Заподіяння побоїв, мук і мордувань. Встановлення факту вчинення відповідних дій: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Рядок 14: Рядок 14:


Під фізичним болем розуміється такий психічний стан особи, який характеризується стражданнями, спричиненими фізичним впливом на його тіло.
Під фізичним болем розуміється такий психічний стан особи, який характеризується стражданнями, спричиненими фізичним впливом на його тіло.
Удари, побої та інші насильницькі дії не становлять особливого виду ушкоджень, тому не спричинення тілесних ушкоджень є другою умовою їх кваліфікації за ст. 126 Кримінального кодексу України. Якщо після цих протиправних дій на тілі потерпілого залишились ушкодження, зафіксовані в установленому законом порядку, їх слід оцінювати за ступенем тяжкості, виходячи із звичайних ознак, і залежно від ступеня тяжкості кваліфікувати, відповідно, за ст. 121, 122, 125 КК України.
Удари, побої та інші насильницькі дії не становлять особливого виду ушкоджень, тому не спричинення тілесних ушкоджень є другою умовою їх кваліфікації за ст. 126 Кримінального кодексу України. Якщо після цих протиправних дій на тілі потерпілого залишились ушкодження, зафіксовані в установленому законом порядку, їх слід оцінювати за ступенем тяжкості, виходячи із звичайних ознак, і залежно від ступеня тяжкості кваліфікувати, відповідно, за ст. 121, 122, [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 125 КК України].


Якщо удар, побої або інші насильницькі дії не завдали потерпілому фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, вони не визнаються злочином.
Якщо удар, побої або інші насильницькі дії не завдали потерпілому фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, вони не визнаються злочином.

Версія за 08:14, 1 березня 2017

Нормативна база

Побої і мордування

Побої і мордування - умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень. (ч. 1 Стаття 126 ККУ). Удар – це одноразовий різкий вплив на тіло людини за допомогою певного предмета або частини тіла (руки, ноги, голови), що завдає фізичного болю. Побої – багаторазове (два та більше разів) завдання ударів по тілу потерпілого, що не спричинило тілесних ушкоджень. Інші насильницькі дії – це фізичний вплив на людину (крім удару та побоїв), який викликає болісні відчуття (викручування кінцівок, защемлення різних частин тіла будь-якими пристроями, виривання волосся тощо), однак не спричиняє тілесних ушкоджень.

Завдання удару, побоїв, вчинення інших насильницьких дій утворюють даний склад злочину за двох умов, а саме тоді, коли вони:
а) завдали потерпілому фізичного болю;
б) не спричинили тілесних ушкоджень.

Під фізичним болем розуміється такий психічний стан особи, який характеризується стражданнями, спричиненими фізичним впливом на його тіло. Удари, побої та інші насильницькі дії не становлять особливого виду ушкоджень, тому не спричинення тілесних ушкоджень є другою умовою їх кваліфікації за ст. 126 Кримінального кодексу України. Якщо після цих протиправних дій на тілі потерпілого залишились ушкодження, зафіксовані в установленому законом порядку, їх слід оцінювати за ступенем тяжкості, виходячи із звичайних ознак, і залежно від ступеня тяжкості кваліфікувати, відповідно, за ст. 121, 122, 125 КК України.

Якщо удар, побої або інші насильницькі дії не завдали потерпілому фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, вони не визнаються злочином.

У разі, коли побої або інші насильницькі дії є ознакою об'єктивної сторони Іншого злочину, їх вчинення слід кваліфікувати за статтею (частиною статті), яка передбачає відповідальність за цей злочин (наприклад, частинами другими ст. ст. 345, 346, 350, 377, 405, ч. 1 ст. 406). Злочин є закінченим із моменту, коли потерпілому заподіяно сильного фізичного болю, фізичного чи морального страждань.

Відповідальність

Заподіяння побоїв і мордувань карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року. Ті самі діяння, що мають характер мордування, вчинені групою осіб, або з метою залякування потерпілого чи його близьких, або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості, - караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк згідно зі ст. 126 ККУ.

Медичний огляд

Викликати швидку допомогу, або самостійно звернутись до найближчого закладу охорони здоров’я, для фіксації скарг на погане самопочуття в результаті протиправних дій кривдника, фіксації та детальний опит травми в разі спричинення такої. Треба проконтролювати щоб медики уважно оглянули і докладно описали в документах всі наявні тілесні ушкодження, а при їх відсутності - місця і площа больових відчуттів, куди припадали удари і травмуючі дії. У разі якщо в результаті побоїв довелося лікуватися і піти на лікарняний, необхідно знову ж проконтролювати, щоб в медичних документах були зафіксовані отримані тілесні ушкодження і виникли від них наслідки для здоров`я. Пізніше всі ці медичні довідки та документи з усіх медичних установ, де була отримана будь-яка лікарська допомога, потрібно буде долучити до матеріалів провадження в якості об`єктивних доказів. Особливістю даної категорії справ є те, що судово-медичний експерт не кваліфікує ушкодження як заподіяння мук і мордування, тому що це не входить до його компетенції. Судово-медичний експерт повинен у таких випадках встановити наявність, характер, локалізацію, кількість ушкоджень, одночасність чи різночасність їх утворення, особливості ушкоджуючих предметів, механізм їх дії, а також ступінь тяжкості ушкоджень (п.3 Наказу МОЗУ №6 від 17.01.1995 року «Правила судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень).

Звернення до поліції

Дзвінок на «102» фіксується і записується автоматично, час вчинення правопорушення. Обов`язково написати заяву в поліцію, з відміткою правоохоронного органу про час і місце її реєстрації. Негайно після конфлікту викликати співробітників поліції на місце події, які належним чином оформляють початкові матеріали перевірки, складають протокол огляду місця події, опитують очевидців події та інше. Вимагайте, щоб був складений протокол огляду місця події з вашою участю, фотографування обстановки і слідів боротьби, вилучення знаряддя вчинення правопорушення та одягу, в яких знаходилися потерпілий і нападник, і на яких можуть бути сліди їх взаємного контакту.

Обов`язково отримайте від поліцейських направлення на судово-медичну експертизу, і як можна швидше поїдьте на огляд до фахівців-експертів. Складіть і подайте начальнику підрозділу поліції заяву про вчинення кримінального правопорушення, отримаєте талон-повідомлення, де буде вказано номер реєстрації заяви. За даним номером можна буде дізнатися про подальший перебіг перевірки. Рішення за зверненням має бути прийнято територіальним управлінням поліції в трьох- або десятидобовий термін. Якщо правоохоронці з яких-небудь причин не проведуть відповідні слідчі дії , тоді необхідно, обов’язково в письмовому вигляді подати клопотання про проведення певних слідчих дій, або скаргу на бездіяльність слідчого начальнику, прокурору, або суд. Особливістю даної категорії справ є те, що вони в силу статті 477 КК України порушуються слідчим, прокурором лише на підставі заяви особи, якій спричинено фізичного болю, та відносяться до проваджень приватного обвинувачення.

Хто має право звертатись

Фізична особа якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної шкоди.

Вартість

Звернення до правоохоронних органів із заявою про вчинення відносно особи дій передбачених статтею 126 КК України є безкоштовним, та гарантується Державою. Вартість судово-медичної експертиза в межах кримінального провадження, за направленням слідчого, прокурора проводиться безоплатно, а всі витрати пов’язані з такою, покладаються на винну особу судовим рішенням.