Відмінності між версіями «Дії у випадку оформлення кредиту на втрачений (викрадений) паспорт»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 4 проміжні версії ще одного користувача)
Рядок 4: Рядок 4:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закон України «Про споживче кредитування»]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0223-19#Text Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події]


== Загальна інформація ==
== Загальна інформація ==
Рядок 9: Рядок 11:


== Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях ==
== Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях ==
В випадку втрати паспорта чи якщо вам стало відомо що шахраї оформили на вас кредит вам слід:
В випадку втрати паспорта чи якщо особі стало відомо, що шахраї оформили на неї кредит слід:


# '''Невідкладно звернутись до поліції із заявою про втрату паспорта''' та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, при цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів. Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в  даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України. Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті [https://www.ubki.ua/ru/lost-passport Українського бюро кредитних історій] в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" ('''Увага!''' це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію). Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:
'''Невідкладно звернутись до поліції із [[Порядок та підстави звернення до поліції за фактами вчинення кримінальних правопорушень|заявою про втрату паспорта]]''' та отримати витяг з [https://uk.wikipedia.org/wiki/Єдиний_реєстр_досудових_розслідувань Єдиного реєстру досудових розслідувань]. При цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів.  
#* Сервіс Міністерства внутрішніх справ https://wanted.mvs.gov.ua/passport/
#* Сервіс Державної Міграційної служби https://nd.dmsu.gov.ua
# '''Перевірити власну кредитну історію''', запросивши таку інформацію он-лайн на веб сторінці (вона покаже чи робили банки/МФО запити до вашої кредитної перед оформленням на вас кредиту, та покаже перелік організацій в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати інформацію (довідку) яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 4 січня 2022 р. надходять в до додатку [https://uk.wikipedia.org/wiki/Дія_(сервіс) '''Дія''']'''.''' Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:
## [https://www.ubki.ua/ru/ Українського бюро кредитних історій] (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
## [https://credithistory.com.ua/ua/# Міжнародного бюро кредитних історій];
## [https://www.pvbki.com/ukr/ Першого українського бюро кредитних історій];
## [https://creditua.com/ Українського кредитного бюро].
# Якщо вам стало відомо що на вас взяли кредит необхідно '''негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість''', з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу що від вашого іменні діють шахраї, просіть негайно закрити кредитну лінію (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести як змога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те що справа перебуває на розслідувані поліції  шляхом написання відповідної заяви.
# '''Звернутися для отримання нового паспорта''' слід звернутись на вибір до: [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html 1) територіального органу Державної міграційної служби України] 2) [https://uk.wikipedia.org/wiki/Центр_надання_адміністративних_послуг ЦНАП] 3) Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» (вартість послуг з отримання паспорта  в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж ДМС чи ЦНАП) з метою отримання нового паспорта.


Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу насамперед зібрану поліцією в рамках досудового розслідування та подальшого розгляду справи переданої поліцією до суду (при цьому такі кримінальні справи дуже часто можуть не дійти до суду). У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити бюро кредитних історій з метою оскарження наявної, додавши як доказ копію рішення суду.  
Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html територіальному органі Державної міграційної служби України].
 
Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті [https://www.ubki.ua/ru/lost-passport Українського бюро кредитних історій] в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" ('''Увага!''' Це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію).
 
Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:
 
* Сервіс Міністерства внутрішніх справ: https://wanted.mvs.gov.ua/passport/.
* Сервіс Державної міграційної служби України: https://nd.dmsu.gov.ua.
 
→ '''Перевірити власну кредитну історію''', запросивши інформацію онлайн на вебсторінці бюро кредитних історій чи робили банки/мікрофінансові організації (МФО) запити щодо кредитної історії особи перед оформленням на неї кредиту, а також перелік організацій, в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати таку інформацію (довідку), яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 04 січня 2022 року надходять до додатку [https://diia.gov.ua/ Порталу Дія]'''.''' Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:
# [https://www.ubki.ua/ru/ Українське бюро кредитних історій] (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
# [https://credithistory.com.ua/ua/# Міжнародне бюро кредитних історій];
# [https://www.pvbki.com/ukr/ Перше українське бюро кредитних історій];
# [https://creditua.com/ Українське кредитне бюро].
→ Якщо особі стало відомо, що на неї оформили кредит, необхідно '''негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість''', з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу, що від імені особи діють шахраї. Постраждала особа має право вимагати негайного закриття кредитної лінії, закриття лімітів (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести якомога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те, що відповідний факт розслідується органами поліції (оскільки особа не брали кредит) шляхом написання відповідної заяви.
 
→ '''Звернутися із заявою до регулятора -''' [https://bank.gov.ua/ua/consumer-protection Національного банку України] про підроблення документів з метою укладення договору онлайн-кредиту на ім’я особи.
 
→ '''Звернутися для отримання нового паспорта''' на вибір до: [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html територіального органу Державної міграційної служби України], [https://guide.diia.gov.ua/asc/ центру надання адміністративних послуг]; [https://pasport.org.ua/ Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ»] (вартість оформлення паспорта  в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж через інша зазначені установи).
 
Дуже часто шахраї оформляють кредити одразу в декількох банках чи МФО, і намагаються збільшити кредитний ліміт по кредитним лініям. Часто їм це вдається навіть після того як подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до органу поліції.
 
Бюро кредитних історій надає [https://www.ubki.ua/statuskontrol-ua платні послуги], які "заморожують" кредитну історію для показу та інформують банківські установи, що особа не бажає укладати кредитний договір (чи давати кредит все одно залежить від банку, але це мінімізує ризики і слугуватиме додатковим доказом для суду).
 
Що варто знати про розгляд в поліції заяви про вчинення кримінального правопорушення щодо шахрайства:
 
* проблеми юрисдикції між [https://cyberpolice.gov.ua Департаментом кіберполіції Національної поліції України] та відділком поліції. Дуже часто [https://cyberpolice.gov.ua Департамент кіберполіції Національної поліції України] перенаправляє справи на розслідування в районі відділки поліції;
* якщо орган поліції не порушує кримінальну справу за заявою особи щодо шахрайства, вона може звертатись до суду і [[Оскарження бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР|оскаржити невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань]];   
* у випадку [[Підстави закриття провадження у кримінальній справі|закриття кримінальної справи]] органом поліції, особа може оскаржити постанову про закриття кримінальної справи до суду протягом 10 днів (строк в окремих випадках можна продовжити і рахувати з моменту вручення такої постанов. Однак не варто затягувати, оскільки суд може відмовитись розглядати таку заяву у зв'язку з пропуском строку оскарження);
* у випадку бездіяльності працівника органу поліції, особа має право звернутися зі скаргою на ім'я керівника органу поліції або головного управлінню поліції в області (направити поштою листа в якому викласти про дії (бездіяльність), що оскаржуються, чи на безкоштовну гарячу лінію орагну поліції 0-800-50-02-02).
 
Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|суду]] з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу. Перевагою та вагомим доказом для суду буде встановлення винних осіб у кримінальній справі.  
 
У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити банк, МФО, бюро кредитних історій (зокрема особа може на основі рішення суду вимагати вилучення запису про шахрайський кредит з кредитної історії), додавши як доказ копію рішення суду.  


== Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним ==
== Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним ==
Рядок 29: Рядок 55:
== Судова практика ==
== Судова практика ==
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/86271880 Рішення Франківського районного суду м. Львова від 06 грудня 2019 року у справі № 465/520/19]
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/86271880 Рішення Франківського районного суду м. Львова від 06 грудня 2019 року у справі № 465/520/19]
== Див. також: ==
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Кредитна_історія:_організація,_формування_та_обігу._Бюро_кредитних_історій Кредитна історія: організація, формування та обігу. Бюро кредитних історій]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Стягнення_боргу_за_онлайн_кредитом Стягнення боргу за онлайн кредитом]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Алгоритим_дій_у_разі_оформлення_шахрайського_онлайн-кредиту_на_ім%27я_іншої_особи Алгоритим дій у разі оформлення шахрайського онлайн-кредиту на ім'я іншої особи]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Види_мобільних_шахрайств_та_методи_їх_протидії Види мобільних шахрайств та методи їх протидії]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Шахрайство Шахрайство]


[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Позика, кредит, банківський вклад]]
[[Категорія:Позика, кредит, банківський вклад]]

Поточна версія на 10:55, 2 лютого 2022

Нормативна база

Загальна інформація

Часта ситуація, коли на викрадений (втрачений) паспорт або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються кредитні договори. Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.

Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях

В випадку втрати паспорта чи якщо особі стало відомо, що шахраї оформили на неї кредит слід:

Невідкладно звернутись до поліції із заявою про втрату паспорта та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. При цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів.

Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України.

Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті Українського бюро кредитних історій в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" (Увага! Це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію).

Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:

Перевірити власну кредитну історію, запросивши інформацію онлайн на вебсторінці бюро кредитних історій чи робили банки/мікрофінансові організації (МФО) запити щодо кредитної історії особи перед оформленням на неї кредиту, а також перелік організацій, в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати таку інформацію (довідку), яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 04 січня 2022 року надходять до додатку Порталу Дія. Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:

  1. Українське бюро кредитних історій (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
  2. Міжнародне бюро кредитних історій;
  3. Перше українське бюро кредитних історій;
  4. Українське кредитне бюро.

→ Якщо особі стало відомо, що на неї оформили кредит, необхідно негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість, з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу, що від імені особи діють шахраї. Постраждала особа має право вимагати негайного закриття кредитної лінії, закриття лімітів (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести якомога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те, що відповідний факт розслідується органами поліції (оскільки особа не брали кредит) шляхом написання відповідної заяви.

Звернутися із заявою до регулятора - Національного банку України про підроблення документів з метою укладення договору онлайн-кредиту на ім’я особи.

Звернутися для отримання нового паспорта на вибір до: територіального органу Державної міграційної служби України, центру надання адміністративних послуг; Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» (вартість оформлення паспорта в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж через інша зазначені установи).

Дуже часто шахраї оформляють кредити одразу в декількох банках чи МФО, і намагаються збільшити кредитний ліміт по кредитним лініям. Часто їм це вдається навіть після того як подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до органу поліції.

Бюро кредитних історій надає платні послуги, які "заморожують" кредитну історію для показу та інформують банківські установи, що особа не бажає укладати кредитний договір (чи давати кредит все одно залежить від банку, але це мінімізує ризики і слугуватиме додатковим доказом для суду).

Що варто знати про розгляд в поліції заяви про вчинення кримінального правопорушення щодо шахрайства:

Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу. Перевагою та вагомим доказом для суду буде встановлення винних осіб у кримінальній справі.

У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити банк, МФО, бюро кредитних історій (зокрема особа може на основі рішення суду вимагати вилучення запису про шахрайський кредит з кредитної історії), додавши як доказ копію рішення суду.

Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним

Судова практика

Див. також: