Відокремлені підрозділи громадських об’єднань зі статусом юридичної особи: поняття, ознаки, види

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Версія для друку більше не підтримується і може мати помилки обробки. Будь ласка, оновіть свої закладки браузера, а також використовуйте натомість базову функцію друку у браузері.

Нормативна база

Загальна інформація

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про громадські об’єднання" (далі - Закон) громадське об'єднання зі статусом юридичної особи може мати відокремлені підрозділи, які утворюються за рішенням відповідного керівного органу громадського об'єднання згідно із статутом, у порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Види відокремлених підрозділів:

♦ філія - відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій (частина перша статті 95 Цивільного кодексу України);

♦ представництва - відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи (частина друга статті 95 Цивільного кодексу України).

Таким чином, різниця між філією і представництвом полягає в обсязі та характері виконуваних ними функцій. Якщо філія виконує всі або частину функцій громадського об’єднання, то представництво здійснює лише представництво та захист її інтересів.

Якщо громадське об’єднання має на меті здійснювати повноцінну діяльність, для цього необхідно утворювати філію. Для організації своєї діяльності філія може відкрити поточні рахунку в установах банку, мати печатку та штамп зі своїм найменуванням та найменуванням громадського об’єднання.

Якщо основною метою громадського об’єднання є представлення інтересів, то для такої діяльності достатньо утворити представництво.

Порядок створення відокремлених підрозділів

Алгоритм дій:

→ перевірка у статусі громадського о'єднання можливість утворення відокремленого підрозділі відповідно до пункту 9 частини першої статті 11 Закону. У випадку відсутності такої можливості потрібно внести необхідні зміни у статут об'єднання щодо утворення відокремленого підрозділу;

→ прийняття рішення про утворення відокремленого підрозділу (у тому числі його назва, місце розташування та кандидатура керівника) шляхом проведення зборів уповноваженого органу (загальні збори, правління) або одноосібно головою громадського об'єднання залежно від порядку, передбаченого статутом;

реєстрація відокремленого підрозділу:

Документи для реєстрації відокремленого підрозділу подаються територіальному органу Міністерства юстиції України за місцем знаходження громадського об'єднання.

Також Центрами надання адміністративних послуг надається адміністративна послуга з державної реєстрації створення відокремленого підрозділу громадського об’єднання.

Перелік необхідних документів:

  1. заява про державну реєстрацію створення відокремленого підрозділу юридичної особи (форма 5);
  2. примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу (частина сімнадцята статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").

Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє документ, що відповідно до закону посвідчує особу.

У разі подання документів представником, додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що засвідчує повноваження представника, може бути:

1) нотаріально посвідчена довіреність (крім проведення реєстраційних дій щодо державного органу, органу місцевого самоврядування);

2) довіреність, видана відповідно до законодавства іноземної держави.

Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій (особисто заявником або поштовим відправленням) або електронній формі (якщо портал електронних послуг надає таку можливість).

Вартість

Реєстрація відокремленого підрозділу здійснюється безкоштовно.

Строк розгляду

Розгляд документів, поданих для державної реєстрації щодо громадського об’єднання здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дати подання документів для державної реєстрації (пункт 7 частини першої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").

Строк розгляду документів може бути продовжений суб’єктом державної реєстрації за необхідності, але не більше ніж на 15 робочих днів.

Перелік підстав для відмови у державній реєстрації

  • Документи подано особою, яка не має на це повноважень;
  • у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії;
  • документи подані до неналежного суб’єкта державної реєстрації;
  • подання документів або відомостей, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», не в повному обсязі;
  • документи суперечать вимогам Конституції та законів України;
  • невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань»;
  • невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб,фізичних осіб-підприємців та громадських формувань чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Результат надання адміністративної послуги

  • Унесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
  • виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
  • повідомлення про відмову в державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови.

Діяльність відокремлених підрозділів

Відокремлені підрозділи громадського об’єднання зі статусом юридичної особи можуть мати своє положення, якщо це передбачено статутом громадського об’єднання.

Положення про відокремлений підрозділ містить інформацію про:

  • найменування відокремленого підрозділу;
  • назву керівних (та в разі потреби контролюючих) органів;
  • порядок обрання (призначення);
  • строк повноважень;
  • перелік повноважень керівних (та в разі потреби контролюючих) органів (абзац третій частини другої статті 13 Закону).

Положення про відокремлений підрозділ громадського об’єднання не може суперечити законам та статуту громадського об’єднання.

Майно та кошти, якими користується та розпоряджається відокремлений підрозділ, належать громадському об’єднанню.

Див. також