Застосування заходів примусового годування засуджених та осіб, які тримаються під вартою

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Загальна інформація

Відповідно до статті 28 Конституції України, кожен має право на повагу до його гідності.

Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню. Жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам. Зважаючи на це та на рішення Європейського суду з прав людини, які містять рекомендації, щодо застосування заходів примусового годування Верховна Рада України прийняла Закон України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування» № 2428-IX від 19.07.2022 (набуде чинності 09.02.2023) та Закон України « Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування» № 2429-IX від 19.07.2022.

Дій начальників установи виконання покарань та установи попереднього ув’язненняпісля встановлення факту відмови від їжі засудженим та особою, яка тримаються під вартою

Відповідно до Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування» № 2428-IX від 19.07.2022" (набуде чинності 09.02.2023) участину 3 статті 116 Кримінально-виконавчого кодексу України Медико-санітарне забезпечення засуджених до позбавлення волі та статтю 11 Закону України "Про попереднє ув’язнення", пропонується внести зміни, котрі забезпечать алгоритм дій у випадку встановлення факту відмови від їжі як засудженою особою так і особою, яка тримаються під вартою.

Так начальник відповідної установи (виконання покарання/ попереднього ув’язнення) при встановленні факту відмови особи від їжі повинен скласти акт про відмову від прийняття їжі, у якому зазначити причини такої відмови, та протягом однієї доби:

  • письмово поінформувати прокурора, який здійснює на відповідній території нагляд, а у випадку попереднього ув’язнення особи - письмово поінформувати про це орган досудового розслідування або суд (у провадженні якого перебуває кримінальне провадження), а також прокурора та захисника;
  • повідомити членів сім’ї такої особи, крім випадків, якщо це спеціально заборонено;
  • у разі,колиособа є неповнолітньою - додатково повідомити законного представника та відповідні служби у справах дітей незалежно від бажання неповнолітнього і в разі обґрунтованості зазначених причин негайно вжити заходів щодо задоволення законних вимог такої особи.

Також, у випадку прийняття слідчим суддею, судом рішення про примусове годування особи, начальник відповідної установи зобов’язаний невідкладно проінформувати Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Важливо - особа, яка відмовилася від прийняття їжі, з моменту встановлення такого факту має перебувати під постійним наглядом лікаря!!!

Порядок та строк розгляду клопотання про примусове годування

Згідно статі 206-1Кримінального процесуального кодексу України до особи, підозрюваного, обвинуваченогоі до якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою і котра заявила про відмову від прийняття їжі, може бути застосовано примусове годування тільки на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Клопотання про примусове годування подається прокуроромдо місцевого суду, у межах територіальної юрисдикції якого утримується особа.

Зазначене клопотання повинно містити стислий виклад обставин, що передували відмові від прийняттяїжі та голодуванню.У обов’язковому порядку також додається висновок лікаря про загрозу значного погіршення стану здоров’я та існування очевидної загрозижиття особи. Даний висновок повинен підтверджується відповідними медичними документами, які містять результати лабораторних, інструментальних та інших необхідних досліджень.

Строк розгляду такого клопотання здійснюється слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту надходження такого клопотання до суду. Також у разі подання особою, котра відмовилась від їжі,або її захисникаклопотання про виклик іншого лікарядля встановлення стану здоров’яслідчий суддя, суд може відкладає розгляд на строк, необхідний для явки лікарята забезпеченням йому можливості ознайомитися з матеріалами, але не більше ніж на 24 години.

Особами котрі повідомляються про час і місце розгляду клопотання є прокурор, особа, стосовно якої вирішується питання про примусове годування, її захисник, керівництво відповідної установи, а в разі вирішення питання про примусове годування неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого – також батько або матір, законний представник та відповідні служби у справах дітей.

Розгляд клопотання також може бути проведений у режимі відеоконференції !!!

Строк дії ухвали суду про примусове годування

Закон України "« Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування» № 2429-IX від 19.07.2022"передбачиввстановлення строку дії ухвали про примусове годування засудженого.Відтепер за нормами частини 6 статі539КП Українивстановлено, що строк дії ухвали про примусове годування засудженого не може перевищувати 30 днів. Проте він може бути продовженийсудом за клопотанням прокурора та за наявності обставин, передбачених частиною 2 статті 206-1 КП України. Рішення Європейського суду з прав людини (далі — Європейський суд) від 21 червня 1999 р. у справі «Невмержицький проти України» (заява №54825/00)