Відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Підстави для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою

Депутат місцевої ради, як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини – виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування" (стаття 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» ).

Підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:

 1. порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;
 2. пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
 3. невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Процедура відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою

Пропозиція про відкликання депутата за народною ініціативою може бути внесена громадянами України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу, але не раніше ніж через рік з моменту набуття депутатом повноважень.
Відповідне рішення приймається на зборах виборців для відкликання депутата:

 • сільської ради – у кількості не менше 30 осіб;
 • міської ради міста районного значення – у кількості не менше 100 осіб;
 • районної ради – у кількості не менше 150 осіб;
 • обласної ради – у кількості не менше 400 осіб.

Не пізніш як за два дні до дня проведення зборів з розгляду такої пропозиції регіональні засоби масової інформації повідомляються про дату, час та місце їх проведення. Вони мають безперешкодний доступ на збори.
У разі підтримання пропозиції на зборах має бути утворена ініціативна група для збору підписів на підтримку пропозиції, яка має становити:

 • не менше 10 осіб для відкликання депутата сільської, міської (міста районного значення) ради;
 • не менше 50 осіб для відкликання депутата районної ради;
 • не менше 100 осіб для відкликання депутата обласної ради.

Рішення зборів оформляється протоколом, у якому визначається офіційний представник ініціативної групи, форма підписного листа для збирання підписів та інше. До протоколу додаються заяви-згоди осіб на входження до ініціативної групи та заява визначеної особи бути офіційним представником ініціативної групи.

У триденний строк після дня проведення зборів виборців офіційний представник ініціативної групи повідомляє про це відповідну територіальну виборчу комісію (далі – ТВК) шляхом подання повідомлення та витягу з протоколу зборів. На наступний день з дня отримання повідомлення голова (у разі відсутності – заступник, або секретар у разі відсутності голови, заступника) інформує депутата, місцеву організацію партії (у разі висування депутата партією) та місцеву раду.
На підтримку пропозиції про відкликання депутата сільської ради, має бути зібрано підписи у кількості, що є більшою половини кількості виборців, які взяли участь у голосуванні на відповідних місцевих виборах в одномандатному виборчому окрузі, у якому був обраний депутат.
На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.

Строк збирання підписів

Строк збирання підписів:

 • 10 днів – у разі відкликання депутата сільської, міської (міста районного значення) ради;
 • 20 днів – у разі відкликання депутата районної ради;
 • 30 днів – у разі відкликання депутата обласної ради.

Не пізніше як на другий день після завершення збирання підписів підписні листи та протокол зборів виборців подаються до відповідної ТВК. Після цього скликається засідання ТВК, на якому здійснюється організація перевірки отриманих матеріалів. При дотриманні всіх вимог, зібрання відповідної кількості підписів ТВК приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.