Дії у випадку оформлення кредиту на втрачений (викрадений) паспорт: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(Не показані 9 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 3: Рядок 3:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільно процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закон України «Про споживче кредитування»]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0223-19#Text Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події]


== Загальна інформація ==
== Загальна інформація ==
В останні роки набула розповсюдження ситуація, коли на [[Поновлення загублених документів: паспорт, водійські права, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт)|викрадений (втрачений) паспорт]] або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються [[Кредитний договір: порядок укладення, його зміна, розірвання та виконання|кредитні договори]]. Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.
Часта ситуація, коли на [[Поновлення загублених документів: паспорт, водійські права, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт)|викрадений (втрачений) паспорт]] або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються [[Кредитний договір: порядок укладення, його зміна, розірвання та виконання|кредитні договори.]] Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.


== Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях ==
== Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях ==
♦ Звернутися до поліції із заявою про втрату паспорта та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В випадку втрати паспорта чи якщо особі стало відомо, що шахраї оформили на неї кредит слід:


♦ Звернутися до [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html територіального органу Державної міграційної служби України] з метою отримання нового паспорта.  
→ '''Невідкладно звернутись до поліції із [[Порядок та підстави звернення до поліції за фактами вчинення кримінальних правопорушень|заявою про втрату паспорта]]''' та отримати витяг з [https://uk.wikipedia.org/wiki/Єдиний_реєстр_досудових_розслідувань Єдиного реєстру досудових розслідувань]. При цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів.  
{| class="wikitable"
|'''Увага!''' З метою мінімізацію майбутніх ризиків продовження використання викраденого  (втраченого) паспорта можна пересвідчитися про його внесення до бази  викрадених та втрачених документів за посиланням: https://wanted.mvs.gov.ua/passport/.  


У випадку, якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України.  
Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html територіальному органі Державної міграційної служби України].  
|}
[[Файл:Використання банківської картки.png|міні]]


♦ Перевірити власну кредитну історію, запросивши таку інформацію он-лайн на вебсторінці:
Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті [https://www.ubki.ua/ru/lost-passport Українського бюро кредитних історій] в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" ('''Увага!''' Це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію).
# [https://www.ubki.ua/ru/ Українського бюро кредитних історій];
# [https://credithistory.com.ua/ua/# Міжнародного бюро кредитних історій];
# [https://www.pvbki.com/ukr/ Першого українського бюро кредитних історій];
# [https://creditua.com/ Українського кредитного бюро].
Така інформація (довідка) може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від '''25 до 50 гривень.'''


♦ У випадку виявлення в кредитній історій заборгованості, до якої громадянин не має відношення, необхідно негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість, з’ясувати на якій підставі вона утворилася. У разі виявлення, що кредитна заборгованість виникла з використанням втраченого паспорта, потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту шляхом написання відповідної заяви.
Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:


♦ Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики).  
* Сервіс Міністерства внутрішніх справ: https://wanted.mvs.gov.ua/passport/.
* Сервіс Державної міграційної служби України: https://nd.dmsu.gov.ua.


У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити бюро кредитних історій з метою оскарження наявної, додавши як доказ копію рішення суду.
→ '''Перевірити власну кредитну історію''', запросивши інформацію онлайн на вебсторінці бюро кредитних історій чи робили банки/мікрофінансові організації (МФО) запити щодо кредитної історії особи перед оформленням на неї кредиту, а також перелік організацій, в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати таку інформацію (довідку), яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 04 січня 2022 року надходять до додатку [https://diia.gov.ua/ Порталу Дія]'''.''' Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:
# [https://www.ubki.ua/ru/ Українське бюро кредитних історій] (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
# [https://credithistory.com.ua/ua/# Міжнародне бюро кредитних історій];
# [https://www.pvbki.com/ukr/ Перше українське бюро кредитних історій];
# [https://creditua.com/ Українське кредитне бюро].
→ Якщо особі стало відомо, що на неї оформили кредит, необхідно '''негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість''', з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу, що від імені особи діють шахраї. Постраждала особа має право вимагати негайного закриття кредитної лінії, закриття лімітів (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести якомога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те, що відповідний факт розслідується органами поліції (оскільки особа не брали кредит) шляхом написання відповідної заяви.
 
→ '''Звернутися із заявою до регулятора -''' [https://bank.gov.ua/ua/consumer-protection Національного банку України] про підроблення документів з метою укладення договору онлайн-кредиту на ім’я особи.
 
→ '''Звернутися для отримання нового паспорта''' на вибір до: [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html територіального органу Державної міграційної служби України], [https://guide.diia.gov.ua/asc/ центру надання адміністративних послуг]; [https://pasport.org.ua/ Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ»] (вартість оформлення паспорта  в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж через інша зазначені установи).
 
Дуже часто шахраї оформляють кредити одразу в декількох банках чи МФО, і намагаються збільшити кредитний ліміт по кредитним лініям. Часто їм це вдається навіть після того як подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до органу поліції.
 
Бюро кредитних історій надає [https://www.ubki.ua/statuskontrol-ua платні послуги], які "заморожують" кредитну історію для показу та інформують банківські установи, що особа не бажає укладати кредитний договір (чи давати кредит все одно залежить від банку, але це мінімізує ризики і слугуватиме додатковим доказом для суду).
 
Що варто знати про розгляд в поліції заяви про вчинення кримінального правопорушення щодо шахрайства:
 
* проблеми юрисдикції між [https://cyberpolice.gov.ua Департаментом кіберполіції Національної поліції України] та відділком поліції. Дуже часто [https://cyberpolice.gov.ua Департамент кіберполіції Національної поліції України] перенаправляє справи на розслідування в районі відділки поліції;
* якщо орган поліції не порушує кримінальну справу за заявою особи щодо шахрайства, вона може звертатись до суду і [[Оскарження бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР|оскаржити невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань]];   
* у випадку [[Підстави закриття провадження у кримінальній справі|закриття кримінальної справи]] органом поліції, особа може оскаржити постанову про закриття кримінальної справи до суду протягом 10 днів (строк в окремих випадках можна продовжити і рахувати з моменту вручення такої постанов. Однак не варто затягувати, оскільки суд може відмовитись розглядати таку заяву у зв'язку з пропуском строку оскарження);
* у випадку бездіяльності працівника органу поліції, особа має право звернутися зі скаргою на ім'я керівника органу поліції або головного управлінню поліції в області (направити поштою листа в якому викласти про дії (бездіяльність), що оскаржуються, чи на безкоштовну гарячу лінію орагну поліції 0-800-50-02-02).
 
Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|суду]] з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу. Перевагою та вагомим доказом для суду буде встановлення винних осіб у кримінальній справі.
 
У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити банк, МФО, бюро кредитних історій (зокрема особа може на основі рішення суду вимагати вилучення запису про шахрайський кредит з кредитної історії), додавши як доказ копію рішення суду.  


== Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним ==
== Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним ==
* [[Файл:Зразок позовна заява.docx|міні]]
* [[Файл:Зразок клопотання про проведення почеркознавчої експертизи.docx|міні]]
* [[Файл:Зразок клопотання про проведення почеркознавчої експертизи.docx|міні]]


== Судова практика ==
== Судова практика ==
* [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86271880 Рішення Франківського районного суду м. Львова від 06 грудня 2019 року у справі № 465/520/19]
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/86271880 Рішення Франківського районного суду м. Львова від 06 грудня 2019 року у справі № 465/520/19]
[[Категорія:Договірне (зобов’язальне) право]]
 
== Див. також: ==
 
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Кредитна_історія:_організація,_формування_та_обігу._Бюро_кредитних_історій Кредитна історія: організація, формування та обігу. Бюро кредитних історій]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Стягнення_боргу_за_онлайн_кредитом Стягнення боргу за онлайн кредитом]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Алгоритим_дій_у_разі_оформлення_шахрайського_онлайн-кредиту_на_ім%27я_іншої_особи Алгоритим дій у разі оформлення шахрайського онлайн-кредиту на ім'я іншої особи]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Види_мобільних_шахрайств_та_методи_їх_протидії Види мобільних шахрайств та методи їх протидії]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Шахрайство Шахрайство]
 
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Позика, кредит, банківський вклад]]

Версія за 10:55, 2 лютого 2022

Нормативна база

Загальна інформація

Часта ситуація, коли на викрадений (втрачений) паспорт або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються кредитні договори. Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.

Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях

В випадку втрати паспорта чи якщо особі стало відомо, що шахраї оформили на неї кредит слід:

Невідкладно звернутись до поліції із заявою про втрату паспорта та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. При цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів.

Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України.

Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті Українського бюро кредитних історій в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" (Увага! Це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію).

Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:

Перевірити власну кредитну історію, запросивши інформацію онлайн на вебсторінці бюро кредитних історій чи робили банки/мікрофінансові організації (МФО) запити щодо кредитної історії особи перед оформленням на неї кредиту, а також перелік організацій, в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати таку інформацію (довідку), яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 04 січня 2022 року надходять до додатку Порталу Дія. Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:

  1. Українське бюро кредитних історій (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
  2. Міжнародне бюро кредитних історій;
  3. Перше українське бюро кредитних історій;
  4. Українське кредитне бюро.

→ Якщо особі стало відомо, що на неї оформили кредит, необхідно негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість, з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу, що від імені особи діють шахраї. Постраждала особа має право вимагати негайного закриття кредитної лінії, закриття лімітів (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести якомога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те, що відповідний факт розслідується органами поліції (оскільки особа не брали кредит) шляхом написання відповідної заяви.

Звернутися із заявою до регулятора - Національного банку України про підроблення документів з метою укладення договору онлайн-кредиту на ім’я особи.

Звернутися для отримання нового паспорта на вибір до: територіального органу Державної міграційної служби України, центру надання адміністративних послуг; Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» (вартість оформлення паспорта в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж через інша зазначені установи).

Дуже часто шахраї оформляють кредити одразу в декількох банках чи МФО, і намагаються збільшити кредитний ліміт по кредитним лініям. Часто їм це вдається навіть після того як подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до органу поліції.

Бюро кредитних історій надає платні послуги, які "заморожують" кредитну історію для показу та інформують банківські установи, що особа не бажає укладати кредитний договір (чи давати кредит все одно залежить від банку, але це мінімізує ризики і слугуватиме додатковим доказом для суду).

Що варто знати про розгляд в поліції заяви про вчинення кримінального правопорушення щодо шахрайства:

Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу. Перевагою та вагомим доказом для суду буде встановлення винних осіб у кримінальній справі.

У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити банк, МФО, бюро кредитних історій (зокрема особа може на основі рішення суду вимагати вилучення запису про шахрайський кредит з кредитної історії), додавши як доказ копію рішення суду.

Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним

Судова практика

Див. також: