Дії особи у випадку виявлення у платіжному документі електропостачальника помилкових показань приладу обліку (лічильника): відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показано 4 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/575/97-%D0%B2%D1%80 ЗУ “ Про електроенергетику” від 16.10.1997 №575/97-ВР.]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/main/2019-19 Закон України "Про ринок електричної енергії"]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/main/2019-19 Закон України "Про ринок електричної енергії"]<br />
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 Закон України "Про захист прав споживачів"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0311874-18 Кодекс комерційного обліку електричної енергії, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 311 (далі - Кодекс)]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - Правила)]


== Строки розгляду питання ==
== Загальна інформація ==
Представник енергопостачальника повинен протягом '''5 днів''' від дня подання заяви перевірити рахунок, а в разі потреби протягом '''20 днів''' перевірити прилад обліку та повідомити споживача про результати перевірки.<br />
'''Електропостачальник''' - суб’єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу (пункт 30 частини першої статті 1 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/main/2019-19 Закону України "Про ринок електричної енергії"] (далі - Закон).
Якщо доступ до приладу обліку неможливий, представник енергопостачальника виписує платіжний документ на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії за попередній період, про що робиться відповідна позначка в особовому рахунку споживача.
 
== Особливі випадки ==
'''Споживач''' - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (пункт 84 частини першої статті 1 [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/main/2019-19 Закону]).
Якщо протягом двох розрахункових періодів представник енергопостачальника не мав доступу до приладу обліку, він залишає споживачу в поштовій скриньці повідомлення про дату наступного відвідання чи прохання передати показання приладу обліку енергопостачальнику. <br />
 
Якщо після цього споживач не передав відомостей про кількість спожитої електричної енергії, енергопостачальник має право через 30 днів після дати відправлення письмового попередження припинити постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до статті 58 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#n1113 Закону] споживач, зокрема має право подавати відповідному електропостачальнику, оператору системи розподілу <u>звернення, скарги та претензії</u>, зокрема щодо якості електропостачання, щодо надання послуг з постачання електричної енергії та отримувати в установленому законодавством порядку вмотивовані відповіді або повідомлення про заходи щодо усунення електропостачальником причин скарги.
 
== Звернення споживача до електропостачальника ==
У разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред’явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це '''заяву''' електропостачальнику, який надав розрахунковий документ.
 
Електропостачальник '''протягом 5 робочих днів''' від дня одержання заяви перевіряє документ (рахунок) щодо оплати електричної енергії, послуг з розподілу (передачі), комерційного обліку електричної енергії, компенсації перетікань реактивної електричної енергії тощо, у разі необхідності звертається  щодо перевірки даних комерційного обліку (підпункт 2.3.5 пункту 2.3. розділу II [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Правил]).
 
На підставі отриманих за результатами перевірки даних комерційного обліку електропостачальник, оператор системи та постачальник послуг комерційного обліку за необхідності <u>проводять відповідні коригування</u>.
 
За результатами перевірки електропостачальник повідомляє споживача.
 
== Перевірка лічильника ==
Заінтересована сторона має право ініціювати проведення позапланової технічної перевірки роботи вузлів обліку, засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) (зокрема параметрів програмування) та схем їх підключення відповідно до вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0311874-18 Кодексу].
 
Якщо протягом двох розрахункових періодів уповноважені представники електропостачальника не мали доступу до вузла обліку та ЗВТ споживача, вони направляють споживачу поштою <u>повідомлення про дату наступного відвідування чи прохання передати покази засобу обліку</u>. Якщо після цього споживач не передав дані про кількість спожитої електричної енергії та/або не надав доступу до вузла обліку та ЗВТ, цей факт фіксується '''актом про недопуск'''. Водночас якщо недопуск до вузлів обліку та ЗВТ під час проведення їх позапланового контрольного огляду або технічної перевірки спричинений умисними діями (бездіяльністю) споживача, то такий факт фіксується актом про недопуск одразу (підпункт 6.2.6 пункт 6.2 розділу VI [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0311874-18 Кодексу]).
 
Один екземпляр акта про недопуск має бути <u>особисто вручений під підпис</u> споживачу, або <u>відправлений поштовим зв'язком рекомендованим листом із повідомленням про вручення</u> поштових відправлень.
 
== Див. також ==
* [[Відповідальність за споживання необлікованої електричної енергії]]
* [[Порядок отримання компенсації за неякісні послуги з електропостачання]]
* [[Припинення постачання енергопостачальником електричної енергії побутовим споживачам. Оформлення претензій]]


[[Категорія: Квартирна плата та комунальні послуги]]
[[Категорія: Квартирна плата та комунальні послуги]]

Поточна версія на 13:34, 24 грудня 2021

Нормативна база

Загальна інформація

Електропостачальник - суб’єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу (пункт 30 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон).

Споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання (пункт 84 частини першої статті 1 Закону).

Відповідно до статті 58 Закону споживач, зокрема має право подавати відповідному електропостачальнику, оператору системи розподілу звернення, скарги та претензії, зокрема щодо якості електропостачання, щодо надання послуг з постачання електричної енергії та отримувати в установленому законодавством порядку вмотивовані відповіді або повідомлення про заходи щодо усунення електропостачальником причин скарги.

Звернення споживача до електропостачальника

У разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред’явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву електропостачальнику, який надав розрахунковий документ.

Електропостачальник протягом 5 робочих днів від дня одержання заяви перевіряє документ (рахунок) щодо оплати електричної енергії, послуг з розподілу (передачі), комерційного обліку електричної енергії, компенсації перетікань реактивної електричної енергії тощо, у разі необхідності звертається щодо перевірки даних комерційного обліку (підпункт 2.3.5 пункту 2.3. розділу II Правил).

На підставі отриманих за результатами перевірки даних комерційного обліку електропостачальник, оператор системи та постачальник послуг комерційного обліку за необхідності проводять відповідні коригування.

За результатами перевірки електропостачальник повідомляє споживача.

Перевірка лічильника

Заінтересована сторона має право ініціювати проведення позапланової технічної перевірки роботи вузлів обліку, засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) (зокрема параметрів програмування) та схем їх підключення відповідно до вимог Кодексу.

Якщо протягом двох розрахункових періодів уповноважені представники електропостачальника не мали доступу до вузла обліку та ЗВТ споживача, вони направляють споживачу поштою повідомлення про дату наступного відвідування чи прохання передати покази засобу обліку. Якщо після цього споживач не передав дані про кількість спожитої електричної енергії та/або не надав доступу до вузла обліку та ЗВТ, цей факт фіксується актом про недопуск. Водночас якщо недопуск до вузлів обліку та ЗВТ під час проведення їх позапланового контрольного огляду або технічної перевірки спричинений умисними діями (бездіяльністю) споживача, то такий факт фіксується актом про недопуск одразу (підпункт 6.2.6 пункт 6.2 розділу VI Кодексу).

Один екземпляр акта про недопуск має бути особисто вручений під підпис споживачу, або відправлений поштовим зв'язком рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштових відправлень.

Див. також