Аліменти на повнолітню дитину з інвалідністю: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база == <div align="justify"> - [ http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України від...)
 
Немає опису редагування
(Не показано 23 проміжні версії 7 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільно процесуальний кодекс України]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-06 Постанова Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17 Закон України "Про судовий збір]"


<div align="justify">
- [ http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 року № 2947-III]<br />
- [ http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-06 Постанова Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» 15.05.2006  N 3] <br />
</div>
== Загальні положення про сплату аліментів ==
== Загальні положення про сплату аліментів ==
<div align="justify">
 
Сімейний кодекс зобов'язує батьків утримувати своїх непрацездатних дітей-інвалідів з дитинства, навіть якщо вони досягли повноліття. Розмір і періодичність виплат призначається в судовому порядку. <br />
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n1018 статті 198 Сімейного кодексу України] батьки зобов`язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.<br />Така матеріальна допомога може надаватися батьками в <u>добровільному порядку або після звернення до суду з відповідною позовною заявою</u>.<br /> Аліменти повнолітнім непрацездатним дочці, сину, які потребують матеріальної допомоги, у разі визнання їх особами з інвалідністю І, ІІ групи присуджуються на строк інвалідності.<br />Згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n446 статті 88 Сімейного кодексу України] якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.  
Головних умов для цього дві:<br />
 
- непрацездатність інваліда;<br />
'''Вказана норма встановлює підстави, за яких виникає зазначене вище право:'''
- необхідність матеріальної допомоги.<br />
 
За законом, до повністю непрацездатним громадянам належать інваліди 1 і здебільшого 2 груп. Якщо дитина інвалід належить до 3 групи, то він вважається особою зі зниженою працездатністю. З невеликими обмеженнями він може працювати на посаді, яка передбачає не особливо складну і тільки під суворим наглядом лікаря. Однак далеко не у всіх підприємствах осіб з інвалідністю беруть на роботу. І наявність «всього лише» 3 групи не гарантує обов'язкове працевлаштування. Якщо немає роботи, то з'являється право на матеріальну допомогу. При цьому вік інваліда особливого значення не має. Таким чином, право на отримання аліментів беззастережно мають інваліди 1 і 2 груп, а інвалідам 3 і частково 2 груп доведеться додатково підтвердити, що вони не можуть влаштуватися на роботу і отримувати дохід. Багато платники вважають, що платіж аліментів на дитину інваліда триває не до 18, а до 21 року. Насправді це не так. Аліменти на будь-якої дитини виплачуються до його повноліття, якщо немає заборгованості і не настали умови, що припиняють стягнення. Але якщо є заборгованість або другий батько раніше не подавав на аліменти, то протягом 3 років після настання повноліття дитина може сама звернутися до суду за стягненням боргів. Одержувач, який є інвалідом з дитинства, може претендувати на початок виплат в будь-який час, навіть якщо в дитинстві він не отримував від батька ні копійки. У будь-якому випадку йому або його представнику треба звернутися спочатку до судових приставів за розрахунком неустойки, а потім - до суду за твердженням вироку і отриманням виконавчого документа. Таким чином, якщо інвалід з дитинства не має роботи або іншого джерела доходів, то він може претендувати на отримання аліментів з боку батьків або опікунів навіть після свого повноліття, але тільки за умови, що доведе в судовому порядку свою нужду матеріальної допомоги і непрацездатність. Аліменти на дитину інваліда після його повноліття виплачуються тільки у твердій грошовій формі і є матеріальною допомогою.
1) один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю;<br /> 2) дитина не може обходитися без постійного стороннього догляду;<br /> 3) цей з подружжя опікується нею;<br /> 4) другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.
</div>
 
== Порядок виплати аліментів на інваліда  ==
<br />Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає.<br />Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю, визначається за рішенням суду відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 частини першої статті 80 Сімейного кодексу України], без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.<br />Згідно  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n407 зі статті 80 Сімейного кодексу України], аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі з урахуванням обставин, зазначених у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n933 статті 182 Сімейного кодексу України].<br />При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
<div align="justify">
== Порядок виплати аліментів на дитину з інвалідністю ==
Існують 2 варіанти того, як можна оформити виплати аліментів на дитину інваліда: добровільний і примусовий. При добровільному варіанті між батьками (батьком) і повнолітнім дитиною укладається угода про матеріальну допомогу. У ньому мають бути зазначені сума щомісячних платежів і дата виплат. Розмір аліментів на дитину, яка є повнолітнім інвалідом 1 або 2 груп, визначається так, щоб задовольняв обидві сторони. Зазвичай виплата не нижче прожиткового мінімуму. Якщо дитина є недієздатним, то на укладення такого договору потрібна згода опікуна. Документ завіряється у нотаріуса. <br />Примусовий варіант передбачає звернення дитини чи її опікуна до суду для отримання рішення суду. Для призначення аліментів на дитину інваліда дитинства суд повинен визнати непрацездатність і складний фінансовий стан позивача. Навіть якщо інвалід отримує від держави допомоги, пенсії та інші платежі і у нього може бути майно, яке приносить додатковий дохід, він все одно може претендувати на стягнення аліментів. Якщо дитина інвалід до 18 років отримував аліменти після звернення до суду, то вважається, що дія цього позову закінчилося. Потрібно знову подавати в судову інстанцію відповідну заяву.<br />
 
Відповідно до ст. 88 [ http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейного кодексу України ] якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною-інвалідом, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною-інвалідом та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає. Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина-інвалід, визначається за рішенням суду відповідно до частини першої статті 80 [ http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 цього Кодексу], без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.<br />
Виплати можуть бути як добровільними, так і стягуватися на підставі рішення суду.
Ст. 80 [ http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейного кодексу України] визначено, що аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів одному з подружжя суд визначає з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх дочки, сина, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення. Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.
Згідно  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n958 зі статтею 187 Сімейного кодексу України] один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Така заява може бути ним відкликана. На підставі заяви одного з батьків аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.
 
=== Сплата аліментів в добровільному порядку ===
Статтею  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n967 статті 189 Сімейного кодексу України]  передбачений [[договір між батьками про сплату аліментів на дитину]]. Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.  У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
 
=== Стягнення аліментів в судовому порядку ===
Згідно зі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n6210 статтею 27 Цивільно процесуального кодекса України],  позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.<br />Частиною першою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n6213 статті 28 Цивільно процесуального кодекса України], передбачено, що позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.<br />За подання заяви про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#n37 (стаття 5 Закону України "Про судовий збір]". 
 
'''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n933 Статею 182 Сімейного кодексу України] визначаються обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Так, при визначенні розміру аліментів суд враховує:'''
 
1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини;<br />2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;<br />3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
* наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;
* доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
4) інші обставини, що мають істотне значення.
 
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n1024 частини другої статті 200 Сімейного кодексу України], при визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.<br />При виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.
 
== Які потрібні документи ==
== Які потрібні документи ==
<div align="justify">
 
Для подачі заяви на стягнення виплат на дорослу дитину-інваліда потрібно звертатися в міський чи районний суд. Крім самого заяви потрібні наступні документи:<br />
'''Для звернення до суду з позовною заявою необхідно зібрати наступні документи:'''
- свідоцтво про народження або документ про встановлення батьківства;<br />
 
- довідка з медустанови, що підтверджує наявність інвалідності у дитини;<br />
* копія всіх сторінок паспорту Позивача;
- довідка про доходи учасників процесу;<br />
* копія ідентифікаційного номеру Позивача;
- копія трудової книжки дитини з останнім записом про звільнення або довідка з центру зайнятості про стан на обліку;<br />
* копія свідоцтва про шлюб/копія свідоцтва про розірвання шлюбу/копія рішення суду про розірвання шлюбу;
- довідка про склад сім'ї.<br />
* копія свідоцтва про народження дитини (дітей);
У ньому потрібно вказати: дані суду, куди подається позов; особисті дані стягувача (дитини, її батьків або опікуна) і платника (платників); підстави, на яких повинні бути призначені аліменти на дитину інваліда; дані з медичної довідки про непрацездатність; розмір аліментів (обов'язково у твердій сумі); періодичність виплат; реквізити отримувача.
* копія довідки про місце реєстрації дитини;
</div>
* копії довідок з медустанови, що підтверджують наявність інвалідності у дитини;  
== Як збільшити або зменшити виплати? ==
 
<div align="justify">
== Як збільшити або зменшити розмір аліментів ==
Суд враховує думку заявника, але розмір аліментів на дитину інваліда встановлює самостійно, виходячи з багатьох факторів: дохід платників та одержувача; наявність або відсутність у них житла, що здається в оренду; наявність або відсутність банківських вкладів та цінних паперів; витрати на лікування; витрати на інших членів сім'ї, стосовно яких платник має зобов'язання за змістом, наприклад, витрати на його власних дітей. Законом передбачено, що при тривалої хвороби, що вимагає відходу і додаткових витрат, аліменти на повнолітнього дитини можуть бути скориговані на користь збільшення. Для цього потрібно подати до суду відповідну заяву. До нього потрібно докласти всі документи, що підтверджують витрати на лікування. За заявою сторін можливий перерахунок аліментів не у твердій сумі, а в процентному відношенні до доходу платника. Зменшення платежів також провадиться в судовому порядку. Платник повинен довести погіршення свого матеріального становища або поліпшення матеріального становища одержувача і не мати заборгованостей. Якщо аліменти на дітей були переплачені, то можна зайнятися стягненням надлишково сплачених коштів. <br />
 
Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу.
Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.<br />Відповідно до положень [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n987 статті 192 Сімейного кодексу України] зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі і навпаки.<br />Згідно з частиною третьою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 статті 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.<br />Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.<br />Враховуючи зміст [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n914 статтей 181], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n987 192] Сімейного кодексу України], розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним.<br />У пункті 23  [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-06 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів"] судам роз'яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них.  
Розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина визначає суд у твердій грошовій сумі і(або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів. При цьому суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина. Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи. Суд обов'язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином. <br />Згідно з правилом ст. 182 СК України, розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.<br />
 
Слід врахувати, що рішення суду, за яким на користь дитини стягувалися аліменти до досягнення нею 18 років, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною вищевказаного віку. Це означає, що якщо батько або дитина потребує аліменти після 18 років, то судом повинно бути винесено нове судове рішення про продовження терміну стягнення аліментів на дитину.<br />
[[Категорія: Особи з інвалідністю]]
Стягнення аліментів у судовому порядку:<br />
[[Категорія: Стягнення аліментів]]
Позов про стягнення аліментів можуть подати:<br />
[[Категорія: Сімейне право]]
1) один з батьків (в тому числі бабуся, дідусь), з яким проживає дитина, що потребує матеріальної допомоги;<br />
2) безпосередньо сама дитина, що потребує матеріальної допомоги (п. 3 ст. 199 [ http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 СК України]).
</div>

Версія за 06:55, 17 липня 2021

Нормативна база

Загальні положення про сплату аліментів

Відповідно до статті 198 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.
Така матеріальна допомога може надаватися батьками в добровільному порядку або після звернення до суду з відповідною позовною заявою.
Аліменти повнолітнім непрацездатним дочці, сину, які потребують матеріальної допомоги, у разі визнання їх особами з інвалідністю І, ІІ групи присуджуються на строк інвалідності.
Згідно статті 88 Сімейного кодексу України якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання за умови, що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.

Вказана норма встановлює підстави, за яких виникає зазначене вище право:

1) один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю;
2) дитина не може обходитися без постійного стороннього догляду;
3) цей з подружжя опікується нею;
4) другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу.


Право на утримання триває протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю та опікування нею і не залежить від матеріального становища того з батьків, з ким вона проживає.
Розмір аліментів тому з подружжя, з ким проживає дитина з інвалідністю, визначається за рішенням суду відповідно до частини першої статті 80 Сімейного кодексу України, без урахування можливості одержання аліментів від своїх батьків, повнолітніх дочки або сина.
Згідно зі статті 80 Сімейного кодексу України, аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 Сімейного кодексу України.
При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.

Порядок виплати аліментів на дитину з інвалідністю

Виплати можуть бути як добровільними, так і стягуватися на підставі рішення суду. Згідно зі статтею 187 Сімейного кодексу України один із батьків може подати заяву за місцем роботи, місцем виплати пенсії, стипендії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві. Така заява може бути ним відкликана. На підставі заяви одного з батьків аліменти відраховуються не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Сплата аліментів в добровільному порядку

Статтею статті 189 Сімейного кодексу України передбачений договір між батьками про сплату аліментів на дитину. Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, які встановлені цим Кодексом. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Стягнення аліментів в судовому порядку

Згідно зі статтею 27 Цивільно процесуального кодекса України, позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Частиною першою статті 28 Цивільно процесуального кодекса України, передбачено, що позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
За подання заяви про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України "Про судовий збір".

Статею 182 Сімейного кодексу України визначаються обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Так, при визначенні розміру аліментів суд враховує:

1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини;
2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;

  • наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів;
  • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

4) інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до частини другої статті 200 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
При виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.

Які потрібні документи

Для звернення до суду з позовною заявою необхідно зібрати наступні документи:

  • копія всіх сторінок паспорту Позивача;
  • копія ідентифікаційного номеру Позивача;
  • копія свідоцтва про шлюб/копія свідоцтва про розірвання шлюбу/копія рішення суду про розірвання шлюбу;
  • копія свідоцтва про народження дитини (дітей);
  • копія довідки про місце реєстрації дитини;
  • копії довідок з медустанови, що підтверджують наявність інвалідності у дитини;

Як збільшити або зменшити розмір аліментів

Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.
Відповідно до положень статті 192 Сімейного кодексу України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі і навпаки.
Згідно з частиною третьою статті 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.
Враховуючи зміст [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n914 статтей 181
, 192 Сімейного кодексу України], розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним.
У пункті 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" судам роз'яснено, що розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв'язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров'я когось із них.