Відкриття матеріалів досудового розслідування іншій стороні в кримінальному провадженні

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Загальні положення

Нормами Кримінального процесуального кодексу України після закінчення досудового розслідування, складення обвинувального акта чи клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру передбачено відкриття матеріалів досудового розслідування (стаття 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Прокурор обов'язково повідомляє підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування. Це відбувається в тому випадку, коли прокурор визнає, що зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру або клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру та надання доступу до матеріалів досудового розслідування (частина 1 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Обов’язки прокурора, слідчого при відкритті кримінального провадження

Першою матеріали кримінального провадження відкриває сторона обвинувачення – прокурор або слідчий за його дорученням.
При цьому прокурор, слідчий зобов’язаний:

  1. надати підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні;
  2. надати вказаним учасникам кримінального провадження доступ і можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді (частина 2-4 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Обов’язкові підстави для надання прокурору доступу до матеріалів сторони захисту

  1. наявність запиту прокурора про надання такого доступу;
  2. наявність у сторони захисту наміру використати відомості, що містяться у наявних у неї матеріалах як докази в суді (частина 6 ст.290 Кримінального процесуального кодексу України).

Обов’язки сторони захисту при відкритті наявних матеріалів

  1. надати доступ і можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них;
  2. надати доступ до житла чи іншого володіння, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем сторони захисту.

Сторона захисту має право не надавати прокурору доступ до будь-яких матеріалів, які можуть бути використані прокурором на підтвердження винуватості обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення(частина 6 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Особливості надання доступу до відомостей, які були видалені з матеріалів кримінального провадження

Надання доступу до відомостей, які були видалені з матеріалів кримінального провадження та не підлягають оголошенню під час судового розгляду, та його матеріалів, які містять державну таємницю забезпечується прокурором або слідчим за його дорученням виключно на підставі дозволу суду, наданого за результатами розгляду клопотання сторони кримінального провадження (частина 5 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Доступ до матеріалів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, надається на підставі наказу або письмового розпорядження керівника органу досудового розслідування, прокурора про надання доступу до конкретної таємної інформації та її матеріальних носіїв, який приймається за умови наявності у захисника, законного представника підозрюваного допуску до державної таємниці та потреби у ньому під час здійснення своїх прав і обов’язків, відповідно до обставин, установлених під час кримінального провадження (ч. 4 ст. 517 Кримінального процесуального кодексу України).

Відкриття матеріалів досудового розслідування потерпілому та іншим учасникам кримінального провадження

Прокурор або слідчий за його дорученням про відкриття сторонами кримінального провадження матеріалів зобов’язані повідомити потерпілого, цивільного позивача, його представника та законного представника, цивільного відповідача, його представника.

Потерпілий має право ознайомитися з матеріалами, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального правопорушення, а інші учасники кримінального провадження – у частині, яка стосується цивільного позову.

При цьому потерпілому надається право ознайомитися з всіма матеріалами, відкритими як прокурором або слідчим за його дорученням, так і стороною захисту, а цивільному позивачу, його представнику та законному представнику, цивільному відповідачу, його представнику – у тій частині, що стосується цивільного позову (частина 8 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Підтвердження факту надання доступу до матеріалів досудового розслідування

Сторони кримінального провадження зобов’язані письмово підтвердити протилежній стороні, а потерпілий – прокурору факт надання їм доступу до матеріалів із зазначенням найменування таких матеріалів (частина 9 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Час для ознайомлення з матеріалами, до яких надано доступ

Сторонам кримінального провадження, потерпілому надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ.

При визначенні достатності часу для ознайомлення враховується:

  1. обсяг матеріалів;
  2. особові дані учасника кримінального провадження (зокрема, стосовно підозрюваного та потерпілого – його вік, освіта) та стан здоров’я;
  3. кількість інших учасників кримінального провадження, які підлягають ознайомленню з матеріалами, і послідовність надання їм матеріалів.

У разі зволікання під час ознайомлення з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження зобов’язаний установити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування (частина 10 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).

Наслідки одержання додаткових матеріалів

Якщо під час ознайомлення учасників кримінального провадження з матеріалами, які були відкриті, сторонами одержані додаткові матеріали, то вони також підлягають відкриттю (частина 11 ст. 290 Кримінального процесуального кодексу України).
Якщо сторона кримінального провадження не здійснить відкриття матеріалів досудового розслідування, суд не має права допустити відомості, що містяться в них як докази.