Державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закон України "Про нотаріат"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закон України "Про нотаріат"]  
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2398-17 Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2398-17 Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"]  
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00 Наказ Міністерства юстції України від 18.10.2000 № 52/5  "Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні"]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00 Наказ Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5  "Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні"]  


== Державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань ==
== '''Право на шлюб''' ==
Статтею 21 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейного кодексу України] встановлено, що '''шлюб це''' сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.


Державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи на загальних підставах, передбачених законодавством України( [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00 Наказ Міністерства Юстиції України Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні])<br />
Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається (ст. 24 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 СК України]).


Адміністрація установи виконання покарань забезпечує засуджену особу бланком заяви про державну реєстрацію шлюбу встановленої форми (заява про державну реєстрацію шлюбу).<br />
Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі, повторний шлюб може бути зареєстрований лише після припинення попереднього шлюбу (ст. 25 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 СК України]).


Після заповнення засудженим тієї частини заяви, яка стосується його, '''начальник установи виконання покарань''':
Право на шлюб мають особи, які на день реєстрації шлюбу досягли 18 річного віку. 
# звіряє вказані в заяві відомості з паспортом або паспортним документом, який міститься в особовій справі засудженого.
# засвідчує справжність його підпису відповідно до статті 78 Закону України "[http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Про нотаріат]".
# направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає зареєструвати шлюб.
Одночасно цій особі повідомляються найменування та адреса відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань, у якому може бути проведена державна реєстрація шлюбу.<br />


При погодженні на державну реєстрацію шлюбу із засудженим особа заповнює отриману заяву в тій частині, що стосується її, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань.Якщо особа, яка погодилась на державну реєстрацію шлюбу із засудженим, не може через поважні причини особисто подати отриману заяву про державну реєстрацію шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань, заяву засудженого та заяву з відомостями про себе, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчено, особа надсилає поштою до цього відділу.
== '''Порядок подання заяви про реєстрацію шлюбу із засудженими''' ==
Відповідно до пункту 18 глави 2 розділу ІІІ [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні] '''державна реєстрація шлюбу із засудженими''', які відбувають покарання в установах виконання покарань, '''проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи''' на загальних підставах, передбачених законодавством України.


== Призначення дати, часу  та місця реєстрації шлюбу із засудженими ==
З метою подання заяви про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану адміністрація установи виконання покарань забезпечує засуджену особу бланком заяви про державну реєстрацію шлюбу ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00 додаток 7]) встановленої форми.  


Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який отримав заяву (заяви) про державну реєстрацію шлюбу, призначає дату та час державної реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє наречених, а також адміністрацію установи виконання покарань, у якій утримується засуджена особа, яка бажає зареєструвати шлюб.<br />
'''Засуджений заповняє бланк заяви в тій частині, яка стосується його'''.  


Державна реєстрація шлюбу проводиться у присутності нареченого та нареченої у приміщенні, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.
Після заповнення вищезазначеної заяви засудженим, начальник установи виконання покарань:
* '''звіряє вказані в заяві відомості''' з паспортом або паспортним документом, який міститься в особовій справі засудженого;
* '''засвідчує справжність його підпису''' відповідно до статті 78 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 Закону України «Про нотаріат»];
* '''направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає зареєструвати шлюб,''' а також повідомляє найменування та адреса відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань, у якому може бути проведена державна реєстрація шлюбу.
'''При погодженні на державну реєстрацію шлюбу із засудженим особа заповнює отриману заяву''' в тій частині, що стосується її, '''у відділі державної реєстрації актів цивільного стану''' (далі – відділ ДРАЦС) за місцезнаходженням установи виконання покарань . '''Також заяву засудженого та заяву з відомостями про себе, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчено''', може бути '''направлена поштою до відділу ДРАЦС''', якщо особа, яка погодилась на державну реєстрацію шлюбу із засудженим, не може '''через поважні причини''' особисто подати отриману заяву


== Державна реєстрації шлюбу із особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ==
== '''Взаємна обізнаність наречених про стан здоров’я''' ==
Відповідно до статті 30 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейного кодексу України]  наречені зобов'язані повідомити один одного про стан свого здоров'я. Результати медичного обстеження є таємницею і повідомляються лише нареченим.


Державна реєстрація шлюбу з особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, здійснюється відділом державної реєстрації актів цивільного стану в слідчих ізоляторах лише з письмового дозволу органу досудового розслідування, суду (судді), у провадженні яких знаходиться справа, у тому самому порядку і за тими самими правилами, які встановлені для державної реєстрації шлюбу в установах виконання покарань.
'''Приховування відомостей про стан здоров'я одним з наречених,''' наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров'я іншого нареченого чи їхніх нащадків, '''може бути підставою''' '''для визнання шлюбу недійсним.'''


Відділ ДРАЦС під час приймання заяви про державну реєстрацію шлюбу інформує наречених про можливість здійснення медичного обстеження та за їх бажанням видає направлення за зразком, затвердженим Міністерством охорони здоров'я (п.8 глави 2 розділу ІІІ [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні]) .
== '''Призначення дати та часу державної реєстрації шлюбу''' ==
Відділ ДРАЦС, який отримав заяву (заяви) про державну реєстрацію шлюбу, призначає дату та час державної реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє наречених, а також адміністрацію установи виконання покарань, у якій утримується засуджена особа, яка бажає зареєструвати шлюб.
Відповідно до статті 32 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейного кодексу України] '''шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.''' За наявності поважних причин керівник відділу ДРАЦС дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.
'''Якщо наречені не можуть з'явитися з поважної причини''' для проведення державної реєстрації шлюбу '''у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься''' за їх письмовою заявою '''на інший день'''.
'''Строк перенесення''' державної реєстрації шлюбу '''не може перевищувати одного року''' від дня подання відповідної заяви.
Якщо наречені не з'явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину '''неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.'''
== '''Оплата за державну реєстрацію шлюбу''' ==
'''Прийом заяви при проведенні державної реєстрації шлюбу''' в порядку, встановленому статтею 33 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейного кодексу України], '''не є платною послугою''' (а.3 п.2 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1380-10 Порядку надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану]).
За реєстрацію шлюбу стягується '''державне мито у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (0,85 грн)''' (підпункт «а» п.5 ст.3 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/7-93 Декрету КМУ «Про державне мито»]).
== '''Порядок та місце реєстрації шлюбу із засудженими''' ==
Державна реєстрація шлюбу із засудженими проводиться:
* у присутності нареченого та нареченої;
* з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця чи документа, що посвідчує особу без громадянства;
* у приміщенні, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.
Слід зазначити, що державна '''реєстрація шлюбу через представника не допускається''' (ч.9 ст.14 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2398-17 ЗУ Про державну реєстрацію актів цивільного стану]).
'''З особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою''', здійснюється відділом ДРАЦС '''в слідчих ізоляторах лише з письмового дозволу органу досудового розслідування, суду (судді), у провадженні яких знаходиться справа.'''
На підставі актового запису про шлюб '''кожному із подружжя видається свідоцтво про шлюб.'''  
'''Якщо особа під час державної реєстрації шлюбу змінила прізвище, то на першій сторінці паспорта''' громадянина України у формі книжечки '''робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк''' у зв'язку зі зміною прізвища при державній реєстрації шлюбу (п.24 глави 2 розділу ІІІ [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні]).
== '''Див. також''' ==
* [[Державна реєстрація шлюбу:порядок реєстрації, терміни та місце реєстрації шлюбу, документи, необхідні для реєстрації шлюбу]]
* [[Участь ув'язнених і засуджених у цивільних та сімейних відносинах]]
* [[Розірвання шлюбу із засудженою особою]]
[[Категорія:Шлюб: укладення, розірвання, визнання недійсним]]
[[Категорія:Шлюб: укладення, розірвання, визнання недійсним]]
[[Категорія:Засуджені]]
[[Категорія:Засуджені]]

Версія за 13:08, 4 червня 2020

Нормативна база

Право на шлюб

Статтею 21 Сімейного кодексу України встановлено, що шлюб це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається (ст. 24 СК України).

Жінка та чоловік можуть одночасно перебувати лише в одному шлюбі, повторний шлюб може бути зареєстрований лише після припинення попереднього шлюбу (ст. 25 СК України).

Право на шлюб мають особи, які на день реєстрації шлюбу досягли 18 річного віку. 

Порядок подання заяви про реєстрацію шлюбу із засудженими

Відповідно до пункту 18 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні державна реєстрація шлюбу із засудженими, які відбувають покарання в установах виконання покарань, проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням цієї установи на загальних підставах, передбачених законодавством України.

З метою подання заяви про державну реєстрацію шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану адміністрація установи виконання покарань забезпечує засуджену особу бланком заяви про державну реєстрацію шлюбу (додаток 7) встановленої форми.  

Засуджений заповняє бланк заяви в тій частині, яка стосується його.

Після заповнення вищезазначеної заяви засудженим, начальник установи виконання покарань:

  • звіряє вказані в заяві відомості з паспортом або паспортним документом, який міститься в особовій справі засудженого;
  • засвідчує справжність його підпису відповідно до статті 78 Закону України «Про нотаріат»;
  • направляє цю заяву особі, з якою засуджений бажає зареєструвати шлюб, а також повідомляє найменування та адреса відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням установи виконання покарань, у якому може бути проведена державна реєстрація шлюбу.

При погодженні на державну реєстрацію шлюбу із засудженим особа заповнює отриману заяву в тій частині, що стосується її, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану (далі – відділ ДРАЦС) за місцезнаходженням установи виконання покарань . Також заяву засудженого та заяву з відомостями про себе, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідчено, може бути направлена поштою до відділу ДРАЦС, якщо особа, яка погодилась на державну реєстрацію шлюбу із засудженим, не може через поважні причини особисто подати отриману заяву

Взаємна обізнаність наречених про стан здоров’я

Відповідно до статті 30 Сімейного кодексу України  наречені зобов'язані повідомити один одного про стан свого здоров'я. Результати медичного обстеження є таємницею і повідомляються лише нареченим.

Приховування відомостей про стан здоров'я одним з наречених, наслідком чого може стати (стало) порушення фізичного або психічного здоров'я іншого нареченого чи їхніх нащадків, може бути підставою для визнання шлюбу недійсним.

Відділ ДРАЦС під час приймання заяви про державну реєстрацію шлюбу інформує наречених про можливість здійснення медичного обстеження та за їх бажанням видає направлення за зразком, затвердженим Міністерством охорони здоров'я (п.8 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні) .

Призначення дати та часу державної реєстрації шлюбу

Відділ ДРАЦС, який отримав заяву (заяви) про державну реєстрацію шлюбу, призначає дату та час державної реєстрації шлюбу, про що заздалегідь повідомляє наречених, а також адміністрацію установи виконання покарань, у якій утримується засуджена особа, яка бажає зареєструвати шлюб.

Відповідно до статті 32 Сімейного кодексу України шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу. За наявності поважних причин керівник відділу ДРАЦС дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку.

Якщо наречені не можуть з'явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день.

Строк перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.

Якщо наречені не з'явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

Оплата за державну реєстрацію шлюбу

Прийом заяви при проведенні державної реєстрації шлюбу в порядку, встановленому статтею 33 Сімейного кодексу України, не є платною послугою (а.3 п.2 Порядку надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану).

За реєстрацію шлюбу стягується державне мито у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (0,85 грн) (підпункт «а» п.5 ст.3 Декрету КМУ «Про державне мито»).

Порядок та місце реєстрації шлюбу із засудженими

Державна реєстрація шлюбу із засудженими проводиться:

  • у присутності нареченого та нареченої;
  • з пред'явленням для посвідчення їх особи і віку паспортів громадянина України або паспортних документів іноземця чи документа, що посвідчує особу без громадянства;
  • у приміщенні, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.

Слід зазначити, що державна реєстрація шлюбу через представника не допускається (ч.9 ст.14 ЗУ Про державну реєстрацію актів цивільного стану).

З особами, щодо яких застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, здійснюється відділом ДРАЦС в слідчих ізоляторах лише з письмового дозволу органу досудового розслідування, суду (судді), у провадженні яких знаходиться справа.

На підставі актового запису про шлюб кожному із подружжя видається свідоцтво про шлюб.  

Якщо особа під час державної реєстрації шлюбу змінила прізвище, то на першій сторінці паспорта громадянина України у формі книжечки робиться відмітка про те, що зазначений документ підлягає обміну в місячний строк у зв'язку зі зміною прізвища при державній реєстрації шлюбу (п.24 глави 2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Див. також