Відшкодування майнової шкоди фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(Не показані 11 проміжних версій 6 користувачів)
Рядок 2: Рядок 2:
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/4651-17 Кримінальний процесуальний кодекс України]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]  
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закон України «Про судовий збір»]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закон України «Про судовий збір»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v0013700-04 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 02.07.2004 №13 «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів»]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v0013700-04 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 02 липня 2004 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів»]


 
== Шляхи (способи) відшкодування шкоди ==
== Шляхи (способи) відшкодування шкоди ==
Відшкодування майнової шкоди, заподіяної злочином, має важливе значення для усунення наслідків злочину  та поновлення   порушених   прав   громадян,  підприємств, установ, організацій. Саме тому особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням  завдано майнової шкоди, має право на її відшкодування. Реалізувати це право можна шляхом пред’явлення цивільного позову в кримінальному провадженні до початку судового розгляду. Особа, яка не пред’явила цивільного позову у кримінальному провадженні, а також особа цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.  
Відшкодування майнової шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, має важливе значення для усунення наслідків такого правопорушення та поновлення порушених прав громадян,  підприємств, установ, організацій. Саме тому особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням  завдано майнової шкоди, має право на її відшкодування. Реалізувати це право можна шляхом пред’явлення цивільного позову в кримінальному провадженні до початку судового розгляду. '''Особа, яка не пред’явила цивільного позову у кримінальному провадженні, а також особа [[Відшкодування (компенсація) шкоди у кримінальному провадженні, цивільний позов|цивільний позов]] якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.'''
<br />


'''Примітка!''' Суд залишає позов без розгляду у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також якщо в судове засідання не прибув цивільний позивач, його представник чи законний представник, крім випадків, коли надійшло клопотання про розгляд позову за їх відсутності або ж цивільний відповідач , його представник чи законний представник повністю визнали пред’явлений позов.
'''Примітка!''' Суд залишає позов без розгляду у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також якщо в судове засідання не прибув цивільний позивач, його представник чи законний представник, крім випадків, коли надійшло клопотання про розгляд позову за їх відсутності або ж цивільний відповідач, його представник чи законний представник повністю визнали пред’явлений позов.


== Куди звернутися ==
== Куди звернутися ==
Якщо потерпілий заявляє цивільний позов про відшкодування майнової шкоди під час кримінального провадження, то він адресує його органу досудового розслідування або суду.<br />
Якщо потерпілий заявляє цивільний позов про відшкодування майнової шкоди '''під час кримінального провадження''', то він адресує його органу досудового розслідування або суду.  
{| class="wikitable"
|-
| <span style="color:#008B45">Див. додатково </span> [[Відшкодування (компенсація) шкоди у кримінальному провадженні, цивільний позов]]
|}
 
Позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, чи шкоди, заподіяної внаслідок вчинення кримінального правопорушення, можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди ([http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 частина третя статті 28 Цивільного процесуального кодексу України].


За загальним правилом, позов про відшкодування майнової шкоди в порядку цивільного судочинства до фізичної особи, яка заподіяла таку шкоду, пред'являється в суд першої інстанції (районний, районний в місті, міський чи міськрайонний суд) за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування. Проте, позови про відшкодування шкоди, завданої внаслідок скоєння злочину, можуть також пред'являтися  за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача, або за місцем завдання шкоди.
== Хто має право на відшкодування шкоди ==
Право звернутися з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням має лише потерпілий від кримінального правопорушення або особа, яка має право діяти від його імені.  


== Хто має право на відшкодування шкоди ==
Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0013700-04 Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 02 липня 2004 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів»] звертає увагу судів на те, що особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, набуває передбачених законом прав учасника процесу лише після визнання її потерпілим. Визнання особи потерпілим у справі або відмова в цьому мають бути процесуально оформлені постановою органу досудового розслідування, слідчого, прокурора, судді або ухвалою суду.
Право звернутися з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої злочином має лише потерпілий від злочину або особа, яка має право діяти від його імені.
Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0013700-04 Пленум Верховного Суду України] звертає увагу судів на те, що особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, набуває передбачених законом прав учасника процесу лише після визнання її потерпілим. Визнання особи потерпілим у справі або відмова в цьому мають бути процесуально оформлені постановою органу досудового розслідування, слідчого, прокурора, судді або ухвалою суду.
   
   
Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.<br />
Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.


У разі, коли   потерпілим   визнано   неповнолітню   або недієздатну особу, суд забезпечує участь у справі законного представника цієї особи, який має захищати її права й охоронювані законом  інтереси; при цьому згода такого потерпілого на участь у справі законного представника не потрібна.<br />
У разі, коли потерпілим визнано неповнолітню або недієздатну особу, суд забезпечує участь у справі законного представника цієї особи, який має захищати її права й охоронювані законом  інтереси; при цьому згода такого потерпілого на участь у справі законного представника не потрібна.


У разі, коли внаслідок злочину настала смерть потерпілого, право на відшкодування шкоди мають його родичі, які в установленому законом порядку повинні визнаватися потерпілими.
У разі, коли внаслідок кримінального правопорушення настала смерть потерпілого, право на відшкодування шкоди мають його родичі, які в установленому законом порядку повинні визнаватися потерпілими.


== Обов'язок з відшкодування шкоди ==  
== Обов'язок з відшкодування шкоди ==  
Компенсація шкоди здійснюється особою, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Так, підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому внаслідок кримінального правопорушення. В іншому випадку шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову у кримінальному провадженні або позову, що подається в порядку цивільного судочинства, коли по справі винесено обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили.
У випадку, коли особу, яка вчинила кримінальне правопорушення не встановлено, або вона є неплатоспроможною майнова шкода, завдана фізичній особі внаслідок кримінального правопорушення може відшкодовуватись державою у встановленому законом порядку ([http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page18 частина друга статті 1177 Цивільного кодексу України], [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/page5 частина третя статті 127 Кримінального процесуального кодексу України]).
   
   
Компенсація шкоди, як правило, здійснюється особою, яка вчинила злочин. Так, підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому внаслідок кримінального правопорушення. В іншому випадку шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову у кримінальному провадженні або позову, що подається в порядку цивільного судочинства, коли по справі винесено обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили.<br />
Однак, спеціальний закон, який би визначав підстави та порядок відшкодування шкоди державою потерпілим від кримінальних правопорушень, у випадку коли винна особа не встановлена або є неплатоспроможною, не прийнято.


Проте, бувають випадки, коли особу, яка вчинила злочин не встановлено, або вона є неплатоспроможною. За таких обставин майнова шкода, завдана фізичній особі внаслідок злочину може відшкодовуватись державою у встановленому законом порядку ([http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15/page18 ч.2 ст..1177 ЦК України], [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/page5 ч. 3 ст. 127 КПК України]). Дана норма є відсильною, тобто компенсація за рахунок Державного бюджету України, мала б бути передбачена іншим нормативним актом, проте такий досі відсутній.<br />
Переглядаючи справу в апеляційному порядку колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області встановила, що вирішуючи спір, суд першої інстанції правильно дійшов обґрунтованого висновку про відсутність можливості задоволення позовних вимог про відшкодування матеріальної шкоди, завданої злочином з тих підстав, що механізм відшкодування зазначеної шкоди за [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5509 статтею 1177 ЦК України] законодавчо ще не врегульовано. Висновок судів щодо відмови у задоволенні позову є законним і обґрунтованим оскільки державою не визначено умови та порядок відшкодування шкоди ([https://reyestr.court.gov.ua/Review/38544481 Ухвала Апеляційного суду Чернівецької області від 30 квітня 2014 року у справі №726/2–2521/13]).
Наслідком такої прогалини є відсутність можливостей для реалізації вказаних норм. Так переглядаючи справу в апеляційному порядку колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернівецької області встановила, що вирішуючи спір, суд першої інстанції правильно дійшов обґрунтованого висновку про відсутність можливості задоволення позовних вимог про відшкодування матеріальної шкоди, завданої злочином з тих підстав, що механізм відшкодування зазначеної шкоди за ст.1177 ЦК України законодавчо ще не врегульовано. Висновок судів щодо відмови у задоволенні позову є законним і обґрунтованим оскільки державою не визначено умови та порядок відшкодування шкоди ([http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/38544481 Ухвала апеляційного суду Чернівецької області від 30 квітня 2014 року у справі №726/2–2521/13]).


== Вимоги до позовної заяви ==
== Вимоги до позовної заяви ==
Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/page4 ст.175 ЦПК України]).
Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/page4 стаття 175 Цивільного процесуального кодексу України]).
 
== Вартість ==
Відповідно до [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір»]  позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення звільняються від сплати судового збору.


{| class="wikitable"
|-
| <span style="color:#008B45">Див. додатково </span>  [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі]]
Відповідно до [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 пункту 6 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»]  позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення звільняються від сплати судового збору.
|}


[[Категорія:Відшкодування шкоди‎]]
[[Категорія:Відшкодування шкоди‎]]
[[Категорія:Цивільне право‎]]
[[Категорія:Суди]]
[[Категорія:Суди]]
[[Категорія:Подання цивільного позову у кримінальному провадженні]]

Версія за 07:51, 9 червня 2021

Нормативна база

Шляхи (способи) відшкодування шкоди

Відшкодування майнової шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, має важливе значення для усунення наслідків такого правопорушення та поновлення порушених прав громадян, підприємств, установ, організацій. Саме тому особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, має право на її відшкодування. Реалізувати це право можна шляхом пред’явлення цивільного позову в кримінальному провадженні до початку судового розгляду. Особа, яка не пред’явила цивільного позову у кримінальному провадженні, а також особа цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.

Примітка! Суд залишає позов без розгляду у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також якщо в судове засідання не прибув цивільний позивач, його представник чи законний представник, крім випадків, коли надійшло клопотання про розгляд позову за їх відсутності або ж цивільний відповідач, його представник чи законний представник повністю визнали пред’явлений позов.

Куди звернутися

Якщо потерпілий заявляє цивільний позов про відшкодування майнової шкоди під час кримінального провадження, то він адресує його органу досудового розслідування або суду.

Див. додатково Відшкодування (компенсація) шкоди у кримінальному провадженні, цивільний позов

Позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи, чи шкоди, заподіяної внаслідок вчинення кримінального правопорушення, можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди (частина третя статті 28 Цивільного процесуального кодексу України.

Хто має право на відшкодування шкоди

Право звернутися з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої кримінальним правопорушенням має лише потерпілий від кримінального правопорушення або особа, яка має право діяти від його імені.

Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 02 липня 2004 року № 13 «Про практику застосування судами законодавства, яким передбачені права потерпілих від злочинів» звертає увагу судів на те, що особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, набуває передбачених законом прав учасника процесу лише після визнання її потерпілим. Визнання особи потерпілим у справі або відмова в цьому мають бути процесуально оформлені постановою органу досудового розслідування, слідчого, прокурора, судді або ухвалою суду.

Потерпілого у кримінальному провадженні може представляти представник - особа, яка у кримінальному провадженні має право бути захисником.

У разі, коли потерпілим визнано неповнолітню або недієздатну особу, суд забезпечує участь у справі законного представника цієї особи, який має захищати її права й охоронювані законом інтереси; при цьому згода такого потерпілого на участь у справі законного представника не потрібна.

У разі, коли внаслідок кримінального правопорушення настала смерть потерпілого, право на відшкодування шкоди мають його родичі, які в установленому законом порядку повинні визнаватися потерпілими.

Обов'язок з відшкодування шкоди

Компенсація шкоди здійснюється особою, яка вчинила кримінальне правопорушення.

Так, підозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому внаслідок кримінального правопорушення. В іншому випадку шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову у кримінальному провадженні або позову, що подається в порядку цивільного судочинства, коли по справі винесено обвинувальний вирок суду, який набрав законної сили.

У випадку, коли особу, яка вчинила кримінальне правопорушення не встановлено, або вона є неплатоспроможною майнова шкода, завдана фізичній особі внаслідок кримінального правопорушення може відшкодовуватись державою у встановленому законом порядку (частина друга статті 1177 Цивільного кодексу України, частина третя статті 127 Кримінального процесуального кодексу України).

Однак, спеціальний закон, який би визначав підстави та порядок відшкодування шкоди державою потерпілим від кримінальних правопорушень, у випадку коли винна особа не встановлена або є неплатоспроможною, не прийнято.

Переглядаючи справу в апеляційному порядку колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області встановила, що вирішуючи спір, суд першої інстанції правильно дійшов обґрунтованого висновку про відсутність можливості задоволення позовних вимог про відшкодування матеріальної шкоди, завданої злочином з тих підстав, що механізм відшкодування зазначеної шкоди за статтею 1177 ЦК України законодавчо ще не врегульовано. Висновок судів щодо відмови у задоволенні позову є законним і обґрунтованим оскільки державою не визначено умови та порядок відшкодування шкоди (Ухвала Апеляційного суду Чернівецької області від 30 квітня 2014 року у справі №726/2–2521/13).

Вимоги до позовної заяви

Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства (стаття 175 Цивільного процесуального кодексу України).

Див. додатково Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення звільняються від сплати судового збору.