Ввезення в Україну та вивезення за межі України готівкових коштів та банківських металів

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Загальні положення

У відповідності до Митного кодексу України п. 1 ч. 1 ст.4:

  1. валюта України - грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет та в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;
  2. іноземна валюта - іноземні грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу;

Згідно Постанови Правління Національного банку України “Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України” від 27.05.2008 № 148:

готівка - це готівкова валюта України і готівкова іноземна валюта у вигляді банкнот і монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної держави, банкноти та монети, вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обмінові на грошові знаки, які перебувають в обігу (крім монет, що належать до банківських металів), і дорожні чеки;

Ввезення та вивезення за межі України готівки фізичною особою-резидентом


Фізична особа має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу.

Фізична особа - резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро. Строк дії таких документів 30 календарних днів, починаючи з дня видачі.

На території України готівка видається клієнтам з їх рахунків через касу банку на підставі заяви на видачу готівки. Крім видаткового касового документа документом, що підтверджує зняття коштів з рахунків банків, може бути довідка банку, складена в довільній формі. Така довідка видається на вимогу клієнта, зокрема в разі зняття грошових коштів з банкомату за допомогою платіжної картки.

Підтвердженням зняття готівки з рахунків іноземних банків є відповідний документ довільної форми, виданий банком (фінансовою установою) за кордоном.

Особа здійснює ввезення / вивезення саме тієї валюти, яка зазначена в документі банку (фінансової установи). У разі здійснення конвертації (обміну) готівкової валюти, знятої з рахунку, декларант також повинен подати до органу доходів і зборів документ, виданий йому касою банку (фінансової установи) як підтвердження здійснення валютно-обмінної операції. Форми таких документів (квитанцій, довідки-certificate) наведені в додатках до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України та змін до деяких нормативно-правових актів Національного Банку України № 502.

Чеки банкоматів і платіжних терміналів не є документами, що підтверджують зняття готівки з рахунків банків, оскільки не містять інформації про особу.

У разі якщо особа вивозить дорожні чеки в сумі, що перевищує еквівалент 10 000 євро, відповідно до роз'яснень Нацбанку України документами, на підставі яких здійснюється переміщення чеків на суму більше 10 000 євро, є документи про зняття готівки з рахунку клієнта, за які здійснена покупка дорожніх чеків.

Ввезення та вивезення за межі України готівки фізичною особою-нерезидентом


Фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Фізична особа - нерезидент має право вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, якщо сума готівки, що вивозиться, не перевищує суми готівки, письмово задекларованої цією особою митному органу при ввезенні в Україну. Вивезення готівки у такому випадку здійснюється за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Фізична особа - нерезидент має право вносити кошти на рахунки в уповноважених банках або виконувати інші операції в банках України на підставі митної декларації у випадках, передбачених законодавством України.

Грошові кошти, отримані фізичною особою - нерезидентом як доходи з джерелом їх походження з України, не можуть вивозитися з України готівкою, але можуть зараховуватися на окремий поточний рахунок в національній або іноземній валюті фізичної особи - нерезидента, відкритий ним для власних потреб в банку України. З рахунків, відкритих в іноземній валюті, грошові кошти можуть перераховуватися за межі України.

Відповідно до положень глави 7 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах № 492 на поточний рахунок фізичної особи - нерезидента можуть, зокрема, зараховуватися:

  • оплата праці, державна допомога та соціальні виплати, авторські гонорари, премії, призи, одержані від юридичної особи;
  • грошові кошти за реалізоване власне майно;
  • грошові кошти, отримані в порядку спадкування; повернуті надміру сплачені суми податків і зборів; відшкодування страхових сум;
  • прибуток, отриманий від здійснення інвестицій в Україну;
  • грошові кошти, перераховані з поточного рахунку іншої фізичної особи - нерезидента; отримана в Україні готівкова валюта (в разі отримання переказів з-за кордону, увезення платіжних карток і платіжних документів).

Готівка зараховується на рахунок фізичної особи при наявності підтвердження джерел її походження (копії підтверджуючих документів залишаються в банку).

При цьому положення чинного законодавства України передбачає здійснення декларування товарів, що не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню (зокрема, готівку в сумі, що не перевищує 10 000 євро), в письмовій формі за бажанням власника або на вимогу посадової особи органу доходів і зборів. Докладні відомості про товари, які декларуються письмово за бажанням власника або на вимогу органу доходів і зборів, наводяться в графі 4 митної декларації.

Митна декларація є підставою для вивезення (ввезення) зазначених у ній готівки і банківських металів і здійснення операцій за дорученням резидента або нерезидента протягом одного року з часу оформлення декларації (п. 6 глави 1 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України № 148).

Ввезення та вивезення за межі України готівки юридичною особою

Юридична особа ввозить готівку в Україну або вивозить її за межі України через повноважного представника без обмеження суми на умовах письмового декларування відповідному митному органу в повному обсязі.

Повноважний представник юридичної особи, якій належать (орендовані, зафрахтовані або ті, що формуються в Україні/за межами України) транспортні засоби, що здійснюють пасажирські рейси, ввозить/вивозить готівку, що отримана на транспортному засобі за надані послуги та/або реалізований товар, на підставі відповідних касових документів.

Повноважний представник декларує готівку, яку ввозить/вивозить за дорученням юридичної особи, та власні кошти окремо з використанням двох примірників митної декларації.

Підставою для ввезення/вивезення готівки капітаном судна закордонного плавання є генеральна (загальна) декларація.

Зазначимо, що особа, яка переміщує через митний кордон України платіжну картку, не зобов'язано її письмово декларувати, оскільки здійснення контролю за обігом валюти, яка зберігається на банківському рахунку цієї особи, не відноситься до державної митної діяльності.


Пересилання готівки

Дозволяється пересилати в Україну та за межі України готівку в міжнародних поштових відправленнях і в міжнародних експрес-відправленнях з оголошеною цінністю:

  1. фізичним особам у сумі, що не перевищує в еквіваленті 300 євро;
  2. уповноваженим банкам. Пересилання готівки уповноваженим банком за межі України та на його користь в Україну здійснюється за умови письмового декларування митному органу.

Міжнародні поштові відправлення та міжнародні експрес-відправлення, у які вкладена готівка в сумі, що перевищує встановлені Інструкцією про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України норми, отримувачам не видаються, а повертаються відправникам.