Відповідальність за шкоду, отриману внаслідок падіння до каналізаційного колодязя (люка)

Матеріал з WikiLegalAid

Зміст Нормативна база Особи, які зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки Умови настання відповідальності

Нормативна база

Визначення термінів

  • Каналізаційний колодязь — це елемент (частина) об’єкту благоустрою.
  • До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору, а також інші території в межах населеного пункту.
  • Балансоутримувач - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно.
  • Кришки люків та решітки на люках - це кришки або решітки, які закривають люки, перешкоджають потраплянню сторонніх предметів до колодязів та оглядових камер теплопостачання, водопостачання чи водовідведення, а також служать для запобігання нещасним випадкам.

Особи, які зобов'язані відшкодувати шкоду

  • Здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
  • Утримання об'єктів благоустрою проводиться балансоутримувачем або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір.
  • Ремонт, експлуатацію, обслуговування та реконструкцію здійснює те підприємство, у якого ці об'єкти перебувають на балансі.
  • Особою, яка зобов'язана відшкодувати шкоду є фізична або юридична особа, що на відповідній правовій підставі (право власності, договір оренди тощо) володіє об'єктом, порушення правил використання, зберігання або утримання якого завдало шкоди.
  • Балансоутримувача, що здійснюватиме утримання і ремонт об’єкта благоустрою, який перебуває у приватній власності, визначає власник такого об’єкта благоустрою. Підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об’єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.


Умови настання відповідальності

Відповідно до ст.1187 ЦК, джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов’язану з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для осіб, які цю діяльність здійснюють, та інших осіб.

Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст.23 ЦК України, особа розмір стягнення моральної шкоди визначається з урахуванням характеру заподіяних фізичних і моральних страждань, інших негативних наслідків.

Згідно зі ст.23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає:

  1. 1)у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  2. 2)у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Відповідно до ст.1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Порядок відшкодування завданої шкоди

  • Вам необхідно зібрати докази вашого невдалого падіння. Такими доказами можуть бути:
  1. показання свідків;
  2. фото і відеозапис падіння або місця падіння.
  • Отримати в травмпункті довідку, в якій зазначено час і місце звернення і, зрозуміло, вид отриманої травми. Більш того, слід мати на увазі і необхідність в подальшому надати в суд лікарняний лист із зазначенням діагнозу і часу (періоду) втрати працездатності.
  • Подати скаргу в письмовому вигляді до в Комунального Підприємства. Файл:Заява про нещасний випадок.doc

Щоб уникнути ситуацій типу “до нас ніхто не звертався, нічого не знаємо”, вимагайте фіксації отриманого службою документа у вашій присутності і присвоєння йому відповідного номера (вхідна документація).

  • Після закриття лікарняного, скласти позовну заяву про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної здоров’ю.


Стягнення матеріальної шкоди та моральної шкоди завдану джерелом підвищеної небезпеки