Визнання права власності на спадкове майно за участі іноземного елемента

Матеріал з WikiLegalAid

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем.
Версія від 14:26, 27 червня 2019, створена Iryna.yahudina (обговореннявнесок) (Створена сторінка: 1. Визнання права власності на спадкове майно за участі іноземного елемента. 2. Закон Ук...)
(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

1. Визнання права власності на спадкове майно за участі іноземного елемента.

2. Закон України «Про Оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Закон України «Про судовий збір», Закон України « Про Нотаріат», Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.09.2012 р. № 1623/21935) Закон України « Про міжнародне приватне право» , Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5.,Цивільний кодекс України, Цивільно процесуальний кодекс, Постанова пленуму Верховного суду України «Про практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 р. № 8.

3. Досудовий порядок

3.1.1. Куди звернутися

До нотаріату. Порядок спадкування на території України за загальним правилом проводиться на підставі положень глави 84 Цивільного Кодексу України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Але у разі якщо, в процесі спадкування буде встановлено наявність іноземного елемента. В положеннях п.2 ч.1. статті 1 Закону України « Про міжнародне приватне право» поняття іноземний елемент - ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній або кількох з таких форм: 1) хоча б один учасник правовідносин є громадянином України, який проживає за межами України, іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою; 2) об’єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави; 3) юридичний факт, який створює, змінює або припиняє правовідносини, мав чи має місце на території іноземної держави; То процедура спадкування буде проводиться з урахуванням положень статті 70 та 71 Закону України « Про міжнародне приватне право» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2709-15. Та з урахуванням договору про правову допомогу та правові відносини, якщо Україною та державою з якої походить іноземний елемент був такий договір підписаний.

3.1.2. Вартiсть 

Вартість розраховується відповідно до Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1623-12

3.1.3.Перелік документів необхідних для звернення:
 • Свідоцтво про смерть спадкодавця.
 • Документи, які можуть встановити родинних відносин.

- Свідоцтво про народження. - Свідоцтво про шлюб. - Витяги з державних реєстрів актів цивільного стану громадян.

 • Правовстановлюючі документи на нерухомість.

- Договір купівлі – продажу; Договір міни; Договір Дарування; Договір довічного утримання. - Свідоцтво про право спадщину за законом або заповітом;Свідоцтво про право власності.

 • Документи, які можуть підтвердити факт належності рухомого майна .

- Квитанції про сплату; договору купівлі-продажу; гарантійна документація;сертифікат на право власності; цінні папери тощо.

3.3 Судовий порядок

3.3.1. Куди звернутися

У разі неможливості врегулювання питання спадкування, в установленому законом порядку єдиною можливістю вирішення питання є звернення до суду з позовною заявою « Про визнання право власності на спадкове майно.

3.3.2. Вартiсть

Визначається враховуючи положення, п.1 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 р. зі змінами . http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 . Також беруться до уваги положення п. 2. ч.1 ст. 176 Цивільно процесуального кодексу України. http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/page. Для об’єктивного застосування вище наведеної норми також застосовуються положення Закону України « Про Оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» в ід 12.07.2001 р. № 2658. http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2658-1

3.3.3. Перелiк та зразки необхiдних документiв

Перелік документів, необхідних для підтвердження визнання право власності на спадкове майно у у суді.

1) Свідоцтво про смерть спадкодавця.
2) Документи, які можуть встановити родинних відносин. 
- Свідоцтво про народження.
- Свідоцтво про шлюб.
- Витяги з державних реєстрів актів цивільного стану громадян.
3) Правовстановлюючі документи на нерухомість.(- Договір купівлі – продажу; Договір міни; Договір Дарування; Договір довічного утримання. Свідоцтво про право спадщину за законом або заповітом;Свідоцтво про право власності.)

Важливо: У разі якщо спадкодавцем був втрачений правовстановлюючий документ на нерухомість даний документ можна замінити ( технічною документацією, рішеннями сесій на приватизацію, або рішеннями сесій про надання в користування, будинковими книгами, копіями договорів оренди тощо..)

4) Довідка з КП «БТІ» про право власності (у разі якщо правочин на нерухомість вчинявся до 1 січня 2013 року). 
5) Інформаційний витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та з реєстру речових прав на нерухоме майно. (Якщо правочин був вчинений починаючи з 1 січня 2013 року).
6) Довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні(де проживав спадкодавець).
7) Витяг про реєстрацію у спадковому реєстрі.
8) Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Яка видається відповідно до ст. 49 Закону України « Про Нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3425-12
9) Документ який визначає ринкову вартість спадкового майна для урахування в ціні позову. Найчастіше в даним документом слугує Звіт про оцінку майна (акт оцінки майна). Він видається на підставі положень Закону України «Про Оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2658-14 та з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 р. №1442 «Про затвердження Національного стандарту № 2 «Оцінка нерухомого майна»» http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1442-2004-%D0%BF  та   Національний стандарт № 1 «Загальні положення оцінки майна і майнових прав», затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1440 від 10.09.2003 р http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1440-2003-%D0%BF.
10) Клопотання про витребування спадкової справи.

Файл:Клопотання про витребування спадкової справи.docx

Файл:Визнання права власності на спадкове майно.docx