Дії у випадку оформлення кредиту на втрачений (викрадений) паспорт

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальна інформація

Часта ситуація, коли на викрадений (втрачений) паспорт або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються кредитні договори. Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.

Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях

В випадку втрати паспорта чи якщо особі стало відомо, що шахраї оформили на неї кредит слід:

Невідкладно звернутись до поліції із заявою про втрату паспорта та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. При цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів.

Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України.

Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті Українського бюро кредитних історій в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" (Увага! Це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію).

Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:

Перевірити власну кредитну історію, запросивши інформацію онлайн на вебсторінці бюро кредитних історій чи робили банки/мікрофінансові організації (МФО) запити щодо кредитної історії особи перед оформленням на неї кредиту, а також перелік організацій, в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати таку інформацію (довідку), яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 04 січня 2022 року надходять до додатку Порталу Дія. Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:

  1. Українське бюро кредитних історій (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
  2. Міжнародне бюро кредитних історій;
  3. Перше українське бюро кредитних історій;
  4. Українське кредитне бюро.

→ Якщо особі стало відомо, що на неї оформили кредит, необхідно негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість, з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу, що від імені особи діють шахраї. Постраждала особа має право вимагати негайного закриття кредитної лінії, закриття лімітів (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести якомога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те, що відповідний факт розслідується органами поліції (оскільки особа не брали кредит) шляхом написання відповідної заяви.

Звернутися із заявою до регулятора - Національного банку України про підроблення документів з метою укладення договору онлайн-кредиту на ім’я особи.

Звернутися для отримання нового паспорта на вибір до: територіального органу Державної міграційної служби України, центру надання адміністративних послуг; Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» (вартість оформлення паспорта в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж через інша зазначені установи).

Дуже часто шахраї оформляють кредити одразу в декількох банках чи МФО, і намагаються збільшити кредитний ліміт по кредитним лініям. Часто їм це вдається навіть після того як подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до органу поліції.

Бюро кредитних історій надає платні послуги, які "заморожують" кредитну історію для показу та інформують банківські установи, що особа не бажає укладати кредитний договір (чи давати кредит все одно залежить від банку, але це мінімізує ризики і слугуватиме додатковим доказом для суду).

Що варто знати про розгляд в поліції заяви про вчинення кримінального правопорушення щодо шахрайства:

Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу. Перевагою та вагомим доказом для суду буде встановлення винних осіб у кримінальній справі.

У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити банк, МФО, бюро кредитних історій (зокрема особа може на основі рішення суду вимагати вилучення запису про шахрайський кредит з кредитної історії), додавши як доказ копію рішення суду.

Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним

Судова практика

Див. також: