Заміна сторони у виконавчому провадженні: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(Не показано 4 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 9: Рядок 9:
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодекс адміністративного судочинства в Україні]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15 Кодекс адміністративного судочинства в Україні]
== Правове регулювання виконання судових рішень на території України ==
== Правове регулювання виконання судових рішень на території України ==
Відповідно [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80/paran5253#n5253 '''до ст. 129<sup>1</sup> Конституції України'''] «Судові рішення ухвалюються іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України». Серед основних засад судочинства в Україні, згідно з [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80/paran4801#n4801 '''п.9 ч.3 ст.129 Конституції України'''] , є «обов’язковість рішень суду». Отже, у найвищому за юридичною силою законі закріплено конституційний принцип обов’язковості рішень судів, за ознакою територіальності – на всій території нашої держави.<br />
Виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішення законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони.
На підставі [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15/paran132#n132 '''ч. 2,3 ст. 14 КАС України'''] - «Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом». <br />
 
[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/paran97#n97 '''Ч.1 ст.14 ЦПК України'''] закріпила – «Судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державних влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами».<br />
Відповідно [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80/paran5253#n5253 '''до ст. 129<sup>1</sup> Конституції України'''] «Судові рішення ухвалюються іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України». Серед основних засад судочинства в Україні, згідно з [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80/paran4801#n4801 '''п.9 ч.3 ст.129 Конституції України'''] , є «обов’язковість рішень суду». Отже, у найвищому за юридичною силою законі закріплено конституційний принцип обов’язковості рішень судів, за ознакою територіальності – на всій території нашої держави.
 
На підставі [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2747-15/paran132#n132 '''ч. 2,3 ст. 14 КАС України'''] - «Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом».  
 
[http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/paran97#n97 '''Ч.1 ст.14 ЦПК України'''] закріпила – «Судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державних влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами».
 
Згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n1627 '''статті 18 ГПК України'''] судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов’язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права чи інтереси.


== Сторони виконавчого провадження та порядок заміни сторони у виконавчому провадженні ==
== Сторони виконавчого провадження та порядок заміни сторони у виконавчому провадженні ==


'''Сторонами''' виконавчого провадження '''є стягувач і боржник'''.<br />
'''Сторонами''' виконавчого провадження '''є стягувач і боржник'''. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n160 ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження"])<br />
''Стягувачем'' є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.<br />
''Стягувачем'' є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n160 ч. 2 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження"])<br />
''Боржником'' є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов’язок щодо виконання рішення.<br />
''Боржником'' є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов’язок щодо виконання рішення. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n160 абз. 2 ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження"])
 
За рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, '''стягувачем виступає державний орган''', за позовом якого судом прийнято відповідне рішення. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n160 ч. 3 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження"])
 
За рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем '''виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення'''. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n160 ч. 4 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження"])
 
За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) '''стягувачем є Державна судова адміністрація України'''.


== Порядок заміни сторони у виконавчому провадженні ==
== Порядок заміни сторони у виконавчому провадженні ==
'''Хто може звернутися із заявою для заміни сторони:'''<br />
'''Хто може звернутися із заявою для заміни сторони:'''<br />
У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за заявою державного виконавця, приватного виконавця або за заявою сторони суд замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.<br />
У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n160 ч. 5 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження"])


'''Строки розгляду заяви:'''<br />
У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім’я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.  
Суд у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з повідомленням сторін та заінтересованих осіб. Неявка сторін та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.<br />
Неявка сторін та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.<br />
Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається не пізніше наступного робочого дня особам, які брали участь у справі, а також державному виконавцю, приватному виконавцю<br />


У випадку заміни сторони (юридичної особи) у виконавчому написі нотаріуса, який пред’явлено до державної виконавчої служби, стороні необхідно звернутися до суду з письмовою заявою про заміну сторони у виконавчому написі. До такої заяви зазвичай додаються докази того, що юридична особа являється правонаступником тієї юридичної особи, яка вибула (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, копії протоколів зборів тощо). Без ухвали суду про заміну сторони у виконавчому провадженні, державний виконавець не має права самостійно замінити сторону.
У випадку заміни сторони (юридичної особи) у виконавчому написі нотаріуса, який пред’явлено до державної виконавчої служби, стороні необхідно звернутися до суду з письмовою заявою про заміну сторони у виконавчому написі. До такої заяви зазвичай додаються докази того, що юридична особа являється правонаступником тієї юридичної особи, яка вибула (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, копії протоколів зборів тощо). Без ухвали суду про заміну сторони у виконавчому провадженні, державний виконавець не має права самостійно замінити сторону.
Коли вибуття сторони виконавчого провадження відбулося внаслідок смерті особи, на підставі ст.11 Закону, державний виконавець виносить постанову про зупинення виконавчого провадження та звертається до суду з заявою про заміну сторони. До такої заяви додаються копії свідоцтва про смерть особи, заяви спадкоємців, та інші документи, які є у виконавчому провадженні.<br>
 
Коли вибуття сторони виконавчого провадження відбулося внаслідок смерті особи, на підставі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n160 ст. 15 Закону], державний виконавець виносить постанову про зупинення виконавчого провадження та звертається до суду з заявою про заміну сторони. До такої заяви додаються копії свідоцтва про смерть особи, заяви спадкоємців, та інші документи, які є у виконавчому провадженні.<br>


'''Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадження  (стягнення аліментів)'''  
'''Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадження  (стягнення аліментів)'''  
Рядок 35: Рядок 45:


== Судовий розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження ==
== Судовий розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження ==
Згідно з  [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 '''ч.3 ст.442 Цивільно-процесуального кодексу України'''], суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.<br />
Згідно з  [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 '''ч.3 ст.442 Цивільно-процесуального кодексу України'''], суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Суд, розглянувши заяву сторони або подання державного виконавця, на підставі ''' [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n9197 ст. 259, 260, 353, 442 ЦПК України]''', ст.4 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1404-19/paran29#n29 Закону України «Про виконавче провадження»], виносить ухвалу про заміну сторони, виконавчого провадження. <br />
 
При цьому текст ухвали повинен суворо відповідати вимогам ст. 4 Закону (вимоги до виконавчого документу), а саме – '''в ухвалі повинно бути зазначено''':<br />
Суд, розглянувши заяву сторони або подання державного виконавця, на підставі ''' [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n9197 ст. 259, 260, 353, 442 ЦПК України]''', ст.4 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1404-19/paran29#n29 Закону України «Про виконавче провадження»], виносить ухвалу про заміну сторони, виконавчого провадження.  
 
При цьому текст ухвали повинен суворо відповідати вимогам [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n29 ст. 4 Закону] (вимоги до виконавчого документу), а саме – '''в ухвалі повинно бути зазначено''':<br />
* назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
* назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
* дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
* дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
Рядок 50: Рядок 62:
''Зважаючи на викладене – звернення з заявою про заміну сторони виконавчого провадження – це не лише обов’язковість вимог закону, але і гарантія своєчасного, повного, реального виконання виконавчого документа (рішення, наказу тощо).''<br />
''Зважаючи на викладене – звернення з заявою про заміну сторони виконавчого провадження – це не лише обов’язковість вимог закону, але і гарантія своєчасного, повного, реального виконання виконавчого документа (рішення, наказу тощо).''<br />
== Заміна сторони у виконавчому провадженні в адміністративному судочинстві ==
== Заміна сторони у виконавчому провадженні в адміністративному судочинстві ==
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#n12523 ст. 379 КАСУ] у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.<br />
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#n12523 ст. 379 КАСУ] у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.


Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.<br />
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#n12523 ч.2 ст. 379 КАСУ])


Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.<br />
Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.


Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.


Відповідно до с[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#n9961 т. 52 КАСУ] у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов’язкові для особи, яку він замінив.
<br>'''Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадження'''[[Файл:Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадження по дітям війни.docx|міні]]
== Заміна сторони у виконавчому провадженні в господарському судочинстві ==
Заміна сторони у виконавчому провадженні являє собою заміну сторони в судовій справі, оскільки згідно з ч. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n1914 1 ст. 52 ГПК України] господарський суд у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов’язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд '''залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу'''. А згідно зі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#n5 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження»] виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.
Відповідно до ч.1 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#n12523 ст. 334] ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n4142 ч.2 ст. 334 ГПК України])
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n4142 ч. 3 ст. 334 ГПК України])
Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n3386 242 цього Кодексу]. [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n4142 (ч. 4 ст. 334 ГПК України]).
Відопвідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n4142 ч. 5 ст 334 ГПК України] положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.<br>
Згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1798-12#n4076 ст. 326 ГПК України] судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
[[Категорія: Виконавче провадження]]
[[Категорія: Виконавче провадження]]
[[Категорія:Виконання судових рішень]]
[[Категорія:Виконання судових рішень]]
[[Категорія:Адміністративне процесуальне право]]
[[Категорія:Адміністративне процесуальне право]]
[[Категорія:Господарський процес]]
[[Категорія:Господарський процес]]

Версія за 10:15, 27 березня 2020

Нормативна база:

Правове регулювання виконання судових рішень на території України

Виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішення законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони.

Відповідно до ст. 1291 Конституції України «Судові рішення ухвалюються іменем України і є обов’язковими до виконання на всій території України». Серед основних засад судочинства в Україні, згідно з п.9 ч.3 ст.129 Конституції України , є «обов’язковість рішень суду». Отже, у найвищому за юридичною силою законі закріплено конституційний принцип обов’язковості рішень судів, за ознакою територіальності – на всій території нашої держави.

На підставі ч. 2,3 ст. 14 КАС України - «Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом».

Ч.1 ст.14 ЦПК України закріпила – «Судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державних влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами».

Згідно статті 18 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов’язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права чи інтереси.

Сторони виконавчого провадження та порядок заміни сторони у виконавчому провадженні

Сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. (ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження")
Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. (ч. 2 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження")
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов’язок щодо виконання рішення. (абз. 2 ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження")

За рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, що приймаються судами у справах, які розглядаються в порядку цивільного, адміністративного та господарського судочинства, стягувачем виступає державний орган, за позовом якого судом прийнято відповідне рішення. (ч. 3 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження")

За рішеннями про стягнення в дохід держави коштів або вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави, прийнятими у справах про адміністративні правопорушення, та за рішеннями, прийнятими у кримінальних провадженнях, стягувачем виступає державний орган, який прийняв відповідне рішення або за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення. (ч. 4 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження")

За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Порядок заміни сторони у виконавчому провадженні

Хто може звернутися із заявою для заміни сторони:
У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив. (ч. 5 ст. 15 ЗУ "Про виконавче провадження")

У разі якщо сторона виконавчого провадження змінила найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім’я чи по батькові (для фізичної особи), виконавець, за наявності підтверджуючих документів, змінює своєю постановою назву сторони виконавчого провадження.

У випадку заміни сторони (юридичної особи) у виконавчому написі нотаріуса, який пред’явлено до державної виконавчої служби, стороні необхідно звернутися до суду з письмовою заявою про заміну сторони у виконавчому написі. До такої заяви зазвичай додаються докази того, що юридична особа являється правонаступником тієї юридичної особи, яка вибула (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, копії протоколів зборів тощо). Без ухвали суду про заміну сторони у виконавчому провадженні, державний виконавець не має права самостійно замінити сторону.

Коли вибуття сторони виконавчого провадження відбулося внаслідок смерті особи, на підставі ст. 15 Закону, державний виконавець виносить постанову про зупинення виконавчого провадження та звертається до суду з заявою про заміну сторони. До такої заяви додаються копії свідоцтва про смерть особи, заяви спадкоємців, та інші документи, які є у виконавчому провадженні.

Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадження (стягнення аліментів) Файл:Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадження по аліментам.docx

Судовий розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження

Згідно з ч.3 ст.442 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Суд, розглянувши заяву сторони або подання державного виконавця, на підставі ст. 259, 260, 353, 442 ЦПК України, ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», виносить ухвалу про заміну сторони, виконавчого провадження.

При цьому текст ухвали повинен суворо відповідати вимогам ст. 4 Закону (вимоги до виконавчого документу), а саме – в ухвалі повинно бути зазначено:

  • назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
  • дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
  • повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім’я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
  • ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
  • резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
  • дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
  • строк пред’явлення рішення до виконання.

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв’язку та адреси електронної пошти.
Невиконання судом цих вимог унеможливлює примусове виконання у виконавчому провадженні.
Зважаючи на викладене – звернення з заявою про заміну сторони виконавчого провадження – це не лише обов’язковість вимог закону, але і гарантія своєчасного, повного, реального виконання виконавчого документа (рішення, наказу тощо).

Заміна сторони у виконавчому провадженні в адміністративному судочинстві

Відповідно до ст. 379 КАСУ у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. (ч.2 ст. 379 КАСУ)

Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ст. 52 КАСУ у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов’язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов’язкові для особи, яку він замінив.


Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадженняФайл:Зразок заяви про заміну сторони виконавчого провадження по дітям війни.docx

Заміна сторони у виконавчому провадженні в господарському судочинстві

Заміна сторони у виконавчому провадженні являє собою заміну сторони в судовій справі, оскільки згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України господарський суд у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов’язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. А згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження.

Відповідно до ч.1 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. (ч.2 ст. 334 ГПК України)

Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. (ч. 3 ст. 334 ГПК України)

Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу. (ч. 4 ст. 334 ГПК України).

Відопвідно до ч. 5 ст 334 ГПК України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Згідно ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.