Відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки

Матеріал з WikiLegalAid

Спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку

Домашні тварини, в тому числі собаки, є об’єктами права власності і за них несуть відповідальність їх власники.

Якщо особі завдано невеликої тяжкості ушкодження, і вона не має бажання подавати заяву до міліції чи позов до суду щодо відшкодування шкоди, то врегулювати ситуацію можливо домовившись із власником собаки, або надіславши йому претензію (вимогу), на яку згідно ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, власник собаки повинен відреагувати протягом семи днів. У такій претензії – вимозі, особа описує ситуацію, вказує свої пошкодження, які підтверджуються довідкою з лікарні та суму збитків, яку хоче отримати від протилежної сторони. Після нападу собаки слід зробити все, щоб зберегти здоров’я і життя (ізолювати тварину, зупини кровотечу, викликати карету швидкої допомоги, тощо). Зробити фото/відео місця нападу, собаки та її власника за допомогою будь-якого пристрою з функцією фото / відео, який є у вас або свідків чи перехожих. Потрібно взяти дані у свідків події – телефони, прізвище, ім’я, по батькові, адреси проживання, а також у власника собаки. Обов’язково слід звернутися до лікарні, де потрібно вимагати, щоб у довідці чітко вказали причину та рівень ушкоджень. Слід зберігати всі чеки на лікарські препарати, які буде придбано для лікування.

Відшкодування шкоди шляхом подання позовної заяви Врегулювати ситуацію можна і в цивільному процесі, подавши позов до суду про відшкодування шкоди завданої джерелом підвищеної небезпеки. У ч. 1 ст. 1187 ЦК України розтлумачено, що одним із джерел підвищеної небезпеки є діяльність, пов’язана з утриманням службових собак та собак бійцівських порід, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. У ч. 2 ст. 1187 ЦК України визначено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє об’єктом, утримання якого створює підвищену небезпеку. Тобто, законодавчо закріплено, що власник собаки, яка здійснила напад і завдала ушкоджень, відшкодовує шкоду у повному обсязі. Особа (позивач) може подати позовну заяву, де докладно описано подію, яка сталася та у позовних вимогах зобов’язати власника собаки (відповідача) відшкодувати позивачу вартість лікування, судовий збір, а також, відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК України, моральну шкоду. Оскільки позовні вимоги викладатимуться в одній позовній заяві, подавати її слід до суду за місцезнаходженням відповідача. Дуже важливо додавати до позовної заяви копії довідок з лікарні, чеків на лікарські препарати, фото та відео докази, а також, надзвичайно важливим є надати докази того, що та чи інша конкретна особа є власником собаки, яка здійснила напад. Такими доказами можуть бути довідка з Центру ідентифікації тварин при місцевих органах влади, показання свідків, які можуть підтвердити, що конкретна особа являється власником собаки, фото та відео докази тощо.


Приклад конкретного звернення до місцевого центру (із зазначенням центру; приналежності клієнта до категорії осіб, які мають право на БПД; де клієнт почув інформацію про безоплатну правову допомогу; актуальний стан допомоги в центрі)

Особа, яка перебуває під юрисдикцією України, та середньомісячний сукупний дохід її сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних та демографічних груп населення звернулась до Третього київського місцевого центру з надання БВПД, дізнавшись про можливості безоплатної вторинної правової допомоги через телебачення. Особа постраждала від нападу сусідського собаки бійцівської породи. Отримавши доручення, адвокат зустрівся з клієнтом та роз’яснив йому, що для подання позовної заяви потрібні дані власника собаки, оскільки такі дані відсутні, надіслано адвокатський запит до Печерського РУ МВС України в м. Києві. Наразі співпраця адвоката та клієнта у цьому напрямі продовжується.