Додаткові відпустки військовослужбовцям у зв'язку з навчанням

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 13:16, 6 березня 2017, створена Kyiv4.kyiv (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативно правова база == * [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008 Указ Президента України «Про По...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативно правова база

Загальний порядок надання військовослужбовцям додаткових відпусток у зв'язку з навчанням

Відповідно ст. 180 Указу Президента України Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Указ), військовослужбовці мають право на відпустки. Надання військовослужбовцям відпусток та відкликання з них здійснюється відповідно до порядку, встановленого Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно п. 2 - військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються додаткові відпустки у зв'язку з навчанням.
За приписами ст. 181 Указу, щорічні додаткові відпустки можуть бути використані одночасно зі щорічною основною відпусткою або в інший строк з урахуванням побажання військовослужбовців та інтересів військової служби. Їх тривалість не впливає на тривалість щорічної основної відпустки. У разі переміщення військовослужбовця по службі невикористана ним відпустка (частина відпустки) надається за новим місцем військової служби.

Статтею 10-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв'язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України "Про відпустки". Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України. У разі якщо Законом України "Про відпустки" або іншими законами України передбачено надання додаткових відпусток без збереження заробітної плати, такі відпустки військовослужбовцям надаються без збереження грошового забезпечення.

Категорії військовослужбовців, яким надаються додаткові відпустки у зв'язку з навчанням

Категорії військовослужбовців, яким надаються додаткові відпустки:

1. Статтею 55 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, - військовослужбовцям, допущеним до складання вступних іспитів у вищі навчальні заклади з вечірньою та заочною формами навчання, надаються відпустки строком 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця знаходження навчального закладу і назад.
Документом, який дає право на зазначену відпустку, є повідомлення за підписом керівника навчального закладу про допуск до складання вступних іспитів.

Військовослужбовцям, які успішно навчаються у вищих навчальних закладах без відриву від служби, надаються додаткові відпустки:

  • на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на першому та другому курсах:

- незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання - 30 календарних днів;

  • на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на третьому і наступних курсах:

- незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання - 40 календарних днів;

  • на період складання державних іспитів у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації - 30 календарних днів;
  • на період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) військовослужбовцям, які навчаються у вищих навчальних закладах I-II рівнів акредитації з вечірньою та заочною формами навчання, - два місяці, а III-IV рівнів акредитації - чотири місяці.

2. Згідно Положення про проходження військової служби солдатами (матросами), сержантами і старшинами Збройних Сил України, особи рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, мають право на додаткові відпустки у зв'язку з навчанням у вищих навчальних закладах без відриву від служби (ст. 53).
Тривалість і умови надання відпустки для навчання даної категорії військовослужбовців такі ж як і у попередньої (осіб офіцерського складу, прапорщиків (мічманів) (ст. 56).

Відповідно приписів ЗУ «Про відпустки» працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки:

  • на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на першому та другому курсах у вищих навчальних закладах:

- незалежно від рівня акредитації з заочною формою навчання - 30 календарних днів;

  • на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на третьому і наступних курсах у вищих навчальних закладах:

- незалежно від рівня акредитації з заочною формою навчання - 40 календарних днів;

  • на період складання державних іспитів у вищих навчальних закладах незалежно від рівня акредитації - 30 календарних днів;
  • на період підготовки та захисту дипломного проекту (роботи) студентам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання першого та другого рівнів акредитації, - два місяці, а у вищих навчальних закладах третього і четвертого рівнів акредитації - чотири місяці.

У яких ще випадках військовослужбовцям надаються додаткові оплачувані відпустки?

Тривалість додаткових оплачуваних відпусток працівникам, які здобувають другу (наступну) вищу освіту за заочною (вечірньою) формою навчання у навчальних закладах післядипломної освіти та вищих навчальних закладах, що мають у своєму підпорядкуванні підрозділи післядипломної освіти, визначається як для осіб, які навчаються на третьому і наступних курсах вищого навчального закладу відповідного рівня акредитації.

Працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, для підготовки та складання іспитів надається один раз на рік додаткова оплачувана відпустка з розрахунку 10 календарних днів на кожний іспит.

Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів та за їх бажанням протягом чотирьох років навчання – один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати працівника.
Для працівників, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процесс має свої особливості, законодавством може встановлюватись інша тривалість відпусток у зв'язку з навчанням.

Куди звертатися

З наведених норм не вбачається будь-якої заборони чи обмеження щодо надання військовослужбовцю додаткової відпустки на навчання.

Отже, якщо Вам відмовляє командування в її наданні, просіть надати вмотивовану письмову відмову з посиланням на норми законодавства.
У разі неправомірної відмови її можна оскаржити вищестоящому командуванню або до суду.