарань, а також за ініціативою обвинуваченого (підсудного) чи засудженого, їх захисників чи законних представників.

Застосування цього Закону здійснюється щодо:

  • осіб, звільнених від відбування покарань з випробувань, та осіб, яких засуджено до покарань, що не пов’язаних з позбавленням волі, крім покарань у виді штрафу, — за поданням органу виконання покарань, який здійснює контроль за поведінкою засудженого, або за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника;
  • осіб, яких засуджено до покарань у виді штрафу, якщо на день набрання чинності цим Законом це покарань не виконано, — за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника;
  • засуджених, які перебувають в установах виконання покарань, — за поданням начальника встанови, погодження відповідною спостережною комісією або службою у справах для дітей, або за клопотанням самого засудженого, його захисника чи законного представника;
  • осіб, щодо яких судом ухвалено вирок, який не набрав законної сили, — за клопотанням самої особи, її захисника чи законного представника.

Рішення про застосування або незастосування амністії приймається судом до кожної особи індивідуально після ретельної перевірки матеріалів особової справи та відомостей про поведінку засудженого за час відбування покарання, яка особа викликається в судове засідання і може давати пояснення.

Неявка цієї особи не зупиняє розгляду справи. У разі відсутності необхідних відомостей про особу, до якої застосовується амністія, розгляд питання про застосування амністії відкладається до їх одержання.

Судам, а також органам та установам, на які покладено підготовку матеріалів для вирішення питань, пов'язаних із застосуванням цього Закону, надається право вимагати від відповідних установ необхідні відомості. Такі вимоги повинні бути виконані негайно.

Особи, засуджені за вчинення кримінального правопорушення, які відповідно до закону про амністію підлягають звільненню від відбування (подальшого відбування) покарання, звільняються не пізніше ніж протягом трьох місяців після опублікування закону про амністію. Але це не значить, що амністія можлива лише протягом 3 місяців. Цей термін встановлено для посадових осіб пенетенціарних установ, прокуратури та суду, щоб вони не зволікали із застосуванням Закону про амністію.

Перелік документів

Клопотання про застосування амністії може подати установа виконання покарань, також засуджена особа. Якщо подає засуджена особа, то усі необхідні документи вилучаються із кримінальної справи такої особи. Також якщо засуджена особа має неповнолітню дитину, тоді до клопотання додається свідоцтво про народження. Якщо засуджений є особою з інвалідністю - до клопотання додається довідка про інвалідність, якщо батьки похилого віку - пенсійне посвідчення тощо.

Підстави для відмови

Законом визначено коло осіб, щодо яких не допускається застосування амністії:

  • осіб, яким смертну кару в порядку помилування замінено на позбавлення волі, і до осіб, яких засуджено до довічного позбавлення волі;
  • осіб, які мають дві і більше судимості за вчинення умисних тяжких та/або особливо тяжких злочинів, крім випадків індивідуальної амністії;
  • осіб, яких засуджено за злочини проти основ національної безпеки України, терористичний акт, бандитизм, умисне вбивство при обтяжуючих обставинах;
  • осіб, яких засуджено за злочин або злочини, що спричинили загибель двох і більше осіб;
  • осіб, стосовно яких протягом останніх десяти років було застосовано амністію або помилування незалежно від зняття чи погашення судимості та які знову вчинили умисне кримінальне правопорушення.

Амністія також не застосовується до осіб, засуджених за умисне вбивство; катування; насильницьке донорство; незаконне позбавлення волі або викрадення людини, якщо при цьому сталося заподіяння смерті, або нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що потягнули за собою смерть.

Законом про амністію можуть бути визначені й інші категорії осіб, на які амністія не поширюється (стаття 4 Закону).

Особи, визнані винними у вчиненні державної зради, диверсії, корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, порушенні правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, вироки стосовно яких не набрали законної сили, не можуть бути звільнені від відбування покарання, а особи, вироки стосовно яких набрали законної сили, - не можуть бути повністю звільнені законом про амністію від відбування покарання. Зазначені особи можуть бути звільнені від відбування покарання після фактичного відбуття ними строків, встановлених частиною третьою статті 81 Кримінального кодексу України.

Дія законів про амністію не поширюється на осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння у стані неосудності. Застосування амністії передбачає звільнення від кримінальної відповідальності чи від покарання осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, а неосудні до таких осіб не належать. Водночас обмежено осудна особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності чи від покарання або від його подальшого відбування у випадках, передбачених законом, у тому числі на підставі акта амністії.

Порядок та строки оскарження

Вказуються в рішенні суду та оскаржуються в апеляційному суді.

Помилування

Помилування — звільнення від відбування кримінального покарання індивідуальним рішенням, як правило, глави держави.

В Україні помилування здійснюється лише щодо засуджених осіб. Питання помилування регламентовано Указом Президента України від 21 квітня 2015 року № 223 «Про порядок здійснення помилування», яким затверджено Положення про порядок здійснення помилування (надалі - Положення).

Помилування засуджених здійснюється у виді:

  • заміни довічного позбавлення волі на позбавлення волі на строк не менше 25 років;
  • повного або часткового звільнення від основного і додаткового покарань.

Право клопотати про помилування має особа:

  • засуджена судом України і відбуває покарання в Україні;
  • засуджена судом іноземної держави і передана для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, вирок суду щодо якої приведено у відповідність із законодавством України;
  • засуджена в Україні і передана для відбування покарання іноземній державі, якщо ця держава погодилася визнати і виконати прийняте в Україні рішення про помилування;
  • є захисником, одним із батьків, дружиною (чоловіком), дитиною, іншим членом сім'ї, законним представником засудженої особи;
  • у виняткових випадках за наявності надзвичайних обставин клопотання про помилування також може бути подано головою або іншим членом Комісії при Президентові України у питаннях помилування, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, Уповноваженим Президента України з прав дитини, Радником - уповноваженим Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, Радником - уповноваженим Президента України з питань безбар'єрності (пункт 3 Положення).

Згідно з нормами Положення клопотання подається лише після набрання вироком законної сили, а у разі оскарження вироку в касаційному порядку - після прийняття рішення відповідним судом.

У випадку засудження особи до довічного позбавлення волі, клопотання про її помилування може бути подано після відбуття нею не менше 20 років призначеного покарання.

Куди звернутися

Клопотання про помилування особою, засудженою судом України, яка відбуває покарання в Україні, або засудженою судом іноземної держави і переданою для відбування покарання в Україну без умови про незастосування помилування, подається через адміністрацію установи виконання покарань або іншого органу, що здійснює виконання кримінальних покарань (абзац перший пункту 6 Положення).

Зразки необхідних документів та строки розгляду питання

Перш за все, клопотання про помилування оформляється власноруч в довільній формі, яке адміністрацією установи невідкладно реєструються в журналі обліку клопотань про помилування засуджених.

Адміністрація установи протягом 15 днів з дня подання клопотання забезпечує підготовку характеристики на засудженого і відомостей про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі та направляє клопотання про помилування засудженого(ї) та підготовлені до нього документи до Департаменту з питань громадянства, помилування, державних нагород Офісу Президента України (далі - Департамент).

У характеристиці, яка долучається до клопотання про помилування повинно відображатися поведінка за весь період відбування покарання (ставлення до праці та навчання, участь у виховних заходах і реалізації програм диференційного виховного впливу, соціально-корисна активність, ставлення до вчиненого кримінального правопорушення та відшкодування завданого збитку, соціальні зв’язки, ступінь виправлення) із викладеною думкою адміністрації і, як правило, спостережної комісії або служби у справах дітей про доцільність помилування, а також інші відомості і дані, що мають значення для розгляду питання про застосування помилування.

Крім цього, до клопотання про помилування особи, засудженої до довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк, обмеження волі, арешту, додаються:

  1. анкета засудженого;
  2. копії вироків, ухвал і постанов суду, які є підставою для відбування покарання засудженим;
  3. копія повідомлення про набрання вироком, ухвалою або постановою законної сили;
  4. характеристика на засудженого;
  5. відомості про заохочення та стягнення;
  6. виписка з медичної карти амбулаторного хворого (форма № 025/о) та виписка з карти хворого, який вибув із стаціонару (форма № 066/о);
  7. відомості про наявність майнового позову, який підлягає стягненню, та стан відшкодування заподіяних кримінальним правопорушенням збитків;
  8. психологічна характеристика на засудженого (щодо особи, засудженої до довічного позбавлення волі).

Вказане Положення саме надає право засудженому до клопотання про помилування долучити інші документи, які, на його погляд, мають значення для застосування помилування.

Після погодження характеристики заступником начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи та затвердження її начальником установи клопотання засудженого про помилування, характеристика на засудженого і відомості про заохочення та стягнення за весь період тримання цієї особи в установі протягом 3-х робочих днів з дня реєстрації клопотання про помилування передаються до підрозділу контролю за виконанням судових рішень установи для подальшого оформлення документів.

Адміністрація установи зобов'язана під особистий підпис ознайомити засудженого із копіями документів, які додаються до клопотання про помилування, що проставляється на копії супровідного листа до Департаменту, після чого вони долучаються до особової справи засудженого.

Після спливу 5 денного строку Адміністрація установи передає клопотання разом з характеристикою на засудженого до Адміністрації Президента України.

Клопотання про помилування і підготовлені Департаментом матеріали попередньо розглядаються Комісією при Президентові України у питаннях помилування (далі - Комісія) (пункт 6 Положення).

Під час розгляду клопотання про помилування враховуються:

  • ступінь тяжкості вчиненого злочину, строк відбутого покарання, особа засудженого, його поведінка, щире каяття, стан відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди, сімейні та інші обставини;
  • думка адміністрації установи виконання покарань або іншого органу, який виконує покарання, спостережної комісії, служби у справах дітей, місцевого органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, громадських об'єднань та інших суб’єктів про доцільність помилування.

За результатами попереднього розгляду клопотань про помилування і матеріалів, Комісія вносить Президентові України пропозиції про застосування помилування.

Про клопотання, підстав для задоволення яких не знайдено, Комісія доповідає Президентові України (пункт 12 Положення).

Про помилування засудженого Президент України видає указ.

Після цього, з метою виконання такого указу, він надсилається:

  • щодо осіб, які відбувають покарання в установах чи органах виконання покарань, а також щодо осіб (громадян іноземної держави), засуджених судами України до позбавлення волі, які передані для відбування покарання в державах, громадянами яких вони є, - Міністерству юстиції України;
  • щодо осіб, які звільняються від додаткових покарань, - відповідним судам;
  • щодо осіб, засуджених до тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, до службових обмежень для військовослужбовців чи до позбавлення військових звань, - Міністерству оборони України;
  • щодо інших осіб - відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.

Крім того, укази Президента України про помилування засуджених надсилаються Міністерству внутрішніх справ України до відома та іншим державним органам, органам місцевого самоврядування для забезпечення соціальної адаптації осіб, які відбули покарання.

Порядок оскарження

У разі відхилення Комісією клопотання про помилування повторне клопотання щодо особи, засудженої до довічного позбавлення волі, за відсутності нових обставин, що заслуговують на увагу, може бути внесено на розгляд Комісії не раніш як через п'ять років, а щодо інших засуджених - не раніш як через рік із часу відхилення попереднього клопотання. Повторне клопотання, що надійшло до закінчення цих строків, повертається заявникові з відповідним роз'ясненням.

Зразки клопотань

Примітка

17.02.2022 року прийнято за основу проект Закону "Про амністію з нагоди 30-ї річниці незалежності України".

Законопроектом пропонується визначити правові основи звільнення осіб від відбування покарання на підставі акту амністії, механізм взаємодії кримінально-виконавчої служби з органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Проектом передбачається оголосити амністію і поширити її дію, насамперед, на ті категорії засуджених, які найбільш незахищені та вразливі соціально: на неповнолітніх та жінок, а також чоловіків, які мають дітей віком до 16 років або дітей з інвалідністю, до осіб з інвалідністю першої, другої та третьої груп, хворих на туберкульоз, онкологічні захворювання, осіб, що досягли пенсійного віку, учасників бойових дій, осіб, які захищали суверенітет та територіальну цілісність України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, тощо.

Основними критеріями для застосування амністії згідно з проектом є:

- незначна суспільна небезпека діянь, що вчинила особа, яка відбуває  покарання;

- об’єктивні фактори (тяжка хвороба, похилий вік тощо), що суттєво знижують небезпечність осіб, яких пропонується звільнити від відбування покарання;

- значний строк відбутого засудженими особами покарання на момент проголошення амністії.

Законопроектом, також, визначено категорії засуджених, щодо яких амністія не застосовується. Це, насамперед, особи, які скоїли тяжкі та особливо тяжкі кримінальні правопорушення, а також особи, які вчинили кримінальні правопорушення з використанням службового становища (корупційні кримінальні правопорушення).

Проект Закону зареєстровано за №5249-1.