Розгляд справи у випадку коли зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи відповідача невідоме

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Можливість пред’явлення і розгляду позову в цивільній справі до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме

Частиною 9 ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України (надалі, - ЦПК) визначено, що позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи).

Частиною 10 ст. 28 ЦПК установлено, що позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред'являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.

Згідно ч. 16 ст. 28 ЦПК позивач має право на вибір між кількома судами, яким згідно з цією статтею підсудна справа, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.

При цьому слід звернути увагу на загальні засади територіальної юрисдикції (підсудності) (§ 3 Глава 2 Розділу І ЦПК) - (окремо в базі - пункт 5 - “До якого суду звернутися (підсудність справи)”, стаття - Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі
Зокрема, слід врахувати, що незалежно від наявності чи відсутності інформації про місце реєстрації проживання або перебування відповідача, - є випадки виключної підсудності (ст. 30 ЦПК), що унеможливлює звернення до суду на вибір позивача (ст. 28 ЦПК).

Для прикладу: позов про розподіл нерухомого майна пред’являється до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, за місцезнаходженням майна або основної його частини (ч. 1 ст. 30 ЦПК).

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК в позовній заяві повинно бути зазначено, зокрема, місце проживання чи перебування сторін та інших учасників справи.

В разі, якщо місце реєстрації проживання або перебування відповідача невідоме про це слід зазначити в заголовку позовної заяви.

В будь-якому разі, згідно ч.ч. 6-10 ст. 187 ЦПК, якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.

Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.

Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.

Якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Згідно ч. 11 ст. 128 ЦПК (судові повістки) відповідач, третя особа, свідок зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається до суду через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Частиною 12 ст. 128 ЦПК визначено, що порядок публікації оголошень на веб-порталі судової влади України визначається Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Згідно останнього абзацу п. 15 ч. 1 Розділу XIII ЦПК /Перехідні положення/ Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

У відповідності до п.п. 15.8) п. 15 ч. 1 Розділу XIII ЦПК /Перехідні положення/ до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: оприлюднення інформації щодо справи, визначеної цією редакцією Кодексу, на офіційному веб-порталі судової влади України здійснюється в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему документообігу суду.
Радою суддів України за погодженням з Державною судовою адміністрацією України затверджено Положення про автоматизовану систему документообігу суду /рішення від 26 листопада 2010 року N 30, з змінами і доповненнями/, пунктом 2.8.5. якого передбачено, що на веб-порталі судової влади України щоденно оприлюднюється така інформація:

  • список судових справ, призначених до розгляду (дата та час розгляду судової справи; склад суду; єдиний унікальний номер судової справи; сторони у справі; суть судової справи). У разі, якщо суд розташований в декількох приміщеннях, у списку зазначається адреса приміщення суду. Для місцевих та апеляційних загальних судів додатково зазначається форма судочинства;
  • список апеляційних скарг (єдиний унікальний номер судової справи; дата надходження судової справи; сторони у судовій справі; дата надходження апеляційної скарги; дата надсилання судової справи до апеляційного суду). Такий список оприлюднюється на веб-сайтах місцевих судів;
  • список автоматично розподілених судових справ (єдиний унікальний номер судової справи; дата надходження судової справи; дата визначення складу суду; склад суду; сторони у судовій справі; суть судової справи);
  • інформація щодо стадій розгляду судових справ (назва суду; єдиний унікальний номер судової справи; номер провадження; дата реєстрації; склад суду; сторони у судовій справі; суть судової справи; стадія розгляду судової справи; звіт про автоматизований розподіл судової справи).

Не оприлюднюється інформація щодо сторін та суті судової справи, якщо таке обмеження встановлено чинним законодавством.

Списки формуються автоматично на підставі внесеної до автоматизованої системи інформації.
Згідно ч. 2 ст. 129 ЦПК (Зміст судової повістки і оголошення про виклик у суд) в оголошенні про виклик вказуються:

  • ім'я фізичної особи чи найменування юридичної особи, якій адресується повістка;
  • найменування та адресу суду;
  • зазначення місця, дня і часу явки за викликом;
  • назву справи, за якою робиться виклик;
  • зазначення, як хто викликається особа (як позивач, відповідач, третя особа, свідок, експерт, спеціаліст, перекладач);
  • зазначення, чи викликається особа в судове засідання чи у підготовче судове засідання, а у разі повторного виклику сторони у зв'язку з необхідністю надати особисті пояснення - про потребу надати особисті пояснення;
  • у разі необхідності - пропозицію учаснику справи подати всі раніше неподані докази;
  • роз'яснення про наслідки неявки залежно від процесуального статусу особи, яка викликається (накладення штрафу, примусовий привід, розгляд справи за відсутності, залишення заяви без розгляду), і про обов'язок повідомити суд про причини неявки.

Частина 10 ст. 130 ЦПК містить припис, відповідно до якого, якщо місцеперебування відповідача невідоме, суд розглядає справу після надходження до суду відомостей щодо його виклику до суду в порядку, визначеному цим Кодексом.

Окремі категорії цивільних справ при яких місце проживання (перебування) фізичної особи невідоме

Строк здійснення оголошення про виклик відповідача, зміст оголошення

Згідно ч.ч. 4, 9 ст. 74 ЦПК України публікація оголошення про виклик відповідача повинна бути здійснена не пізніш ніж за три дні до судового засідання.
В оголошенні про виклик вказуються наступні дані (ч. 2 ст. 75 ЦПК):

  • ім'я фізичної особи чи найменування юридичної особи, якій адресується повістка;
  • найменування та адреса суду;
  • зазначення місця, дня і часу явки за викликом;
  • назва справи, за якою робиться виклик;
  • зазначення, в якості кого викликається особа (відповідач);
  • зазначення, чи викликається особа в судове засідання чи у попереднє судове засідання, а у разі повторного виклику сторони у зв'язку з необхідністю дати особисті пояснення - про потребу дати особисті пояснення;
  • у разі необхідності - пропозиція особі, яка бере участь у справі, подати всі раніше неподані докази;
  • роз'яснення про наслідки неявки залежно від процесуального статусу особи, яка викликається (накладення штрафу, примусовий привід, розгляд справи за відсутності), і про обов'язок повідомити суд про причини неявки.

Процедура здійснення оголошення про виклик відповідача в газеті "Урядовий кур'єр" та в друкованих засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження

Процедура здійснення оголошення про виклик відповідача в газеті "Урядовий кур'єр"

Слід отримати в суді ухвалу суду чи текст оголошення про виклик відповідача за підписом судді та печаткою канцелярії.

За нформацією з веб-сайту Газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур’єр» (https://www.ukurier.gov.ua/uk/ads/) для публікації оголошень – викликів відповідачів до суду, необхідно направити текст оголошення (або копію Ухвали суду з текстом публікації) за підписом судді та печаткою канцелярії по факсу (044) 230-06-71, або скан-копію відповідних документів на електронну адресу adv@ukcc.com.ua (при необхідності редакція може запросити оригінали згаданих документів).

При цьому, вказати свої контактні дані: мобільний телефон та номер факсу, на який необхідно буде відправити рахунок (якщо направляли текст оголошення по факсу).

Протягом дня редакція направить рахунок з реквізитами на електронну пошту, або по факсу за публікацію оголошення, який необхідно оплатити в будь-якому комерційному банку (в квитанції бажано чітко зазначати в графі призначення платежу: реквізити рахунку виставленого редакцією).

Через 2 робочих дні після оплати необхідно звернутись до відділу реклами за тел. (044)230-06-71 або написати листа на адресу adv@ukcc.com.ua та уточнити дату публікації вашого оголошення.

За звичайним тарифом оголошення друкуються терміном від 4 до 7 робочих днів після надходження коштів на р/р редакції.

Юридичним особам необхідно також надати копію довідки статистики та копію свідоцтва платника ПДВ.


Необхідно придбати номер газети з публікацією оголошення або отримати електронну версію номера газети (роздрукувати електронну версію) і подати вказані документи до суду в призначений день судового засідання чи завчасно.

Процедура здійснення оголошення про виклик відповідача в друкованих засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження.

Слід отримати в суді ухвалу суду чи текст оголошення про виклик відповідача за підписом судді та печаткою канцелярії та надати (надіслати) вказану ухвалу (оголошення) відповідному друкованому засобу масової інформації місцевої сфери розповсюдження.

Оплатити рахунок, виставлений редакцією газети місцевої сфери розповсюдження та представити вказаний рахунок редакції. Уточнити дату публікації оголошення.

Необхідно придбати номер газети з публікацією оголошення або отримати електронну версію номера газети (роздрукувати електронну версію) і подати вказані документи до суду в призначений день судового засідання чи завчасно.

Плата за оголошення, звільнення від сплати, стягнення витрат з відповідача

Плата за оголошення

За нформацією з веб-сайту Газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур’єр» (https://www.ukurier.gov.ua/uk/ads/) за розміщення оголошень в газеті встановлені наступні тарифи (з урахуванням ПДВ):

Площа в газеті ! Розмір ! Вартість
(шпальта) (см2) (грн)
1 905 12 000.00
2/3 603 9 600.00
1/2 450 6000.00
1/3 300 4800.00
1/4 223 3000.00
1/6 148 2400.00
1/8 111 1560.00
1/12 74 1260.00
1/16 55 840.00
1/24 36 630.00
1/32 27 420.00

За звичайним тарифом оголошення друкуються терміном від 4 до 7 робочих днів після надходження коштів на р/р редакції.
Редакцією встановлені надбавки до основної ціни на оголошення у наступних випадках:

  • за термінове розміщення у номер, який готується до друку, + 200%;
  • за термінове розміщення в трьох наступних номерах, + 100%;
  • за розміщення у чітко визначений рекламодавцем день, + 10%;
  • за переклад (з російської мови) змісту оголошення та обов'язкової інформації, + 5%.

Розмір плати за публікацію оголошення про виклик відповідача в друкованих засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження можна узнати за телефоном відділу реклами відповідної редакції.

Звільнення від сплати за оголошення про виклик відповідача

Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 79 ЦПК витрати, пов'язані з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача належать до витрат, пов'язаних з розглядом судової справи.

Згідно з ч. 3 ст. 82 ЦПК суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.

Стягнення понесених позивачем витрат з відповідача

Для компенсації понесених позивачем витрат, пов'язаних з публікацією в пресі оголошення про виклик відповідача, слід подати до суду оригінал чи дублікат банківської квитанції про сплату за публікацію.

Вказані документи слід подати до закінчення з'ясування обставин та перевірки їх доказами.

В відповідності до вимог установлених ст. 88 ЦПК, в разі задоволення позову, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від оплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави.

Згідно частин 1-2 статті 89 ЦПК у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред'явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення всіх понесених ним у справі витрат з відповідача.

Якщо сторони під час укладення мирової угоди не передбачили порядку розподілу судових витрат, кожна сторона у справі несе половину судових витрат.
30.06.2017 р.