Визнання дійсними договорів відчуження, посвідчених біржею

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Договори, зареєстровані на біржі, не прирівнюються до нотаріально посвідчених, в зв’язку з чим необхідно дотримуватися законодавчо встановленої форми угод про відчуження нерухомого майна незалежно від місця, де ці угоди укладаються. Таким чином, договори щодо придбання на біржових торгах об’єктів нерухомого майна вимагають оформлення в письмовій формі та підлягають нотаріальному посвідченню.

Куди звернутися

До суду за місцем знаходження майна. Зазначена норма поширюється на цивільні справи.

Хто є суб’єктом звернення

Суб’єктом звернення до суду з цього питання є Позивач. Велику частку справ про визнання угод дійсними займають позови про визнання дійсними угод, посвідчених на товарній біржі.

Право укладати договори купівлі-продажу і реєструвати їх на товарній біржі передбачено статтею 15 Закону України “Про товарну біржу” № 1956-ХП від 10.12.1991 року.

Однак, реєстрація договору на товарній біржі не може замінити його нотаріальне посвідчення. Проте, нотаріально посвідчити ці угоди сторони не можуть, оскільки біржові договори вже зареєстровані в органах бюро технічної інвентаризації.

При розгляді справ цієї категорії необхідно враховувати, що  наявність лише однієї біржової угоди не є безумовною підставою для ухвалення рішення про визнання дійсним договору купівлі-продажу. Біржова угода може бути письмовим доказом того, що сторони домовились щодо всіх істотних умов договору, однак  визнання договору дійсним на підставі ч. 2 ст. 220 ЦК України можливе за дотримання всіх вимог, зазначених у цих правових нормах.

При зверненні до суду з позовами про визнання дійсними угод, укладених на біржі, позивачі подавали лише копії цих угод та заяви від сторін про розгляд справи за їх відсутності. Лише на підставі цих доказів суд ухвалював рішення про задоволення позовів. При цьому суд не перевіряв,  чи є такі угоди законними, чи мали право відчужувачі на розпорядження майном, яке продається, чи не порушуються при цьому права інших осіб. Розгляд справи за відсутності сторін позбавляє суд можливості навіть оглянути оригінали цих угод.

Такий недолік є типовим для всіх справ, особливо тих, що розглянуті у 2004-2005 роках.

Лише починаючи з 2006 року в деяких справах наявні правовстановлювальні документи та технічні паспорти на відчужуване майно.

Прикладом є справа № 2-6581/04 (суддя Петушков С.А.), по якій позивач Г. просив визнати дійсним договір купівлі-продажу 9/500 частин будівель магазину, придбаних у ТОВ „ВКФ „Ірина і К” на універсальній товарній біржі „Партнер” в квітні 2003 року. До позову додано лише ксерокопію договору купівлі-продажу, квитанцію про сплату судового збору 8,50 грн. та заяви від позивача та представника відповідача з проханням розглянути справу у їх відсутність. В  рішенні суду вказано,  що укладена угода відповідає вимогам ст.ст. 655,656, 662, 689, 692 ЦК України, не зважаючи на те, що угода укладена у 2003 році і до цих правовідносин мають бути застосовані положення Цивільного кодексу Української РСР. Правовстановлювального документу на відчужуване майно в матеріалах справи немає.

Також мають місце випадки безпідставного визнання договорів купівлі-продажу дійсними, коли майно, що продається, належить продавцю на підставі договору, посвідченого біржею, який не є належним документом, що підтверджує право власності відчужувача на нерухоме майно.

Наприклад, справа № 2-3227/08 (суддя Квітка О.М.). З. звернувся  з позовом до Б. про визнання дійсним договору купівлі-продажу квартири, зареєстрованого на біржі у 2002 році. Продавцю Б. квартира належала на підставі договору купівлі-продажу, укладеного і зареєстрованого на біржі у 1999 року, і цей договір не був нотаріально посвідчений, а тому право власності продавця не підтверджувалося належним правовстановлювальним документом. Ухвалюючи рішення про задоволення позову,  суд на це увагу не звернув. Між тим, визнання договору від 2002 року дійсним могло мати місце лише після того, як суд, за позовом Б., визнав би дійсним договір купівлі-продажу, укладений у 1999 році.