Виплати пенсії за кордон громадянам України, які мають право на постійне проживання у іншій країні

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

  1. Конституція України
  2. Закон України «Про пенсійне забезпечення»
  3. Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»
  4. Постанова Правління ПФУ "Про затвердження Інструкції про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні" від 23.04.1999 № 4-5

Порядок призначення і виплати пенсії за кордоном

Статтею 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, виплачується за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця,що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Україною підписані та Верховною Радою України ратифіковані Договори про соціальне забезпечення з такими державами, як:

В разі переїзду пенсіонера на постійне проживання в ці країни, угодами передбачається, що виплата пенсії продовжується українською стороною, незалежно від того, в якій країні проживає пенсіонер, а також призначення пенсії кожною державою за стаж, набутий на її території.

Призначення і виплати пенсії за новим місцем проживання

В разі переїзду пенсіонера на проживання в країни Співдружності Незалежних Держав пенсія призначається і виплачується Стороною держави за новим місцем проживання відповідно до Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав вгалузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року яку підписали уряди Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, Росії, України. Згідно з цією Угодою, передбачається призначення пенсії громадянам зазначених країн тією державою, де вони проживають.

Є й інші двосторонні угоди, які уклав уряд на аналогічних умовах з урядами інших країн СНД: Азербайджану, Білорусі, Грузії, Молдови. На сьогодні діє також Тимчасова угода між урядом України та урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, у галузі пенсійного забезпечення, підписана 15 січня 1993 року.
Одночасно Україна продовжує виконувати зобов'язання колишнього СРСР по міжнародних договорах, укладених із Монгольською Народною Республікою, Румунією та Угорщиною.

Валюта та курс переказування пенсій

Переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання до іноземних держав, здійснюється щоквартально у валюті тієї країни, де проживає пенсіонер, (у доларах США або в євро) за офіційним обмінним курсом Національного банку України гривні до іноземних валют.

Витрати, пов'язані з переказом пенсій

Витрати, пов'язані з переказом пенсій Пенсійним фондом України за кордон, здійснюються за рахунок коштів Фонду. Одержувачі пенсій не несуть витрат, пов'язаних із переведенням належних їм грошей.

Судова практика

Судова практика в цьому питанні також неоднозначна. Тим не менш, в деяких випадках суди ставали на бік пенсіонера і зобов'язували органи ПФУ відновити виплату пенсій особам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон.

Так, наприклад, у Постанові від 01.10.2013 р. у справі № 2-а/487/286/13 Заводський районний суд Миколаєва вказав, що не бере до уваги посилання представника відповідача на відсутність нормативно-правового врегулювання механізму виплати пенсії громадянам, які проживають за кордоном, оскільки відповідно до ст. 49 ч. 2 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного Фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. А вищезазначене Рішення Конституційного Суду України, суд вважає достатньою підставою для відновлення виплати пенсії.

Дніпровський апеляційний адміністративний суд Постановою від 21 червня 2012 у справі № 2а-7702/2011 (2а/413/157/2012) також визнав вимоги позивача в частині зобов'язання органів ПФУ відновити виплату позивачу пенсії за віком обґрунтованими. Відновлення та нарахування виплати пенсії позивачу, на думку суду, має здійснюватися відповідно до частини 2 статті 49 Закону № 1058-IV, «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1.