Встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Загальні положення

Згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (далі-Правила), підставою для державної реєстрації смерті є:

Див. додатково консультацію "Порядок реєстрації смерті"
Оскільки на тимчасово окупованій території фактично діє юрисдикція та застосовується законодавство окупаційної влади, документи про смерть видані такою владою не можуть бути прийняті органами державної влади на іншій території України.

Куди звернутись

Для отримання підтвердження факту про смерть осіб, які померли на тимчасово окупованій території України, необхідно подати до будь-якого суду (за межами такої території, незалежно від місця проживання заявника) заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Разом із заявою потрібно надати докази. Належними доказами здебільшого є : свідоцтво про смерть особи видане на непідконтрольній території України; договір на проведення поховання; фото місця захоронення; довідка заключення про причину смерті тощо.

Звертатися спочатку до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території підконтрольній владі України та отримати письмову відмову, не є обов'язковим. Лист-роз’яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду (лист від 22.04.2021 № 985/0/208-21) щодо скасування вимоги отримання відмови від органів державної реєстрації  актів цивільного стану.

Хто може звернутися до суду?

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Вимоги до заяви

Статтею 318 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що у заяві повинно бути зазначено:

 • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
 • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
 • докази, що підтверджують факт;
 • докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фототаблицю з місця поховання, медичні документи про смерть тощо);
 • довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).

До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

Файл:Заява про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території.doc

Докази, які необхідно додати до заяви

До позовної заяви, на підтвердження кожного факту, викладеного в позовній заяві, необхідно надати підтвердження у вигляді тих чи інших документів.

Так, приблизний перелік додатків до позовної заяви складають:

 • копія паспорту та ІПН заявника (родича);
 • копія виписки з медичної карти амбулаторного хворого;
 • копія свідоцтва про смерть (видана на окупованій території);
 • копія договору на замовлення і організацію похорону;
 • фотознімки з місця захоронення.
   Відповідно до Листа Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 07.04.2021 року № 22/4-1801-21, зокрема звернуто увагу на існуючу в судах практику попереднього звернення до органів реєстрації актів цивільного стану з метою отримання відмови у проведенні державної реєстрації фактів народження та смерті, що відбулися на тимчасово окупованій територій України, як підстави подальшого звернення до суду для встановлення таких фактів. Зазначено, що окремі суди розглядають справи про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України за наявності відмови органів державної реєстрації актів цивільного стану щодо реєстрації відповідного факту. З огляду на викладене у цьому листі, під час розгляду судами справ про встановлення фактів смерті або народження особи на тимчасово окупованій території України, вимога щодо отримання письмової відмови органів державної реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не грунтується на положення чинного законодавства. Верховний Суд України https://www.minre.gov.ua/sites/default/files/vsu.pdf

Вартість

Заявники щодо справ про встановлення факту смерті на тимчасвово окупованій території України звільняються від сплати судового збору під час розгляду справ данної категорії пункт 21 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Строки розгляду заяви

Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Разом з тим, термін "невідкладно", у кожній конкретній ситуації буде різним, виходячи з завантаженості судді та дня подачі заяви до суду. Однак, в будь-якому випадку, можна розраховувати на розгляд судом справи протягом 1-5 днів.

Що повинно зазначатись у рішенні суду

У рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню і негайно видається учасникам справи після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи. В даному випадку рішення суду буде підставою для реєстрації факту cмерті особи. Після отримання ухваленого рішення особа може самостійно звернутись до органів РАЦС, який повинен на його підставі провести державну реєстрацію смерті особи та видати відповідне свідоцтво.

Цікаво!Інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15 квітня 2016 року № 9-1130/0/4-16 "Про окремі питання застосування Закону України від 4 лютого 2016 року N 990-VIII "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України"

Див. також