Алгоритим дій у разі оформлення шахрайського онлайн-кредиту

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Що ж таке онлайн – кредитування або ж мікрокредит?

Мікрокредит - це невелика сума грошей, яку банк або небанківська організація надає в кредит на певний період. Такий кредит можна взяти у макрофінансових організацій (далі МФО) через мережу Інтернет. Для цього необхідно лише зареєструватись на сайті МФО і внести всі необхідні дані. Процес недовгий та нескладний. Чим все більше користуються недобросовісні особи, злочинці.

Що робити якщо шахрай взяв онлайн - кредит на Ваше ім’я?

За підозри укладення на Ваше ім’я договору онлайн – кредиту, необхідно дізнатися в якій мікрофінансовій організації взято кредит (та яку суму Ви начебто винні), зробити це можна:

  • Перевіривши власну кредитну історію, запросивши таку інформацію он-лайн на веб сторінці бюро (вона покаже чи робили банки/МФО запити до вашої кредитної перед оформленням на вас кредиту, та покаже перелік організацій в які звернулись шахраї (дані можуть і не міститись). За допомогою сервісів перевірки можна отримати інформацію (довідку) яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 4 січня 2022 р. надходять в до додатку Дія. Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії
  1. Українського бюро кредитних історій (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
  2. Міжнародного бюро кредитних історій;
  3. Першого українського бюро кредитних історій;
  4. Українського кредитного бюро.

До кого звернутись якщо шахраї оформили мікро кредит:

  • звернутися до МФО щоб повідомити, що кредит ви не брали, навести свої пояснення та направити заяву з вимогою щодо скасування заборгованості, також отримайте всю інформацію по укладеному договору (номер договору, дату його укладання, суму позики та інше) та вимагати від МФО завірені копії договорів. Ви вправі записувати всі телефоні розмови із співробітниками МФО чи колекторами;
  • звернення до поліції із заявою щодо вчинення кримінального правопорушення (наприклад шахрайства), яке полягає у оформленні на Вас кредиту щоб правоохоронний зафіксував факт правопорушення та вніс його до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо шахраї заволоділи вашим паспортом внаслідок втрати/викрадення слід написати заяву про втрату паспорта щоб шахраї не мали можливості звертатись в інші МФО (заміна паспорта якщо шахраї заволоділи копією паспорта нажаль непрописана законодавчо, проконсультуйтесь з цим питанням з слідчим). Перевірити внесення паспорта в реєстр втрачених можна на сайтах: МВС та ДМС.При незаконному укладенні кредитного онлайн – договору важливо звернутися безпосередньо до кіберполіції (існують проблеми юрисдикції між Кіберполіцією та відділком поліції, часто Кіберполіція перенаправляє справи на розслідування в районі відділки поліції). Існує висока ймовірність що поліція може не знайти злочинців та намагатиметься закрити кримінальну справу, в такому випадку ви можете оскаржувати постанову про закриття кримінальної справи до суду на протязі 10 днів (строк в окремих випадках можна продовжити і рахувати з моменту вручення такої постанови, проте не затягуйте, оскільки суд може відмовитись розглядати вашу заяву у зв'язку з пропуском строку оскарження). Також часі випадки бездіяльності поліції в такому випадку можна скаржитись начальнику відділку поліції, головному управлінню поліції області (направити поштою листа в якому чи на безкоштовну гарячу лінію поліції 0-800-50-02-02;
  • звернення із заявою до регулятора- Національного банку України і Національної комісії з фондового ринку та цінних паперів про підроблені документи для укладення договору онлайн – кредиту на ваше ім’я;
  • звернення до суду про визнання договору позики (кредитного договору) недійсним, цей пункт напряму залежить від результатів розгляду заяви полюцією, проведеного нею розслідування та результатів кримінальної справи, найкраще подавати такий такий Дана позовна заява розглядається за правилами загального позовного провадження. В ході розгляду справи необхідно буде доказати, що договір Ви не укладали, про його існування не знали, на сайті МФО не реєструвались і переписки з ними взагалі не вели. Варто подати клопотання до суду про витребування у мобільного оператора, номер якого було зазначено для отримання кредиту, відомостей про місцезнаходження номеру та роздруківку смс - повідомлень. Також, у клопотанні зазначити вимогу по витребуванню інформації по банківській карті, на яку були перераховані кредитні кошти.

У разі, якщо МФО відступило право вимоги колекторам і вам телефонують з погрозами, тоді слід звернутись до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження за наступними статтями Кримінального кодексу України: стаття 182 - Порушення недоторканності приватного життя; стаття 189 – Вимагання; стаття 190 - Шахрайство; стаття 355 - Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов'язань. Записуйте всі розмови з колекторами та зберігайте документи, що надходять на вашу адресу.

Згідно пункту 4 розділу ІІ Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, якщо заява (повідомлення) надійшла до органу (підрозділу) поліції під час особистого звернення заявника одночасно з її (його) реєстрацією в ІТС ІПНП або журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (далі - журнал ЄО), уповноважена службова особа оформлює та видає заявникові талон-повідомлення ЄО про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію.

Згідно пункту 4 розділу ІІ вищезгаданого Порядку, особу, яка заявляє або повідомляє про кримінальне правопорушення, уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції або інший поліцейський попереджає про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, передбачену статтею 383 Кримінального кодексу України.

Після того, як буде доведено факт шахрайства, ви можете звернутися в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про незаконний кредит з Вашої кредитної історії.

Судова практика

Прикладом позитивного вирішення даного спору є рішення у справі №588/1942/19, у якій Позивач дізнавшись про незаконні дії шахраїв спочатку звернувся до поліції, для реєстрації факту здійснення кримінального правопорушення, а згодом до суду для визнання недійсним договору позики.

Див. також: