Заміна посвідчення водія

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:52, 9 травня 2022, створена Valentyna.nykonchuk (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Урядом затверджена постанова Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 165 "Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру", яка передбачає зупинення строків надання, крім строків надання адміністративних послуг у сферах державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації актів цивільного стану, суб’єктами (особами), що провадять діяльність під час воєнного стану, адміністративних послуг суб’єктами їх надання та строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні.

Документи - посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію, термін дії яких закінчився в період воєнного стану, продовжують діяти на всій території України.

Ви зможете замінити їх після скасування воєнного стану в країні і поновлення послуг для громадян у сервісних центрах МВС.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від від 3 березня 2022 року № 184 "Деякі питання допуску водіїв до керування транспортними засобами", зазначено, що у період воєнного стану до керування транспортними засобами категорії С, С1 на території України допускаються особи, які мають посвідчення водія категорії В.

Категорії водійських посвідчень:

 • В — автомобілі масою до 3500 кг, і кількістю сидячих місць (не враховуючи водійського) до 8;
 • С1 — автомобілі масою від 3500 до 7500 кг, призначені для перевезення вантажів;
 • С — автомобілі масою від 7500 кг, призначені для перевезення вантажів.

Сторінка Головного сервісного центру МВС в Фейсбук: https://www.facebook.com/hsc.gov.ua

Загальні положення

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про Дорожній рух» кожний громадянин, який досяг визначеного цим законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії.

Право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії.

На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія.

Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 року , яке є обов'язковим для всіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, особи допускаються до керування транспортними засобами за наявності у них національного посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії.

Національне посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії дійсне протягом 30 років з дати його видачі.

Посвідчення водія, видане особі вперше, дійсне протягом двох років з дня його видачі з обмеженим правом керування транспортним засобом.Обмін першого посвідчення водія можливий виключно після закінчення строку його дії, а не раніше.

Обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, після закінчення строку його дії проводиться без складення іспитів за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та невчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України.

У разі вчинення особою протягом двох років з дня видачі вперше посвідчення водія трьох і більше адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху або визнання особи винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України, без застосування до неї позбавлення права на керування транспортними засобами обмін такого посвідчення здійснюється із складенням теоретичного та практичного іспитів у територіальному сервісному центрі МВС.

Посвідчення водія, видане до набрання чинності Законом України від 24 вересня 2008 р. № 586-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху", може бути обміняне на нове на умовах проведення обміну, визначених Положенням. При цьому в новому посвідченні водія зазначаються категорії:

 1. А1, А - відповідає категорії А;
 2. В1, В - відповідає категорії В;
 3. С1, С - відповідає категорії С;
 4. D1, D - відповідає категорії D;
 5. BЕ - відповідає категоріям В і Е;
 6. C1E, СЕ - відповідає категоріям C і Е;
 7. D1E, DЕ - відповідає категоріям D і Е;
 8. Т - відповідає категорії Трамвай, Тролейбус.

Підстави заміни посвідчення водія

Так відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, обмін водійських прав проводиться в таких випадках:

 • у разі непридатності його для подальшого користування (зіпсоване, записи не читаються тощо);
 • у разі зміни персональних даних власника (прізвище, ім’я, по батькові, стать);
 • за бажанням власника (з метою уточнення персональних даних латинськими літерами, зміни відцифрованого образу обличчя особи тощо);
 • обмін посвідчень водія, що видані вперше на 2 роки.
Як обміняти посвідчення водія?.jpg

Куди звертатися?

Обмін посвідчення водія проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування особи. Для цього потрбіно звернутися до будь-якого територіального сервісного центру МВС або Центру надання адміністартивних послуг.

Посвідчення водія можна замовити через Електронрий кабінет водія. ( далі - Е-кабінет) та Портал Дія.

Через е-кабінет водія шляхом подання заяви в електронній формі (її зразок затверджується наказом МВС) можна замовити послугу з обміну посвідчення водія:

- виданого особі вперше, після закінчення строку його дії (якщо протягом двох років з дня видачі посвідчення водій має не більше двох адмінправопорушень у сфері безпеки дорожнього руху та не вчиняв кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК);

- у разі його непридатності для подальшого користування/зміни персональних даних власника;

- отримання посвідчення водія замість втраченого або викраденого.

До заяви необхідно додати електронні копії документа, що підтверджує зміну персональних даних особи (за потреби), та дійсну на дату подання заяви медичну довідку. Оформлення заяви завершується створенням кваліфікованого електронного підпису особи. 

Отримати замовлене через е-кабінет водія посвідчення можна позачергово у територіальному сервісному центрі МВС, зазначеному в електронній заяві. Згідно з п. 23 Положення № 340 посвідчення видається особисто під підпис та після пред’явлення документа, що підтверджує особу. При цьому посвідчення водія, що обмінюється, необхідно здати. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.19 № 946, яка набула чинності з 27.11.2019 р.

Як змінити замінити посвідчення водія онлайн в застосунку "Дія"

17 лютого 2021 року Верховна Рада України ухвалила зміни до Закону "Про дорожній рух", згідно з якими електронне посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспорту та автоцивілку в застосунку «Дія» прирівнюють до паперових документів.

Щоб подати заявку на заміну водійських прав в додатку "Дія", необхідно скористатися простою інструкцією:

 1. відкрийте застосунок «Дія» (можна скачати за допомогою Play Market);
 2. перейnb у розділ «Послуги»;
 3. вибрати «Заміна водійських прав»;
 4. вкажіть причину заміни прав, а також зареєстроване місце проживання;
 5. підтвердіть наявність актуальної медичної довідки;
 6. вкажіть групу крові та резус-фактор;
 7. далі потрібно вибрати сервісний центр, у якому зручно забрати нові права;
 8. вкажіть контактні дані;
 9. підпишіть заявку електронним підписом;
 10. оплатіть послугу;
 11. стежте за статусом оброблення заявки в застосунку «Дія».

Однак для заміни потрібно мати:

 • паспорт громадянина України у форм ID-картки;
 • посвідчення водія в застосунку «Дія»;
 • чинну медичну довідку встановленого зразка (дійсну на дату подання заяви).

Які документи необхідні для заміни посвідчення водія?

У випадку непридатності посвідчення водія до використання, в тому числі з причини пошкодження або неможливості прочитати написи, проводиться заміна на нове посвідчення. При отриманні нових водійських прав старе посвідчення вилучається та надаються:

 • паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (у разі відсутності в зазначених документах відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщені особи додатково подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено фактичне місце проживання, або пред’являють її відображення в електронній формі на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка);
 • копії довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків ;
 • посвідчення водія;
 • медичної довідки встановленого зразка.

Обмін посвідчення водія у зв’язку із зміною особистих даних (прізвище, ім’я та по батькові) проводиться на підставі документа, що підтверджує таку зміну.

Оформлення та видача посвідчення водія з отриманням права на керування транспортними засобами іншої категорії здійснюється при подачі наступного пакета документів:

 • заява встановленого зразка (заповнюється в ТСЦ),
 • паспорт громадянина України або документ, що засвідчує особу і громадянство,
 • копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків,
 • документ, що підтверджує керування транспортними засобами (при необхідності),
 • медична довідка про придатність до керування транспортним засобом,
 • свідоцтво про закінчення курсів з підготовки, перепідготовки водіїв,
 • оригінал і ксерокопії документів про зміну П.І.Б. (в разі їх заміни),
 • довідка про проходження 20-годинного курсу навчання,
 • квитанції про оплату збору,
 • водійське посвідчення.

Про втрату посвідчення водія, у тому числі виданого вперше, особа повідомляє територіальному сервісному центру МВС, а в разі його викрадення - територіальному органу Національної поліції. амість втраченого або викраденого посвідчення водія територіальний сервісний центр МВС після перевірки факту видачі раніше такого посвідчення водія особі, яка заявила про його втрату або викрадення, оформлює та видає нове посвідчення водія.

У таких випадках власнику посвідчення водія, отриманого вперше, у разі звернення до закінчення строку його дії, видається нове посвідчення, яке вважається таким, що видане вперше, із зазначенням строку дії втраченого або викраденого посвідчення. Якщо ніяких порушень виявлено не буде, протягом п’яти робочих днів буде оформлено і видано нове посвідчення водія. Для відновлення водійських прав в Україні необхідний наступний набір документів:

 • паспорт та ідентифікаційний код,
 • довідка з поліції (в разі крадіжки),
 • медична довідка.

Інформація про втрачене або викрадене посвідчення водія вноситься до Єдиного державного реєстру МВС, після чого таке посвідчення вважається недійсним.

Звертаємо увагу, що під час видачі нового посвідчення водія працівник територіального сервісного центру МВС перевіряє відомості про особу, яка подала вказані документи, за Єдиним державним реєстром МВС (у тому числі щодо наявності в ньому відповідного свідоцтва про закінчення особою закладу), Єдиним державним демографічним реєстром, відповідними базами даних та державними реєстрами щодо осіб, які перебувають в розшуку, а також осіб, позбавлених права на керування транспортними засобами або тимчасово обмежених у цьому праві.

Після внесення працівником територіального сервісного центру МВС до Єдиного державного реєстру МВС інформації про обмін посвідчення водія обміняне посвідчення водія вважається недійсним.

УВАГА! Відповідно до Постанови КМУ №360 під час дії правового режиму воєнного стану обмін посвідчення водія та отримання його в разі заміни, втрати або викрадення здійснюється без подання до територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ відповідної медичної довідки встановленого зразка

Міжнародне посвідчення водія

Посвідчення водія, що належить особі, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, дійсне на території України протягом 60 днів з дати видачі органами та підрозділами ДМС документів на постійне проживання в Україні і після цього підлягає заміні. Заміна таких посвідчень проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів ( п. 30 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1993 № 340 "Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами")

Видані громадянам України за кордоном міжнародні посвідчення та посвідчення водія іноземної держави, які відповідають вимогам Конвенції про дорожній рух 1968 року, підлягають обміну на національні посвідчення згідно з пунктом 25 Положення за умови, що зазначені громадяни України постійно проживають на території України.

Міжнародне посвідчення водія видається на підставі національного посвідчення водія, паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон сервісним центром МВС за заявою особи.

Міжнародне посвідчення водія видається без складання іспитів на підставі національного посвідчення водія, терміном дії на 3 роки. Для отримання міжнародного посвідчення водія необхідно звернутись до територіального сервісного центру МВС незалежно від місця реєстрації та надати наступні документи:

 • пред’явити адміністратору на місці оригінал національного посвідчення водія,
 • паспорт громадянина України,
 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон,
 • фотокартку розміром 3,5х4,5 см на матовому папері.

Вартість процедури обміну водійських прав у 2022 році

Ціни на нове водійське посвідчення за умови самостійного проходження необхідної процедури:

 • видача посвідчення водія на право керування транспортними засобами після закінчення навчального закладу та здачі іспитів – 227,00 грн;
 • обмін прав у разі відкриття нижчої категорії (зі складенням іспиту) – 214,00 грн;
 • обмін старого посвідчення водія на нове при втраті, псуванні – 201,00 грн;
 • обмін посвідчення водія у зв'язку зі зміною особистих даних – 201,00 грн.