Добровільна сплата єдиного внеску (купівля страхового стажу для виплати пенсії)

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Наявність страхового стажу

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і за який сплачено страхові внески (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Починаючи з 01 січня 2019 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 26 років (стаття 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Якщо у особи не вистачає страхового стажу, вона може укласти угоду щодо добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціальне страхування та сплатити єдиний внесок за попередні періоди, під час яких не перебувала у трудових відносинах.

Хто має право на укладення угоди

Платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є:

Куди звернутися

Для укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування необхідно звертатись за місцем проживання до органів Державної фіскальної служби України (далі - органи доходів та зборів).

Перелік необхідних документів

  1. Заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою згідно з додатком 4 до Інструкції;
  2. копію трудової книжки (за наявності);
  3. виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5);
  4. копію документа, що посвідчує особу;
  5. документ, що підтверджує членство в такому господарстві (для членів особистого селянського господарства) (пункт 2 розділу V Інструкції).

Строк розгляду заяви

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, після перевірки викладених у заяві відомостей органами доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до Типового договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, наведеного у додатку 4 до цієї Інструкції.

За бажання особи сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), і у разі отримання від неї заяви про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) після перевірки викладених у заяві відомостей органами доходів і зборів у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою, наведеною в додатку 5 до Інструкції.

Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.

Підстави для відмови в укладенні договору про добровільну участь

Орган доходів і зборів відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) у разі, якщо особа:

  • підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
  • не відповідає вимогам встановлених для осіб, які мають право на укладення такого договору (див. розділ 3 цієї консультації);
  • надала неповні або недостовірні відомості;
  • раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;
  • бажає укласти договір на строк менше одного року (крім договорів про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску).

В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

Розмір і строки сплати єдиного внеску

Єдиний внесок встановлюється в розмірі 22 % суми, що визначається платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (в 2019 році - 918,06 гривень).
Додаткова інформація: Таблиця розміру мінімального та максимального єдиного соціального внеску в Україні.

Сума одноразово сплаченого єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), сплаченого за кожен місяць такого періоду, не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2, та не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого, виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.

Приклад: сума одноразово сплаченого єдиного внеску за 2019, яка підлягає до сплати

→ 918,06×2 = 1836,12 гривень (де 918,06 - розмір мінімального страхового внеску в 2019 році; 2 - коефіцієнт 2)
→ 1836,12×12 = 22033,44 гривень (де 12 - кількість місяців, за які необхідно сплатити страховий стаж)