Добровільна сплата єдиного внеску (купівля страхового стажу для виплати пенсії)

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Наявність страхового стажу

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і за який сплачено страхові внески (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Відповідно до ст. 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу від 15 до 17 років по 31 грудня 2020 року. Віком 63 роки – за наявності страхового стажу від 17 до 27 років, особи віком 60 років – за наявності страхового стажу не менше 27 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.

Статтею 12 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що особи у яких відсутній необхідний страховий стаж можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь) згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

Хто має право на укладення угоди

Платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

Куди звернутися

Для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування необхідно звертатись за місцем проживання до органів Державної фіскальної служби України (далі - органи доходів та зборів).

Перелік необхідних документів

 1. Заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою згідно з додатком 4 до Інструкції;
 2. копію трудової книжки (за наявності);
 3. виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
 4. копію документа, що посвідчує особу;
 5. документ, що підтверджує членство в такому господарстві (для членів особистого селянського господарства) (пункт 2 розділу V Інструкції).

Строк розгляду заяви

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, після перевірки викладених у заяві відомостей органами доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до Типового договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, наведеного у додатку 4 до цієї Інструкції.

За бажання особи сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), і у разі отримання від неї заяви про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) після перевірки викладених у заяві відомостей органами доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою, наведеною в додатку 5 до Інструкції.

Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.

Підстави для відмови в укладенні договору про добровільну участь

Орган доходів і зборів відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) у разі, якщо особа:

 • підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
 • не відповідає вимогам встановлених для осіб, які мають право на укладення такого договору (див. розділ 3 цієї консультації);
 • надала неповні або недостовірні відомості;
 • раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;
 • бажає укласти договір на строк менше одного року (крім договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску).

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

Доплата до мінімального страхового внеску

Чи можливо зробити доплату до мінімального страхового внеску для зарахування періодів страхового стажу у разі, якщо особа  працює на 0,5 ставки й одержує на місяць зарплату меншу за мінімальну?

Згідно зі ст.24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає  загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

     Страховий стаж обчислюють в місяцях.

     Якщо застрахована особа підлягала  загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, то неповний місяць роботи зараховують у страховий стаж як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою ніж мінімальний страховий внесок.

     Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок – цей період зараховують у страховий стаж як повний місяць за умови відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою ніж мінімальний страховий внесок. Порядок проведення такої доплати визначено розділом 15 інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1.   

Розмір і строки сплати єдиного внеску

Єдиний внесок встановлюється в розмірі 22 % суми, що визначається платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску ((в 2020 році -1039,06 гривень).).
Додаткова інформація: Таблиця розміру мінімального та максимального єдиного соціального внеску в Україні.

Сума одноразово сплаченого єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), сплаченого за кожен місяць такого періоду, не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, та не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.

Приклад: сума одноразово сплаченого єдиного внеску за 2020, яка підлягає до сплати

Припустимо для отримання пенсії людині не вистачає 1 року (тобто 12 місяців) страхового стажу. Обчислення розміру доплати здійснюється за формулою:

Д = С × К × М, де:

Д – доплата за стаж,  якого не вистачає

 • С – страховий внесок з мінімальної заробітної плати за ставкою ЄСВ — 22%
 • К – коефіцієнт вартості компенсації, який застосовується при одноразовій сплаті
 • М – кількість місяців стажу, яких не вистачає для пенсії

Отже, з 01.01.2020 по 31.12.2020 мінімальна зарплата становить 4 723 гривні. Мінімальний страховий внесок за 22% ставкою ЄСВ 1039,06 грн. З урахуванням коефіцієнта, який застосовується при одноразовій сплаті (за 1 рік — 2) дорівнює 2078,12 грн.

Таким чином, сума, яку необхідно у 2020 році сплатити в ПФ за покупку одного року стажу складає 24 937,44 грн. (12 місяців × 2078,12).

Через підвищення мінімальної заробітної плати, розмір компенсації за кожен куплений рік страхового стажу буде збільшуватися.

→ 1039,06×2 = 2078,12 гривень (де 1039,06 - розмір мінімального страхового внеску в 2020 році; 2 - коефіцієнт 2) → 2078,12×12 = 24937,44 гривень (де 12 - кількість місяців, за які необхідно сплатити страховий стаж)