Загальні засади міжнародного співробітництва під час кримінального провадження

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:41, 20 травня 2021, створена Serhii.pantsakov (обговорення | внесок) (Консультацію створено)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Загальне, визначене Кримінальним процесуальним кодексом України, поняття міжнародного співробітництва під час кримінального провадження

Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження полягає у вжитті необхідних заходів з метою надання міжнародної правової допомоги шляхом вручення документів, виконання окремих процесуальних дій, видачі осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, тимчасової передачі осіб, перейняття кримінального переслідування, передачі засуджених осіб та виконання вироків.
Міжнародним договором України можуть бути передбачені інші, ніж у Кримінальному процесуальному кодексі, форми співробітництва під час кримінального провадження. (стаття 542 Кримінального процесуального Кодексу України).

Міжнародна правова допомога

Міжнародна правова допомога - проведення компетентними органами однієї держави процесуальних дій, виконання яких необхідне для досудового розслідування, судового розгляду або для виконання вироку, ухваленого судом іншої держави або міжнародною судовою установою. (пункт 1 частини 1 стаття 541 Кримінального процесуального Кодексу України).

Видача особи (екстрадиція)

Видача особи (екстрадиція) - видача особи державі, компетентними органами якої ця особа розшукується для притягнення до кримінальної відповідальності або виконання вироку. Екстрадиція включає: офіційне звернення про встановлення місця перебування на території запитуваної держави особи, яку необхідно видати, та видачу такої особи; перевірку обставин, що можуть перешкоджати видачі; прийняття рішення за запитом; фактичну передачу такої особи під юрисдикцію запитуючої держави. (пункт 2 частини 1 стаття 541 (пункт 1 частини 1 стаття 541 Кримінального процесуального Кодексу України).

Перейняття кримінального провадження

Перейняття кримінального провадження - здійснення компетентними органами однієї держави розслідування з метою притягнення особи до кримінальної відповідальності за злочини, вчинені на території іншої держави, за її запитом. (пункт 3 частини 1 стаття 541 Кримінального процесуального Кодексу України).

Тимчасова видача

Тимчасова видача - видача на певний строк особи, яка відбуває покарання на території однієї держави, іншій державі для проведення процесуальних дій з її участю та притягнення до кримінальної відповідальності з метою запобігання закінченню строків давності або втраті доказів у кримінальній справі. (пункт 21 частини 1 стаття 541 Кримінального процесуального Кодексу України).

Надання та отримання міжнародної правової допомоги чи іншого міжнародного співробітництва під час кримінального провадження

Порядок направлення запиту до іншої держави, порядок розгляду уповноваженим (центральним) органом України запиту іншої держави або міжнародної судової установи про таку допомогу і порядок виконання такого запиту визначаються цим Кодексом і чинними міжнародними договорами України.(стаття 543 Кримінального процесуального Кодексу України).
За відсутності міжнародного договору України міжнародна правова допомога чи інше співробітництво може бути надано на підставі запиту іншої держави чи запитано на засадах взаємності.
Уповноважений (центральний) орган України, направляючи до такої держави запит, письмово гарантує запитуваній стороні розглянути в майбутньому її запит про надання такого самого виду міжнародної правової допомоги. (частина 1 і частина 2 статті 544 Кримінального процесуального Кодексу України).
Уповноважений (центральний) орган - орган, уповноважений від імені держави розглянути запит компетентного органу іншої держави або міжнародної судової установи і вжити заходів з метою його виконання чи направити до іншої держави запит компетентного органу про надання міжнародної правової допомоги. (пункт 6 частини 1 стаття 541 Кримінального процесуального Кодексу України).
За відсутності міжнародного договору України уповноважений (центральний) орган України розглядає запит іноземної держави лише за наявності письмової гарантії запитуючої сторони прийняти і розглянути в майбутньому запит України на засадах взаємності. (частина 3 статті 544 Кримінального процесуального Кодексу України).
Уповноважений (центральний) орган України при зверненні за міжнародною правовою допомогою до такої держави та наданні такій державі міжнародної правової допомоги керується Кримінальним процесуальним кодексом України. (частина 4 статті 544 Кримінального процесуального Кодексу України).
За відсутності міжнародного договору з відповідною державою уповноважений (центральний) орган України надсилає запит про надання міжнародної правової допомоги до Міністерства закордонних справ України для подальшого передання його компетентному органу запитуваної сторони дипломатичним шляхом. (частина 5 статті 544 Кримінального процесуального Кодексу України).

Державні органи України, які уповноважені звертатись із запитами про міжнародну правову допомогу під час кримінального провадження та виконання процесуальних дій представництвами інших держав в Україні

Офіс Генерального прокурора звертається із запитами про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні під час досудового розслідування та розглядає відповідні запити іноземних компетентних органів, крім досудового розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного антикорупційного бюро України, яке у таких випадках здійснює функції центрального органу України.
Міністерство юстиції України звертається із запитами судів про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні під час судового провадження та розглядає відповідні запити судів іноземних держав.
Офіс Генерального прокурора та Міністерство юстиції України у триденний строк надсилають до Національного антикорупційного бюро України отримані (надані) у рамках надання міжнародної правової допомоги матеріали, які стосуються фінансових та корупційних кримінальних правопорушень, у вигляді довідки. Якщо цим Кодексом або чинним міжнародним договором України передбачено інший порядок зносин, на визначений цими законодавчими актами орган поширюються вищезазначені повноваження, покладені на Офіс Генерального прокурора або Міністерство юстиції України. (стаття 545 Кримінального процесуального Кодексу України).
Порядок опрацювання Міністерством юстиції України та його територіальними органами, місцевими загальними та апеляційними судами України запитів (доручень, прохань, клопотань) про надання взаємної правової допомоги у кримінальних справах, про видачу осіб (екстрадицію), про передачу кримінального провадження, про передачу (прийняття) засуджених осіб та про виконання вироків судів іноземних держав у випадках, передбачених КПК України та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, визначений частиною 1 розділу 1 Інструкцією про порядок здійснення міжнародного співробітництва з питань взаємної правової допомоги, видачі правопорушників (екстрадиції), передачі (прийняття) засуджених осіб, виконання вироків та інших питань міжнародного судового співробітництва у кримінальному провадженні під час судового провадження, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 19.08.2019 № 2599/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.08.2019 за № 956/33927 (далі – Інструкція № 2599/5).
Консульські установи або дипломатичні представництва інших держав в Україні мають право одержувати на добровільній основі пояснення, речі, документи від громадян держави, яку вони представляють, а також вручати документи таким особам.(стаття 547 Кримінального процесуального Кодексу України).

Міжнародна правова допомога під час кримінального провадження та державна таємниця України

Якщо внаслідок виконання в Україні запиту про міжнародну правову допомогу отримані відомості, які згідно із законом віднесені до державної таємниці, вони можуть бути передані запитуючій стороні виключно через уповноважений (центральний) орган України, за умови, що ці відомості не завдадуть шкоди інтересам України або іншої держави, що надала їх Україні, лише за наявності договору про взаємний захист інформації та згідно з передбаченими ним вимогами і правилами. (стаття 546 Кримінального процесуального Кодексу України).
Відомості, що становлять державну таємницю в сфері державної безпеки та охорони правопорядку, визначені в розділі 5 частини 2 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю", затвердженого наказом Центрального управління Служби безпеки України від 23.12.2020 № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2021 за № 52/35674.
Тексти зазначених наказу та Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, є відкритими для вільного доступу.

Запит про міжнародне співробітництво

Запит (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво складається органом, який здійснює кримінальне провадження, або уповноваженим ним органом згідно з вимогами цього Кодексу та відповідного міжнародного договору України, а за його відсутності - згідно з цим Кодексом.
Запит і долучені до нього документи складаються у письмовій формі, засвідчуються підписом уповноваженої особи та печаткою відповідного органу.
Запит і долучені до нього документи супроводжуються засвідченим у встановленому порядку перекладом мовою, визначеною відповідним міжнародним договором України, а за відсутності такого договору - офіційною мовою запитуваної сторони або іншою прийнятною для цієї сторони мовою.
Запит надсилається за кордон поштою, а в невідкладних випадках електронним, факсимільним або іншим засобом зв’язку. У такому разі оригінал запиту надсилається поштою не пізніше трьох днів з моменту його передання електронною поштою, факсимільним або іншим засобом зв’язку.
Уповноважений (центральний) орган України може прийняти до розгляду запит, який надійшов від запитуючої сторони електронним, факсимільним або іншим засобом зв’язку. Виконання такого запиту здійснюється виключно за умови підтвердження надіслання або передачі його оригіналу. Направлення компетентному органу іноземної держави матеріалів виконання запиту можливе тільки після отримання українською стороною оригіналу запиту.(стаття 548 Кримінального процесуального Кодексу України).
Речові докази і документи, передані запитуваною стороною на виконання запиту (доручення, клопотання) компетентного органу України у порядку міжнародного співробітництва, зберігаються в порядку, встановленому цим Кодексом для зберігання речових доказів та документів, і після закінчення кримінального провадження повертаються запитуваній стороні, якщо не було досягнуто домовленості про інше.
Під час передання компетентному органу запитуючої сторони речових доказів і документів на виконання запиту (доручення, клопотання) у порядку міжнародного співробітництва компетентний орган України може відмовитися від вимоги їх повернення в Україну після закінчення кримінального провадження у запитуючій стороні у разі, якщо на території України відсутня потреба їх використання для досудового розслідування та судового розгляду в іншому кримінальному провадженні або відсутні правомірні вимоги третіх осіб щодо права на відповідне майно чи спір щодо нього розглядається у суді.(стаття 549 Кримінального процесуального Кодексу України).
Документи, які направляються у зв’язку із запитом про міжнародне співробітництво, якщо їх складено, засвідчено у відповідній формі офіційною особою компетентного органу запитуючої сторони або запитуваної сторони і скріплено гербовою печаткою компетентного органу, приймаються на території України без додаткового засвідчення (легалізації) у разі, якщо це передбачено міжнародним договором України.
Відомості, які містяться в матеріалах, отриманих у результаті виконання дій, передбачених у запиті про міжнародне співробітництво, органами іноземної держави та за процедурою, передбаченою законодавством запитуваної держави, не потребують легалізації і визнаються судом допустимими, якщо під час їх отримання не було порушено засади справедливого судочинства, права людини і основоположні свободи.
Правовий статус учасників кримінального провадження в іноземній державі не потребує додаткового встановлення за правилами Кримінального процесуального кодексу України. (стаття 550 Кримінального процесуального Кодексу України).

Обставини, які слід враховувати при здійсненні захисту у випадках обвинувачення особи у вчиненні кримінального правопорушення на території України з використанням доказів, отриманих в іншій країні за результатами міжнародного співробітництва

При здійсненні захисту особи, яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення на території України з використанням доказів, отриманих в іншій країні за результатами міжнародного співробітництва, вважається за доцільне звертати увагу на наступне.

  1. Чи відповідає запит (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво, складене уповноваженим органом України, а також додатки до нього, вимогам статті 548 Кримінального процесуального Кодексу України та суті кримінального провадження, в рамках якого направлено запит (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво.
  2. Чи дотримано вимоги Кримінального процесуального Кодексу України щодо порядку залучення перекладача для здійснення перекладу запиту (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво, складеного уповноваженим органом України, а також додатків до нього, на мову, визначену відповідним міжнародним договором України, а за відсутності такого договору– офіційною мовою запитуваної сторони або іншою прийнятою для цієї сторони мовою.(стаття 68, частина 3 стаття 548 Кримінального процесуального Кодексу України).
  3. Чи визначені в запиті (дорученні, клопотанні) про міжнародне співробітництво, складеному уповноваженим органом України, всі необхідні і можливі процесуальні дії та розшукові заходи, виконання яких потрібно здійснити на території іншої країни для всебічного, повного і об’єктивного проведення досудового розслідування і судового розгляду кримінального провадження в Україні.
  4. Чи мають доказове обвинувальне або виправдувальне значення матеріали, отримані в результаті виконання іншою країною запиту (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво, складеного уповноваженим органом України та чи правильно їх застосовано для правової кваліфікації кримінального правопорушення, вчиненого особою на території України.
  5. Чи дотримано вимоги Кримінального процесуального Кодексу України щодо порядку залучення перекладача для здійснення перекладу з іноземної на українську мову, або на ту мову, яку розуміє підозрюваний або обвинувачений, матеріалів, отриманих в результаті виконання іншою країною запиту (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво, складеного уповноваженим органом України.
  6. Чи залучені до матеріалів кримінально провадження всі матеріали, отримані в результаті виконання іншою країною запиту (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво, складеного уповноваженим органом України.
  7. Якщо до кримінального провадження залучено не всі ж, отримані в результаті виконання іншою країною запиту (доручення, клопотання) про міжнародне співробітництво, складеного уповноваженим органом України, слід перевірити наявність для цього правових підстав (виділення для додаткової перевірки, виділення в окреме провадження, матеріали не залучено без будь-яких правових підстав тощо).