Вчинення нотаріусами виконавчих написів: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 8: Рядок 8:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0002700-92 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 31 січня 1992 року № 2 "Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0002700-92 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 31 січня 1992 року № 2 "Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні"]


== Поняття ==
== Загальні положення ==
'''Виконавчий напис нотаріуса''' – це розпорядження нотаріуса щодо  стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, здійснене на документах, що встановлюють заборгованість ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text ст. 87 ЗУ "Про нотаріат"]).
'''Виконавчий напис нотаріуса''' – це розпорядження нотаріуса щодо  стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, здійснене на документах, що встановлюють заборгованість ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text ст. 87 ЗУ "Про нотаріат"]).<br>
Вчинення виконавчого напису нотаріусом є способом захисту цивільних прав в позасудовому порядку.  
Вчинення виконавчого напису нотаріусом є способом захисту цивільних прав в позасудовому порядку. <br>
Так, кредитор  (стягувач) може задовольнити свої вимоги та стягнути з боржника заборгованість шляхом вчинення виконавчого напису нотаріусом на борговому документі та пред'явити його до виконання.
Так, кредитор  (стягувач) може задовольнити свої вимоги та стягнути з боржника заборгованість шляхом вчинення виконавчого напису нотаріусом на борговому документі та пред'явити його до виконання.


== Умови вчинення виконавчих написів ==
== Умови вчинення виконавчих написів ==
Для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна '''нотаріуси вчиняють виконавчі написи''' на документах, що встановлюють заборгованість.([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12 ст. 87 ЗУ "Про нотаріат"])<br>
Відповідно до положень [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#Text статті 88 Закону України "Про нотаріат"] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12#top пункту 3 Глави 16 Розділу ІІ Порядку] '''нотаріус вчиняє виконавчі написи''', якщо подані документи підтверджують '''безспірність заборгованості''' або іншої '''відповідальності''' боржника перед стягувачем та за умови, що '''з дня виникнення права вимоги минуло''' '''не більше трьох років''', а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - '''не більше одного року'''.
Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.<br>


Нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло '''не більше трьох років''', а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - '''не більше одного року'''. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку (стаття 88 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#o726 Закону України "Про нотаріат"]).
'''Строки''', протягом яких може бути вчинено виконавчий напис, '''обчислюються''' з дня, коли у стягувача виникло право примусового стягнення боргу.<br>


При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1172-99-%D0%BF Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172].
При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1172-99-%D0%BF#Text Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.]<br>


У разі вчинення виконавчого напису за [[Договір іпотеки|договором іпотеки]] нотаріус перевіряє за інформацією з [https://kap.minjust.gov.ua/services?product_id=1 Державного реєстру речових прав на нерухоме майно], отриманою шляхом безпосереднього доступу до цього реєстру, наявність чи відсутність заставної, наявність чи відсутність інших іпотекодержателів ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12#n938 підпункт 3.6 пункту 3 глави 16 розділу II Порядку]).  
У разі вчинення виконавчого напису '''за договором іпотеки''' нотаріус перевіряє за інформацією з '''Державного реєстру речових прав на нерухоме майно''', отриманою шляхом безпосереднього доступу до цього реєстру, наявність чи відсутність заставної, наявність чи відсутність інших іпотекодержателів.<br>


При вчиненні виконавчого напису нотаріус не перевіряє безспірність заборгованості перед кредитором, а перевіряє лише наявність пакету документів згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12#n938 переліку] та факт надіслання вимоги боржнику, що підтверджують безспірність.
При вчиненні виконавчого напису '''нотаріус не перевіряє безспірність заборгованості перед кредитором, а перевіряє лише наявність пакету документів згідно переліку''' та факт надіслання вимоги боржнику, що підтверджують безспірність. За наявності заставної вчинення виконавчого напису може бути здійснено лише на підставі заяви (вимоги) власника заставної.<br>
За наявності заставної вчинення виконавчого напису може бути здійснено лише на підставі заяви (вимоги) власника заставної.


=== Вимоги до виконавчого напису ===
=== Вимоги до виконавчого напису ===

Версія за 13:43, 10 квітня 2020

Нормативна база.

Загальні положення

Виконавчий напис нотаріуса – це розпорядження нотаріуса щодо стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, здійснене на документах, що встановлюють заборгованість (ст. 87 ЗУ "Про нотаріат").
Вчинення виконавчого напису нотаріусом є способом захисту цивільних прав в позасудовому порядку.
Так, кредитор (стягувач) може задовольнити свої вимоги та стягнути з боржника заборгованість шляхом вчинення виконавчого напису нотаріусом на борговому документі та пред'явити його до виконання.

Умови вчинення виконавчих написів

Відповідно до положень статті 88 Закону України "Про нотаріат" та пункту 3 Глави 16 Розділу ІІ Порядку нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Строки, протягом яких може бути вчинено виконавчий напис, обчислюються з дня, коли у стягувача виникло право примусового стягнення боргу.

При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.

У разі вчинення виконавчого напису за договором іпотеки нотаріус перевіряє за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманою шляхом безпосереднього доступу до цього реєстру, наявність чи відсутність заставної, наявність чи відсутність інших іпотекодержателів.

При вчиненні виконавчого напису нотаріус не перевіряє безспірність заборгованості перед кредитором, а перевіряє лише наявність пакету документів згідно переліку та факт надіслання вимоги боржнику, що підтверджують безспірність. За наявності заставної вчинення виконавчого напису може бути здійснено лише на підставі заяви (вимоги) власника заставної.

Вимоги до виконавчого напису

У виконавчому написі повинні зазначатися:

  • дата (рік, місяць, число) його вчинення, посада, прізвище, ім'я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
  • найменування та адреса стягувача;
  • найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);
  • строк, за який провадиться стягнення;
  • суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення;
  • розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника;
  • номер, за яким виконавчий напис зареєстровано;
  • дата набрання юридичної сили;
  • строк пред'явлення виконавчого напису до виконання;
  • інші відомості, передбачені статтею 18 Закону України "Про виконавче провадження".

Виконавчий напис скріплюється підписом і печаткою нотаріуса ((пункт 4 глави 16 розділу II Порядку)..

Звернення до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису

Для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені:

  1. відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника;
  2. дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи;
  3. номери рахунків у банках, кредитних установах, код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для юридичної особи;
  4. строк, за який має провадитися стягнення;
  5. інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо.

Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису. У разі якщо нотаріусу необхідно отримати іншу інформацію чи документи, які мають відношення до вчинення виконавчого напису, нотаріус вправі витребувати їх у стягувача (підпункт 2.1 пункту 2 глави 16 розділу II Порядку).

Цікаво! Лист Міністерства юстиції України від 29 червня 2010 року № 31-32/132 (зразок виконавчого напису).

Вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов’язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих іпотекодержателем повідомлень - письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця. Вчинення виконавчого напису за заявою одного з іпотекодержателів здійснюється нотаріусом після спливу десяти днів з дня одержання іншими іпотекодержателями письмового повідомлення про звернення стягнення на предмет іпотеки. У разі отримання письмової заяви від попереднього іпотекодержателя, який має вищий пріоритет, про припинення звернення стягнення на предмет іпотеки виконавчий напис нотаріусом не вчинюється (пункт 2 глави 16 розділу II Порядку).

Стягнення грошових сум або витребування майна за виконавчим написом

Для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, або на правочинах, що передбачають звернення стягнення на майно на підставі виконавчих написів.

Нотаріуси відмовляють у вчиненні виконавчого напису у випадках, коли витребовується майно, звернення стягнення на яке забороняється законодавством України або здійснюється виключно на підставі рішення суду. Виконавчий напис вчинюється нотаріусом незалежно від місця виконання вимоги, місцезнаходження боржника або стягувача (підпункт 1.3. пункту 1 глави 16 розділу II Порядку).

Порядок стягнення за виконавчим написом

Стягнення за виконавчим написом провадиться в порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством для виконання судових рішень та Законом України "Про виконавче провадження".

Строк пред’явлення виконавчого напису до виконання

Виконавчий напис, за яким стягувачем або боржником є фізична особа, може бути пред`явлений до примусового виконання протягом року з моменту вчинення виконавчого напису.

Поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого напису до виконання провадиться відповідно до вимог частини шостої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" і статті 371 Цивільного процесуального кодексу України.

Див. також