Відповідальність за непостановку на облік у військовому комісаріаті

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Військовий обов'язок

Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Кожен громадянин має обов'язок перед рідною країною.Так, в кожного громадянина відповідно до Конституції України та Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон) є обов'язок захищати свою Вітчизну, її недоторканність і цілісність території. Для підготовки Збройних сил України Закон встановлює військовий обов'язок.
Такий обов'язок включає:

 1. підготовка осіб до військової служби;
 2. приписка до ділянок призову;
 3. прийняття на службу (за контрактом або за призовом);
 4. проходження такої служби;
 5. перебування в запасі;
 6. військовий резерв;
 7. військовий облік

Так, напередодні чергового призову актуальними питаннями для багатьох людей є такі: як стати на облік у військкомат; що буде якщо не стати на облік у військкомат; як отримати приписне; які наслідки, якщо не встав на облік у військкомат після служби або не отримав військовий квиток вчасно і так далі.

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних та Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313 (із змінами внесеними наказом Міністерства оборони України від 7 лютого 2022 року № 35), та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Відповідно до роз`яснень Міністерства оброни України стати на військовий облік потрібно до кінця 2022 року у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (колишній комісаріат) за місцем реєстрації місця проживання.

Як прописатися в призовній дільниці

Щороку військові комісаріати, нині це територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання приписують всіх хлопців, яким виповнилося 17 років. Період для такої прописки - січень-березень. Для прописки, людині надсилають повістку, в якій повинна бути вказана конкретна дата в який саме день необхідно прийти.
Важливо! Крім того, важливо відзначити, що обов'язок подавати інформацію до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (військовим комісаріатам) про вищевказаних громадян покладається на всі підприємства, організації, установи освіти, їх керівників, а також, органи місцевої влади (сільські, міські та селищні ради і тд). І за недотримання цього обов'язку передбачена відповідальність. Для проведення прописки складається спеціальна комісія. Прописка є початковим обов'язковим етапом для постановки на облік. За результатами прописки особі видають посвідчення про прописку.

Як стати на облік у військкомат

Відповідно до статті 33 Закону України "Про військовий обов`язок та військову службу" військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Так, до першої категорії відносяться:

 • прописані до ділянок;
 • громадяни, які отримали громадянство України;
 • громадяни, які приїхали на нове місце проживання або з-за кордону.


До другої категорії належать:

 • звільнені з військової служби в запас;
 • особи, які раніше терміну звільнилися з альтернативної служби;
 • військовозобов'язані, які переїхали в іншу місцевість;
 • звільнені з різних державних служб правопорядку або Державної податкової служби або митної, або виконавчої служби;
 • виключені з обліку Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України;
 • звільнені від призову по статті 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
 • особи, яким виповнилося 27 років під час перебування на обліку призовників.

Для того, щоб стати на облік необхідно звернутися до військового комісаріату з паспортом, приписним (або військовим квитком - для обліку військовозобов'язаних) і іншими документами, що підтверджують підстави для зміни проживання, закінчення вузу і тд.

відповідно до частини 2 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підлягають жінки, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.

Що буде якщо не стати на військовий облік

Законодавством встановлені терміни і порядок постановки на облік в залежності від підстав для обліку.
Так, якщо людина прибула на нове місце проживання, вона зобов'язана повідомити про це комісаріат, в якому перебуває на обліку. Те ж саме стосується змін сімейного стану, стану здоров'я, місця навчання (частина 10 статті 38 Закону України"Про військовий обов'язок і військову службу" ). Так, якщо людина закінчила університет або була переведена в інший, якщо людина одружилася, поміняла роботу - про все це необхідно сповістити в військкомат протягом тижня.
Важливо! Якщо метою переїзду є зміна місця проживання або відрядження, навчання, відпустка тривалістю понад 3 місяців, призовник зобов'язаний з'явитися в комісаріат і знятися з обліку для постановки на облік за новим місцем проживання - на що у такого призовника є рівно тиждень, такий же термін для постановки на облік за новим місцем проживання.
Крім цього, якщо не стати на облік у військкомат вчасно, поліція має право розшуку, затримання і навіть доставки осіб, які ухиляються від своїх військових обов'язків відповідно до частини 3 статті 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

За порушення правил і ухилення від обліку в РВК можливі такі наслідки:
 • оголошення в розшук, затримання і примусова доставка поліцією до військового комісаріату
 • притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності за ухилення від військового обов’язку

Так статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку передбачено притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом року вчинення вищезазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період передбачено штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 1 статті 337 Кримінального кодексу України ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, - карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.

Крім цього слід зазначити що КУпАП передбачає окремі штрафи на посадових осіб органів влади, керівників підприємств, організацій, установ, які своєчасно не повідомили в військкомат інформацію про наявність потенційних призовників.