Відвідування дитиною закладу дошкільної освіти під час перебування матері у відпустці для догляду за дитиною до шести років: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Рядок 4: Рядок 4:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про відпустки"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80 Закон України "Про відпустки"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14 Закон України "Про дошкільну освіту"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14 Закон України "Про дошкільну освіту"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2003-%D0%BF Положення про дошкільний навчальний заклад, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 305]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2003-%D0%BF Положення про заклад дошкільної освіти, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 305]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1173-12 Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді», затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11 червня 2012 року № 430]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1173-12 Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді», затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11 червня 2012 року № 430]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0563-16 Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів, затверджений наказом Міністрества охорони здоров’я України від 24 березня 2016 року № 234]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0563-16 Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів, затверджений наказом Міністрества охорони здоров’я України від 24 березня 2016 року № 234]
== Відпустка для догляду за дитиною до 6 років ==
Частиною шостою статті 179 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n982 Кодексу законів про працю України] (далі - КЗпП України), а також [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80#Text пунктом 3 частини 1 статті 25 Закону України «Про відпустки»] встановлено, що в разі коли дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
Крім цього, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text частини восьмої статті 179 КЗпП України] за бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати <u>на умовах неповного робочого часу або вдома</u>.
Отже, для того щоб скористатися правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, батько, матір, або особи зазначені в частині сьомій статті 179 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n982 КЗпП України] повинні подати роботодавцю '''заяву про надання відпустки,''' в якій вказується дата початку такої відпустки. До заяви слід додати медичний висновок про необхідність домашнього догляду за дитиною, що є підставою для надання цієї відпустки.
Так, при підтвердженні необхідності домашнього догляду за дитиною одному з батьків, бабі, дідові або іншим особам, які фактично доглядають за ним, видається '''довідка за формою № 080-1/о,''' затвердженої [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1173-12#Text наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11 червня 2012 року № 430 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення"].


== Відпустка для догляду за дитиною до 6 років ==
Термін дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних і реабілітаційних заходів і '''становить не менше 6 місяців'''. Слід зазначити, що інформація, яка міститься в довідці за формою №080-1/о, є інформацією з обмеженим доступом і не підлягає розголошенню (пункти 17, 18 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1173-12#top Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о "Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11 червня 2012 року № 430 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення"]).
'''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text Частиною 6 статті 179 КЗпП України], а також [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80#Text пунктом 3 частини 1 статті 25 Закону України «Про відпустки»]''' встановлено, що в разі коли дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.
<br>
Крім цього, '''відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text ч. 8 ст. 179 КЗпП України]''' за бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
<br>
  Отже, для того щоб скористатися правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, '''батько, матір, або особи зазначені в ч.7 ст.179 КЗпПУ повинні подати роботодавцю заяву про надання відпустки,''' в якій вказується дата початку такої відпустки. До заяви слід додати медичний висновок про необхідність домашнього догляду за дитиною, що є підставою для надання цієї відпустки.
'''Так, при підтвердженні необхідності домашнього догляду за дитиною одному з батьків, бабі, дідові або іншим особам, які фактично доглядають за ним, видається довідка за формою № 080-1/о,''' затвердженої [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1173-12#Text наказом МОЗ «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення» від 11.06.2012 р. № 430, для надання відпустки без збереження заробітної плати (п.3 Інструкції № 430)].
<br>
'''Термін дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання''', його перебігу, ефективності протирецидивних і реабілітаційних заходів і '''становить не менше 6 місяців'''. Слід зазначити, що інформація, яка міститься в довідці за формою №080-1/о, є інформацією з обмеженим доступом і не підлягає розголошенню ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1173-12#Text пп. 17, 18 Інструкції № 430]).  
<br>


'''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text Відповідно до ч.1, 2 ст 181 КЗпПУ]''' відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) надаються за заявою матері (батька) дитини або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 цього Кодексу, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text Відповідно до частин першої та другої статті 181 КЗпП України] відпустка без збереження заробітної плати (частина шоста статті 179 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text КЗпП України]) надаються за '''заявою''' матері (батька) дитини або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text КЗпП України], повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються '''наказом (розпорядженням)''' власника або уповноваженого ним органу. Така відпустка зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю, однак не враховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку.


Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
<br>
У разі необхідності продовження або поновлення відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичними показаннями всю вищевикладену процедуру доведеться проходити заново.
У разі необхідності продовження або поновлення відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичними показаннями всю вищевикладену процедуру доведеться проходити заново.


== Закріплення права на освіту на законодавчому рівні ==
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Відпустка без збереження заробітної до досягнення дитиною шестирічного віку]]
'''Згідно із [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text статтею 53 Конституції України]''' кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
== Відвідування дитиною дошкільного навчального закладу у період відпустки матері без збереження заробітної плати ==
<br>
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text Відповідно до статті 2 Закону України «Про дошкільну освіту»] (далі - Закон) одним із основних завдань законодавства України про дошкільну освіту є забезпечення права дитини, у тому числі дитини з особливими освітніми потребами, на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти.
  '''Згідно з рішенням Конституційного суду України від 04.03.2004 р. №5-рп/2004''' доступність освіти, як конституційна гарантія реалізації права на освіту означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту і держава має створити можливості для реалізації цього права.
 
'''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text Відповідно до статті 2 ЗУ «Про дошкільну освіту»]''' одним із основних завдань законодавства України про дошкільну освіту є: забезпечення права дитини, у тому числі дитини з особливими освітніми потребами, на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти.
Громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї. Діти можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text частин  перша і п'ята статті 9 Закону)].
<br>
 
'''Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text ч. 2. ст. 3 ЗУ «Про дошкільну освіту»]''' держава:
У всіх типах закладів дошкільної освіти при реалізації права дітей на дошкільну освіту враховуються особливі освітні потреби у навчанні і вихованні кожної дитини, у тому числі дітей з особливими освітніми потребами відповідно до принципів інклюзивної освіти (абзац шостий частини третьої статті 14 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text Закону)].
<br>
* забезпечує доступність і безоплатність дошкільної освіти в державних і комунальних закладах дошкільної освіти у межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти (Базового компонента дошкільної освіти) та обов'язкову дошкільну освіту дітей старшого дошкільного віку;
* забезпечує доступну і безоплатну дошкільну освіту в державних і комунальних закладах дошкільної освіти дітям з особливими освітніми потребами з урахуванням особливостей їх інтелектуального, соціального і фізичного розвитку у тій формі, яка для них є найбільш зручною та ефективною.
<br>
'''Громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї; діти можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text ч. 1, 5 ст. 9 ЗУ «Про дошкільну освіту»)].'''


== Дошкільні навчальні заклади для дітей з вадами здоров'я ==
Відповідно до пункту 8 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2003-%D0%BF#Text Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 305], зарахування дітей до державного (комунального) закладу дошкільної освіти здійснюється керівником такого закладу протягом календарного року на вільні місця у порядку черговості надходження заяв про зарахування. '''Заява''' про зарахування подається особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини.
'''Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text ст. 12 Закону України "Про дошкільну освіту"] для потреб громадян України створюються такі заклади дошкільної освіти:'''
* заклад дошкільної освіти (ясла) для дітей віком від одного до трьох років, де забезпечуються догляд за ними, а також їх розвиток і виховання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти;
* заклад дошкільної освіти (ясла-садок) для дітей віком від одного до шести (семи) років, де забезпечуються догляд за ними, розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти;
* заклад дошкільної освіти (дитячий садок) для дітей віком від трьох до шести (семи) років, де забезпечуються їх розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти;
* заклад дошкільної освіти (ясла-садок) компенсуючого типу для дітей з особливими освітніми потребами віком від двох до семи (восьми) років. Заклади дошкільної освіти (ясла-садок) компенсуючого типу поділяються на спеціальні та санаторні;
* будинок дитини - заклад дошкільної освіти системи охорони здоров'я для медико-соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також для дітей з фізичними та (або) інтелектуальними порушеннями від народження до трьох (для здорових дітей) та до чотирьох (для хворих дітей) років;
* заклад дошкільної освіти (дитячий будинок) інтернатного типу забезпечує розвиток, виховання, навчання та соціальну адаптацію дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дошкільного та шкільного віку, які перебувають у родинних стосунках та утримуються за рахунок держави;
* заклад дошкільної освіти (ясла-садок) сімейного типу для дітей віком від двох місяців до шести (семи) років, які перебувають в родинних стосунках і де забезпечуються їх догляд, розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти;
* заклад дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу для дітей віком від одного до шести (семи, восьми) років, у складі якого можуть бути групи загального розвитку, компенсуючого типу, інклюзивні, сімейні, прогулянкові, в яких забезпечується дошкільна освіта з урахуванням стану здоров'я дітей, їх розумового, психологічного, фізичного розвитку;
* заклад дошкільної освіти (центр розвитку дитини), в якому забезпечуються фізичний, розумовий і психологічний розвиток, корекція психологічного і фізичного розвитку, оздоровлення дітей, які відвідують інші навчальні заклади чи виховуються вдома.
Для задоволення освітніх потреб громадян заклад дошкільної освіти може входити до складу об’єднання з іншими закладами освіти.
<br>
'''Для задоволення освітніх, соціальних потреб, організації корекційно-розвиткової роботи у складі закладів дошкільної освіти на підставі письмового звернення батьків або законних представників особи з особливими освітніми потребами в обов’язковому порядку утворюються інклюзивні та/або спеціальні групи для виховання і навчання дітей з особливими освітніми потребами.'''
<br>
'''Діти з особливими освітніми потребами можуть перебувати до семи (восьми) років у спеціальних закладах дошкільної освіти (групах) та інклюзивних групах закладів дошкільної освіти.'''
<br>
Для задоволення освітніх, соціальних потреб, організації корекційної та лікувально-відновлювальної роботи при спеціальних школах (школах-інтернатах), санаторних школах (школах-інтернатах), навчально-реабілітаційних центрах можуть створюватися їхні структурні підрозділи - дошкільні групи.
<br>
Для задоволення освітніх, соціальних потреб громадян можуть створюватися заклади дошкільної освіти з сезонним перебуванням дітей.
<br>
У всіх типах закладів дошкільної освіти при реалізації права дітей на дошкільну освіту враховуються особливі освітні потреби у навчанні і вихованні кожної дитини, у тому числі дітей з особливими освітніми потребами відповідно до принципів інклюзивної освіти.


== Порядок прийому та відвідування дітьми з вадами здоров'я дошкільних навчальних закладів ==
<u>'''До заяви про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти, зокрема додаються:'''</u>
'''Відповідно до п.8, 9 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2003-%D0%BF#Text Положення про дошкільний навчальний заклад затвердженим постановою КМУ №305 від 12.03.2003 року],''' зарахування дітей до державного (комунального) закладу дошкільної освіти здійснюється керівником такого закладу протягом календарного року на вільні місця у порядку черговості надходження заяв про зарахування. Заява про зарахування подається особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини.
<br>
  Прийом заяв про зарахування дітей до державного (комунального) закладу дошкільної освіти може організовуватися з використанням системи електронної реєстрації, запровадженої згідно з рішенням відповідного засновника державного (комунального) закладу дошкільної освіти.
  '''Зарахування дитини здійснюється згідно з відповідним наказом керівника закладу дошкільної освіти'''.
'''До заяви про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти додаються''':
# копія свідоцтва про народження дитини;
# копія свідоцтва про народження дитини;
# медична довідка, видана відповідно до статті 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти.
# медична довідка, видана відповідно до статті 15 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1645-14#n149 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб"], разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти.
* Для зарахування дитини з ранніми проявами туберкульозної інфекції, малими формами туберкульозу до державного (комунального) санаторного закладу дошкільної освіти (санаторних груп) до заяви про зарахування додається довідка територіального закладу охорони здоров’я чи протитуберкульозного диспансеру.
'''<u>Детальніше див.:</u>''' [[Прийом дитини до дошкільного навчального закладу, в тому числі без відповідних профілактичних щеплень]]
* Для зарахування дитини до державного (комунального) спеціального закладу дошкільної освіти (спеціальних груп) до заяви про зарахування додається висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини щодо виявлених особливостей розвитку (порушень слуху, зору, мовлення, поведінки, опорно-рухового апарату, інтелектуального розвитку чи затримки психічного розвитку).
 
* Для зарахування дитини з особливими освітніми потребами до державного (комунального) закладу дошкільної освіти та утворення інклюзивних груп до заяви про зарахування додається висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини.
Отже, прямої заборони на відвідування дитиною закладу дошкільної освіти в період відпустки матері або осіб, які їх замінюють для догляду за дитиною до досягнення 6-річного віку закони України [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text "Про освіту"], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14#Text "Про дошкільну освіту"], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text КЗпП України] чи інші норми законодавства <u>не містять</u>. Законодавчими та підзаконними актами <u>не забороняється</u> відвідувати зазначені заклади і тому дитина може їх відвідувати, якщо не має інших показань для заборони (для прикладу гострі респіраторні захворювання тощо).
* Для зарахування дитини з інвалідністю до державного (комунального) закладу дошкільної освіти до заяви про зарахування додаються:
 
# копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданого лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, або копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”;
'''Немає законодавчо закріпленої норми, згідно з якою дитину, матір якої перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, не може бути оформлено до дитячого садка.'''
# копія індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю.
 
<br>
== Див. також ==
Згідно із [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/305-2003-%D0%BF#Text пунктами 17 та 19 вказаного Положення], У разі звернення одного з батьків або іншого законного представника дитини з особливими освітніми потребами у закладі дошкільної освіти утворюються інклюзивні та/або спеціальні групи відповідно до Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 р. № 530 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 51, ст. 1735). 
<br>
За бажанням одного з батьків або іншого законного представника дитини у закладі дошкільної освіти дитина може перебувати цілодобово, протягом дня або короткотривало (неповний день). Для дітей, які перебувають у закладі дошкільної освіти короткотривало, можуть утворюватися окремі групи. У закладі дошкільної освіти можуть функціонувати чергові групи в ранкові та вечірні години, а також у вихідні та святкові дні.
<br>
'''Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0563-16#Text розділу ХІ п.2 Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів затвердженого наказом Міністрества охорони здоров’я України від 24.03.2016 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.04.2016 року за №56328693]''' '''при прийманні дитини до дошкільного навчального закладу обов’язково подається медична довідка про стан здоров'я дитини,''' яка заповнюється лікарем центру первинної медико-санітарної допомоги на кожну дитину у присутності батьків за формою № 026/о з висновком лікаря про те, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад.
<br>
'''Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією при закладі охорони здоров'я.'''
<br>
'''У [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0563-16#Text п. 3 розділу ХІ вказаного Регламенту] зазначено''', що для дітей, які поступили в дошкільні навчальні заклади, форма № 026/о заповнюється на підставі виписки із форми первинної облікової документації № 112/о «Історія розвитку дитини», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 грудня 1999 року № 302, лікарями-педіатрами або лікарями загальної практики - сімейними лікарями.
<br>
'''У довідці зазначаються:''' ''прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання дитини; факт того, що дитина здорова і може відвідувати заклад дошкільної освіти. У разі необхідності лікар може зазначити у довідці застереження щодо фізичних навантажень та інші рекомендації медичного характеру. У випадку, якщо дитина має певне захворювання, то за рішенням одного з батьків або іншого законного представника дитини, у цій довідці може бути зроблено відповідний запис. Відповідно медичні представники закладів дошкільної освіти володітимуть необхідною інформацією про стан здоров’я дитини.''


== Право на відвідування дитиною Дошкільного навчального закладу в період відпустки матері до досягнення дитиною 6 років ==
* [[Щорічна відпустка після відпустки для догляду за дитиною]]
Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що '''прямої заборони на відвідування дитиною Дошкільного навчального закладу в період відпустки матері або осіб,  які їх замінюють по догляду за дитиною до досягнення 6-річного віку Закон України «Про освіту», Закон України "Про дошкільну освіту", Кодекс законів про працю України чи інші норми законодавства не містять.'''
* [[Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю]]
<br>
* [[Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку]]
Законодавчими та підзаконними актами не забороняється відвідувати зазначені заклади і тому дитина може їх відвідувати, якщо не має інших показань для заборони (для прикладу гострі респіраторні захворювання тощо).
<br>
'''Немає законодавчо закріпленої норми, згідно з якою дитину, матір якої перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною до 6 років, не може бути оформлено до дитячого садка.'''


[[Категорія:Трудове право]]
[[Категорія:Відпустка]]
[[Категорія:Відпустка]]
[[Категорія:Право на освіту]]
[[Категорія:Батьки дітей до 3-х/6-ти років]]
[[Категорія:Батьки дітей до 3-х/6-ти років]]
[[Категорія:Право на освіту]]

Версія за 15:21, 28 липня 2022

Нормативна база

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років

Частиною шостою статті 179 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), а також пунктом 3 частини 1 статті 25 Закону України «Про відпустки» встановлено, що в разі коли дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку.

Крім цього, відповідно до частини восьмої статті 179 КЗпП України за бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Отже, для того щоб скористатися правом на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, батько, матір, або особи зазначені в частині сьомій статті 179 КЗпП України повинні подати роботодавцю заяву про надання відпустки, в якій вказується дата початку такої відпустки. До заяви слід додати медичний висновок про необхідність домашнього догляду за дитиною, що є підставою для надання цієї відпустки.

Так, при підтвердженні необхідності домашнього догляду за дитиною одному з батьків, бабі, дідові або іншим особам, які фактично доглядають за ним, видається довідка за формою № 080-1/о, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11 червня 2012 року № 430 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення".

Термін дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних і реабілітаційних заходів і становить не менше 6 місяців. Слід зазначити, що інформація, яка міститься в довідці за формою №080-1/о, є інформацією з обмеженим доступом і не підлягає розголошенню (пункти 17, 18 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о "Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді", затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 11 червня 2012 року № 430 "Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення").

Відповідно до частин першої та другої статті 181 КЗпП України відпустка без збереження заробітної плати (частина шоста статті 179 КЗпП України) надаються за заявою матері (батька) дитини або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 КЗпП України, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу. Така відпустка зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю, однак не враховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку.

У разі необхідності продовження або поновлення відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку за медичними показаннями всю вищевикладену процедуру доведеться проходити заново.

Детальніше див.: Відпустка без збереження заробітної до досягнення дитиною шестирічного віку

Відвідування дитиною дошкільного навчального закладу у період відпустки матері без збереження заробітної плати

Відповідно до статті 2 Закону України «Про дошкільну освіту» (далі - Закон) одним із основних завдань законодавства України про дошкільну освіту є забезпечення права дитини, у тому числі дитини з особливими освітніми потребами, на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти.

Громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, а також у сім'ї. Діти можуть здобувати дошкільну освіту за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють у закладах дошкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності (частин перша і п'ята статті 9 Закону).

У всіх типах закладів дошкільної освіти при реалізації права дітей на дошкільну освіту враховуються особливі освітні потреби у навчанні і вихованні кожної дитини, у тому числі дітей з особливими освітніми потребами відповідно до принципів інклюзивної освіти (абзац шостий частини третьої статті 14 Закону).

Відповідно до пункту 8 Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 року № 305, зарахування дітей до державного (комунального) закладу дошкільної освіти здійснюється керівником такого закладу протягом календарного року на вільні місця у порядку черговості надходження заяв про зарахування. Заява про зарахування подається особисто одним із батьків або іншим законним представником дитини.

До заяви про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти, зокрема додаються:

  1. копія свідоцтва про народження дитини;
  2. медична довідка, видана відповідно до статті 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти.

Детальніше див.: Прийом дитини до дошкільного навчального закладу, в тому числі без відповідних профілактичних щеплень

Отже, прямої заборони на відвідування дитиною закладу дошкільної освіти в період відпустки матері або осіб, які їх замінюють для догляду за дитиною до досягнення 6-річного віку закони України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", КЗпП України чи інші норми законодавства не містять. Законодавчими та підзаконними актами не забороняється відвідувати зазначені заклади і тому дитина може їх відвідувати, якщо не має інших показань для заборони (для прикладу гострі респіраторні захворювання тощо).

Немає законодавчо закріпленої норми, згідно з якою дитину, матір якої перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, не може бути оформлено до дитячого садка.

Див. також